W szufladach na pewno masz różnego rodzaju mieszanki przypraw, z których korzystasz chociażby podczas gotowania zupy. Co powiesz, aby przygotować własne kompozycje? I nie chodzi o to, abyś zaczęła suszyć przyprawy na kaloryferze, ale zmodyfikować sposób ich mrożenia.
W twoim zamrażalniku wciąż są „pułapki”, czyli natka pietruszki i koperek w pudełkach po lodach? Wypróbuj genialny w swojej prostocie sposób na mrożenie - nie tylko ułatwisz sobie gotowanie, ale i unikniesz przykrych niespodzianek (jednym z większych rozczarowań jest to, gdy myślimy, że w lodówce czeka na nas pyszny deser, otwieramy pojemnik, a tam oszronione listki…).
Jak mrozić natkę pietruszki i koperek?
Media społecznościowe dostarczają nam nie tylko rozrywki, to również źródło wielu inspiracji. Dzięki wpisom możemy przypomnieć sobie np. o różnych babcinych trikach - przykładem może być przechowywanie koperku, tak aby dłużej zachował świeżość. Jeśli przyprawy mrozisz od razu po zakupie, wypróbuj te instagramowe triki.
Kulinarny trik na mrożenie to nie tylko nowe podejście do przechowywania, ale i ułatwienie gotowania. Nie wyobrażasz sobie zupy bez koperku czy natki? Możesz je zamrozić razem! Przygotuj tak jak zwykle (umyj, osusz, posiekaj), przełóż do silikonowych foremek na muffiny, zalej wodą i włóż do zamrażalnika. Później możesz je przełożyć do torebki strunowej, będą czekały na wykorzystanie. W ten sposób możesz mrozić i inne zioła, przygotowując różne inne mieszanki, np. natkę pietruszki połączyć z lubczykiem - taką „muffinkę” dodasz chociażby do rosołu.
Przygotuj więcej półproduktów
Na nagraniu zobaczymy także inne pomysły na mrożenie. Dzięki nim nie tylko „dosmaczymy” potrawy, ale i przygotujemy je o wiele szybciej. W foremkach do muffinek możemy też zamrozić „smak” do zupy pomidorowej. Zblenduj pomidory, przełóż do pojemniczków i zamroź. Możesz też od razu dodać ulubione przyprawy, na przykład bazylię. Gdy będziesz chciała przygotować szybką pomidorówkę z wczorajszego rosołu, taka mrożonka będzie jak znalazł. Sprawdzi się także np. jako błyskawiczny sos do makaronu.
Polecany artykuł:
Do każdej potrawy dodajesz czosnek, ale niekoniecznie lubisz „bawić się” w jego obieranie? Przygotuj sobie zapasy! Mrożone porcje czosnku krok po kroku:
- Obierz ząbki czosnku i przełóż je do blendera.
- Posiekaj je (uwaga, aby nie zrobić z nich całkowitej miazgi).
- Posiekany czosnek przełóż do torebki strunowej.
- Wyrównaj czosnek, tak aby wypełniał całą powierzchnię.
- Podziel czosnek na porcje (możesz wykorzystać np. pałeczkę do sushi, słomkę do napojów)
- Zamroź i korzystaj, gdy będziesz miała ochotę.
Mrozić możesz wiele rzeczy
Mrożenie powinno zostać naszym codziennym sprzymierzeńcem. W ten sposób nie tylko nie marnujemy już przygotowanych potraw, ale i tworzymy bazę do ich tworzenia. Mrozić możemy np. ulubione produkty sezonowe, za którymi tęsknimy, gdy ich nie ma. Mrożone owoce i warzywa wykorzystamy np. do zup czy koktajli.
W zamrażalniku warto mieć także bulion. Zamrozisz go np. w pojemnikach do przygotowywania kostek lodu, a gdy będziesz chciała ugotować zupę „na szybko”, wykorzystasz zapasy, nie będziesz musiała posiłkować się kostką ze sklepu.
Mrożenie nie tylko ułatwia życia, w ten sposób nie tracimy również wartości produktów, po prostu odkładamy je na później ;)