Wiele osób zastanawia się, czy seks w ciąży jest bezpieczny nie tylko dla dziecka, ale również dla ciężarnej. Wiele kobiet, w obawie przed „uszkodzeniem” płodu rezygnuje ze zbliżeń, nawet przez cały okres trwania ciąży, mimo braku jakichkolwiek medycznych przeciwwskazań.
Czy jednak obawianie się o zdrowie dziecka w ciąży fizjologicznej jest zasadne? Czy skurcze po orgazmie mogą zagrażać nienarodzonemu dziecku?
Spis treści
- Skurcze po orgazmie w ciąży – czy na pewno są bezpieczne?
- Orgazm w ciąży – dlaczego łatwiej go osiągnąć?
- Czy skurcze po orgazmie w ciąży mogą wywołać poród?
- Kiedy lepiej unikać seksu w ciąży?
Skurcze po orgazmie w ciąży – czy na pewno są bezpieczne?
Absolutnie nie! Dziecko nie odczuwa skurczów po orgazmie ani uderzeń, gdyż jest ono w pewnym sensie izolowane przez wody płodowe. Seks w ciąży nie wpływa również w negatywny sposób na płód.
Co więcej, dziecko nie tylko nie odczuwa twojego orgazmu jako negatywnego doświadczenia, a wręcz przeciwnie. Specjaliści uważają, że dziecko w macicy, twój orgazm, a co za tym idzie towarzyszące mu skurcze macicy, może odczuwać jako przyjemne kołysanie.
Seks w ciąży pozytywnie wpływa również na ciebie. Zmniejsza on bowiem poziom stresu i łagodzi dolegliwości związane z ciążą. Pamiętaj jednak o odpowiednich pozycjach seksualnych w zależności od wielkości ciążowego brzuszka. Dzięki temu unikniesz potencjalnego dyskomfortu podczas współżycia, a seks dostarczy ci jeszcze więcej przyjemności.
Czytaj również: Który orgazm jest lepszy: łechtaczkowy czy pochwowy?
Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?
Orgazm w ciąży – dlaczego łatwiej go osiągnąć?
Ciąża to okres, w którym ciało kobiety jest szczególnie wrażliwe na wszelkiego rodzaju bodźce. Z tego też powodu, niektóre z nich znacznie łatwiej osiągają orgazm. Co więcej, ze względu na zmiany hormonalne, większość kobiet zauważa większą ochotę na seks niż zwykle. Już na samym początku ciąży, w pierwszym trymestrze, dochodzi do zwiększenia ukrwienia miednicy, a więc również pochwy i macicy.
Co więcej, znacząco zwiększa się także nawilżenie pochwy oraz rozmiar warg sromowych. To wszystko współgrające ze sobą powoduje, że wiele kobiet czerpie z seksu oraz pieszczot znacznie więcej radości i przyjemności, niż miało to miejsce przed ciążą.
Drugi oraz trzeci trymestr to czas, w którym kobiety częściej niż przed ciążą są w stanie osiągnąć tzw. orgazm wielokrotny. Związane jest to z faktem, że silne podniecenie seksualne po szczytowaniu utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku kobiet nieciężarnych.
To również związane jest ze zwiększonym przekrwieniem narządów miednicy w tym okresie. Powoduje to, że krew nie odpływa z tego obszaru bezpośrednio po orgazmie, lecz zostaje, powodując przetrwałe przekrwienie narządów rodnych.
Czy skurcze po orgazmie w ciąży mogą wywołać poród?
Uważa się, że stosunek płciowy po 37. tygodniu ciąży może potencjalnie przyspieszyć poród. Jest to spowodowane nie tylko skurczami towarzyszącymi szczytowaniu, ale także obecnością w nasieniu prostaglandyn, czyli białek, które zwiększają kurczliwość mięśniówki. Powodują one również zmiękczenie szyjki macicy.
Z tego powodu, przy ciążach przeterminowanych, lekarze zalecają m.in. umiarkowaną aktywność fizyczną, taką jak np. chodzenie po schodach, a także właśnie uprawianie seksu. Skurcze towarzyszące orgazmom są jednak zupełnie inne niż te towarzyszące akcji porodowej. Są znacznie mniej nasilone, nie są regularne i nie wywołują dolegliwości bólowych. Nie mogą zatem spowodować rozpoczęcia porodu.
Macica w trakcie ostatniego trymestru ciąży, w krótkim czasie po osiągnięciu przez kobietę orgazmu, może być jedynie twardsza i bardziej napięta. Napięcie ustępuje jednak samoistnie najczęściej w ciągu pół godziny od odbycia stosunku.
Czytaj również: Kamasutra w ciąży - najlepsze pozycje seksualne dla ciężarnej
Seks oralny i analny w ciąży: czy to bezpieczne?
Kiedy lepiej unikać seksu w ciąży?
Pomimo tego, że seks w ciąży ma bardzo pozytywny wpływ na kobietę oraz relację z partnerem, są sytuacje kliniczne, przy których współżycie jest bezwzględnie przeciwwskazane. Jedną z nich jest zagrażające poronienie. Jest to sytuacja kliniczna, w której występują charakterystyczne dla poronienia objawy, jednak szyjka macicy jest zamknięta, a samo dziecko znajduje się w jamie macicy. Wtedy zalecany jest kobiecie przede wszystkim odpoczynek.
Inną sytuacją, która stanowi przeciwwskazanie do uprawiania seksu w ciąży jest niewydolność cieśniowo-szyjkowa. Ze współżycia powinnaś zdecydowanie zrezygnować w momencie, kiedy stwierdzone zostało u ciebie łożysko przodujące, gdyż może dojść w takiej sytuacji do niebezpiecznego dla życia twojego i dziecka krwotoku. Co więcej, przeciwwskazaniem do uprawiania seksu w trakcie ciąży jest także ciąża mnoga.