Chodzi o patent z dużym i małym słoikiem lub jak kto woli ze szklanką i dużym słoikiem. A podzieliły się nim na Instagramie Marlena Goździk i Paulina Bocianowska, które wspólnie prowadzą profil @pomysłowe.panie.domu poświęcone organizacji domu.
W ten sposób koper wytrzyma nawet kilka tygodni
Rada instagramerek dotyczy nie tylko koperku. W ten sposób można także przechowywać inne zioła, które lubimy używać w kuchni. Zioła należy odpowiednio przygotować. Najlepiej odciąć im końcówki łodyżek i pozbyć się zżółkniętych części.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie małego słoiczka lub szklanki, który zmieści się na zakrętce dużego słoika o pojemności 900 ml. Do małego słoiczka wlewamy wodę – mniej więcej na wysokość jego połowy. Wkładamy zioła do wody, po czym bierzemy większy słoik, którym nakryjemy zioła (jak w szklarni).
Zakręcamy słoik delikatnie i wkładamy całość na drzwi lodówki. Jak podkreślają autorki posta, wodę należy regularnie wymieniać – najlepiej co 3-4 dni. W ten sposób koperek i inne zioła przetrwają w lodówce nawet do kilku tygodni.
Jak mrozić koperek, by się nie sklejał?
Gdy mamy nadmiar świeżego koperku w lodówce i wiemy, że go na bieżąco nie zużyjemy, warto pomyśleć o jego zamrożeniu. Jak jednak zrobić to najlepiej, by po wyjęciu z zamrażarki nie był zbrylony? Jest na to prosty sposób!
- Koperek należy dobrze osuszyć, odciąć grubsze łodygi i pozbyć się zżółkniętych listków.
- Następnie kroimy go na drobno i przekładamy do małych pojemniczków – takich, by za każdym razem móc zużyć go w całości.
- Tak przygotowany koper nie będzie zbrylony po wyjęciu z zamrażarki.
Jeśli zdecydujemy się jednak na mrożenie w jednym większym pojemniku, pamiętajmy, by jednorazową porcję wyjmować z niego bardzo szybko, tam, by reszta nie zdążyła się rozmrozić.