Seks w ciąży: nowe doświadczenie dla obojga partnerów

2011-10-12 17:09

Seks w ciąży to dla was zupełnie nowa sytuacja. Kiedyś byliście tylko we dwoje. A teraz jesteś ty, twój partner i… dziecko, które rozwija się w twoim ciele. To trochę komplikuje łóżkowe sprawy. Niektóre pary czują się dziwnie, wiedząc, że „obok” jest ktoś trzeci. Poza tym ciężarna kobieta może po prostu nie mieć ochoty na seks. A przecież seks w ciąży może być równie, a czasami nawet bardziej ekscytujący niż przed ciążą.

Seks w ciąży: nowe doświadczenie dla obojga partnerów

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. Seks w ciąży
  2. Gdy brak ochoty na seks w ciąży
  3. Seks w ciąży: drugi trymestr mu sprzyja
  4. Seks w ciąży: wolniejsze tempo

Dlaczego seks w ciąży budzi kontrowersje? Nie tylko ze względu na zdrowie dziecka i przebieg ciąży. Ona, kiedy powiększa się obwód jej talii, zaczyna się wstydzić swego ciała. Obawia się, że w oczach ukochanego staje się nieatrakcyjna, dlatego mniej chętnie dopuszcza do sytuacji, w których naturalną koleją rzeczy odsłania więcej ciała. On z kolei podświadomie zaczyna traktować ją jak przyszłą matkę swojego potomka, a nie jak kochankę. A jeśli partnerka naraz przestaje się nim interesować, rodzi się w nim zazdrość o dziecko. Może być również i tak, że obydwoje nadal mają ochotę na seks, ale obawiają się, że zrobią maleństwu krzywdę, (a przecież są odpowiednie pozycje seksualne w ciąży). Takich powodów, by odłożyć miłość na później, można wymienić jeszcze więcej. Starajcie się jednak o nich zapomnieć. Po pierwsze (i najważniejsze!), seks wyraża waszą emocjonalną bliskość i wzmacnia łączącą was więź. A to w czasie tych dziewięciu miesięcy będzie bardzo potrzebne wam obojgu. Po drugie, seks może być w tym okresie jeszcze przyjemniejszy niż zazwyczaj. I po trzecie – daje kobiecie poczucie, że choć zmieniła się jej sylwetka, wciąż jest dla swego partnera pociągająca.

Seks w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej pary. Codzienna troska o nienarodzone dziecko sprawia, że zastanawiamy się czy którakolwiek z wykonywanych codziennych czynności mu nie szkodzi. Seks w ciąży jest jedną z tych czynności, która może wzbudzić tego rodzaju wątpliwości. Zapytaliśmy eksperta czy w ciąży można uprawiać seks, jakie mogą być korzyści ze współżycia w ciąży, czy uprawiając seks można zaszkodzić dziecku, oraz co powinno nas zaniepokoić.

Gdy brak ochoty na seks w ciąży

W pierwszych miesiącach ciąży jesteś ciągle zmęczona, wszystko cię irytuje, masz mdłości. I jak tu znaleźć ochotę na seks? A jednak! Przecież przykre dolegliwości nie trwają przez cały dzień! Łóżko służy nie tylko do odpoczynku i spania. A jeśli nawet nie do miłości, to chociaż do przytulania. Przecież seks to nie tylko akt fizyczny, ale również delikatne pieszczoty, słowa miłości, pocałunki. Wszystko to, co będzie podkreślało, że się kochacie. A takie potwierdzenie jest dla was w tej nowej sytuacji niezbędne. Ważne jest jedno: seks nie może być obowiązkiem. Wymuszony jest tak samo niezdrowy dla związku jak całkowita abstynencja. Unikasz współżycia, bo źle się czujesz? Ukochany może wytłumaczyć sobie twoje zachowanie jako brak zainteresowania jego osobą. Jeśli więc nie masz ochoty na stosunek, powinnaś otwarcie mu o tym powiedzieć, podkreślając, że chodzi o twoje samopoczucie, a nie niechęć do niego.

