Spis treści
- Pokój alergika: co może uczulać?
- Pokój alergika: zwróć uwagę na atesty i certyfikaty
- Pokój alergika: idealny materac
- Pokój alergika: technika
Przeciętne niemowlę spędza w łóżeczku od 9 do nawet 16 godzin w ciągu doby. I przez ten czas narażone jest na działanie alergenów, jakie bytują w pościeli, materacyku czy bezpośrednim otoczeniu łóżeczka. Ma to znaczenie nawet wtedy, jeśli dziecko jeszcze nie ma alergii, ale jest na nią podatne (bo alergię ma któreś z rodziców) lub uczulone jest na któryś ze składników pokarmowych, np. na białka mleka krowiego. W tym drugim przypadku jego organizm jest bardziej podatny na uczulenia różnego typu i po pewnym czasie, na skutek stałego oddziaływania alergenów wziewnych może uczulić się również na nie – to zjawisko nosi nazwę marszu alergicznego.
Pokój alergika: co może uczulać?
Uczulać może wszystko – od farb użytych do pomalowania szczebelków, przez wypełnienie materaca lub pościeli, bytujące w nich roztocza, a nawet detergenty użyte do prania dziecięcej piżamki. Wszystkie te zagrożenia można jednak wyeliminować.
Najważniejszy jest sam mebelek. Teoretycznie niemowlęce łóżeczka malowane są farbami o zmniejszonej zawartości substancji szkodliwych, w tym lotnych rozpuszczalników, które uczulają najczęściej - albo w ogóle bez ich dodatku. Muszą posiadać atest, świadczący o tym, że żaden z ich elementów w żaden sposób nie będzie szkodził niemowlakowi. Ważne jest, by atest posiadał nie tylko sam mebelek (jego konstrukcja, śruby użyte do montażu), ale również farby i lakiery, jakimi został pomalowany.
Pokój alergika: zwróć uwagę na atesty i certyfikaty
W niektórych przypadkach bezpieczeństwo produktu potwierdzają dodatkowo certyfikaty, jakimi dysponuje producent (informacje na ten temat zamieszczane są zwykle w instrukcji obsługi danego modelu, albo na stronie internetowej producenta). Certyfikaty takie wydają instytucje uprawnione do przeprowadzania testów produktów pod kątem bezpieczeństwa (np. Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytut Matki i Dziecka), po przebadaniu produktu na zlecenie producenta.
Jeśli łóżeczko, które macie w domu nie spełnia tych wymagań (co jest możliwe, ale mało prawdopodobne), albo z różnych względów chcecie je odświeżyć (bo kupiliście używane, lub spało w nim wasze starsze dziecko), warto zrobić to za pomocą farb hipoalergicznych, albo przeznaczonych dla alergików. Łóżeczko można pomalować na nowo dopiero po dokładnym starciu z niego poprzedniej farby lub lakieru. Najbezpieczniejsze w przypadku alergii są emulsje wodorozcieńczalne, których głównym składnikiem są lateksowe albo akrylowe żywice, a rozcieńczalnikiem jest woda. Dobrym wyborem są też emulsje lateksowe, które nie pylą. Farby tego typu są dostępne w każdym markecie budowlanym.
Pokój alergika: idealny materac
Jego właściwy dobór ma znaczenie nie tylko dla komfortu snu czy zdrowia małych pleców, ale także dla zmniejszenia lub wyeliminowania objawów alergii. Nie każdy nadaje się dla dziecka z alergią lub nią zagrożonego – zdecydowanie odradzane są te zawierające surowce naturalne pochodzenia zwierzęcego, jak końskie włosie i wełna. Niewskazane są też takie, w których rdzeniem jest sama sprężyna, bo między sprężynami pozostaje dużo wolnej przestrzeni, w której mogą namnażać się pleśnie. Dobry materacyk powinien powstrzymywać rozwój alergenów i mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie każdy ma takie właściwości, dlatego kupując materacyk dla dziecka, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na modele.
Czytaj: Jak utrzymać materacyk w czystości
Pokój alergika: technika
Są urządzenia, które – umieszczone w sypialni dziecka alergicznego - bardzo pomagają zadbać o jego zdrowy sen.
- Jonizator powietrza. To urządzenie, które rozbija ładunek elektrostatyczny na molekuły, zwane inaczej jonami. Dzięki jonom krążącym w powietrzu cząsteczki kurzu przyczepiają się do ścian i podczas oddychania nie dostają się do układu oddechowego malucha.
- Oczyszczacz powietrza. Znajdujące się w nim filtry usuwają zanieczyszczenia – dym, spaliny, roztocza – a więc potencjalne alergeny nie docierają dzięki temu do układu oddechowego dziecka. Sprawdza się przede wszystkim w dużych miastach, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Niektóre oczyszczacze mają dodatkowo funkcję jonizacji.
- UPR, czyli ultradźwiękowy profesjonalny reduktor. Urządzenie zaburzające cykl życia i rozmnażania się roztoczy, dzięki czemu stopniowo zmniejsza się ich ilość w pomieszczeniu. W przeciwieństwie do podobnych urządzeń na komary, tego typu aparaty mają badania kliniczne potwierdzające ich skuteczność. Przydają się w przypadku stwierdzonej alergii na roztocza kurzu.