Seks w ciąży: drugi trymestr mu sprzyja

Wiele kobiet między czwartym a szóstym miesiącem ciąży przeżywa seks swojego życia. Łatwo się podniecają, a orgazm przeżywają intensywniej niż zwykle. To dlatego, że mogą wtedy bez strachu cieszyć się stosunkiem, nie martwiąc się o zabezpieczenie przed ciążą. Również zmiany fizjologiczne, które się wtedy pojawiają, mogą zintensyfikować doznania. Okolice miednicy i pochwy są bardziej ukrwione. Hormony wywołują z kolei większe wydzielanie śluzu wewnątrz pochwy, co sprawia, że jej ścianki są wrażliwsze na bodźce. Bardziej wrażliwe są też piersi i sutki. Pobudza je wtedy nawet najdelikatniejsza pieszczota. Najważniejsze, abyś pamiętała, że wciąż jesteś dla ukochanego podniecająca. Kochającemu mężczyźnie naprawdę nie przeszkadza to, że zmienia się twoja sylwetka. Będzie natomiast podziwiał twoje bujne kształty, pełne piersi i otaczającą cię aurę zmysłowości.Masz ochotę kochać się często i tylko coraz bardziej przeszkadza ci rosnący brzuszek? Z tym można sobie łatwo poradzić. Nikt nie oczekuje, że będziesz teraz zdolna do akrobatycznych wygibasów. Wystarczy, że wybierzesz pozycję wygodniejszą niż zwykle, w której brzuch i piersi nie będą narażone na ucisk, a penis nie będzie zbyt głęboko penetrował pochwy. W takiej pozycji możesz kontrolować intensywność ruchów i leżąc wygodnie, oddawać się rozkoszy.

Dobrze wiedzieć

Seks w ciąży: twoje dziecko jest bezpiecznePodczas stosunku dziecku nic się nie stanie. Jest ukryte bezpiecznie w worku z płynem owodniowym znajdującym się wewnątrz macicy, a przed ewentualną infekcją chroni je czop śluzowy zamykający szyjkę macicy. Może się jednak zdarzyć, że lekarz zaleci ci pełną abstynencję, jeśli twoja ciąża jest zagrożona (kiedyś poroniłaś lub urodziłaś przedwcześnie), mnoga, a także w przypadku łożyska przodującego. Unikaj też stosunków, jeśli pojawiło się krwawienie.Czy seks może wywołać poród?Tak, ale tylko wtedy, kiedy dziecko jest gotowe do przyjścia na świat. Kontakt nasienia z szyjką macicy może zapoczątkować akcję porodową, ponieważ zawarta w nim prostaglandyna powoduje dojrzewanie  szyjki macicy.

Pamiętaj o dodatkowej korzyści płynącej z miłości fizycznej: w czasie ciąży ograniczysz pewnie, a potem całkiem zarzucisz uprawianie sportu, dlatego możesz potraktować seks jako formę ćwiczeń fizycznych. Nie bój się, że twoje maleństwo będzie niezadowolone z „huśtawki” towarzyszącej stosunkowi. Wody płodowe amortyzują wstrząsy, zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko nie jest jeszcze duże i otacza je dużo płynu. Ponadto seks może wzmocnić więź emocjonalną łączącą cię z nienarodzonym dzieckiem. Jeśli będziesz odprężona po udanym stosunku, dziecko skorzysta z twojego zadowolenia.

Seks w ciąży: wolniejsze tempo

Nie da się ukryć, że z miesiąca na miesiąc przyszła mama jest coraz grubsza i cięższa. W trzecim trymestrze często marzy tylko o odpoczynku i coraz bardziej niecierpliwie myśli o porodzie. Nic dziwnego, że jej zainteresowanie seksem może się zmniejszyć. Ale taki scenariusz nie musi obowiązywać wszystkich pań.Nadal masz ochotę na chwileczkę zapomnienia? Także w trzecim trymestrze możesz sobie na to pozwolić, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. Musisz tylko wybrać wygodną pozycję. Uwaga: nie powinnaś w trakcie stosunku kłaść się na plecach, gdyż ciężka macica może utrudniać krążenie krwi. Zdarza się, że pod koniec ciąży szyjka macicy nieco się rozwiera i do jej wnętrza mogą dostać się zarazki. W takiej sytuacji lekarz, aby nie dopuścić do infekcji, zaleca abstynencję seksualną w ostatnich 3–4 tygodniach przed porodem.

miesięcznik "M jak mama"