Kącik dla niemowlaka: jak urządzić kącik dla dziecka w pokoju rodziców?

2015-12-16 21:23

Jak urządzić kącik dla niemowlaka w pokoju rodziców? Niewiele młodych małżeństw może od razu pozwolić sobie na duże mieszkanie. Dlatego często mieszkają z małym dzieckiem w kawalerce lub w pokoju u swoich rodziców. Ale nawet w niewielkiej przestrzestrzeni można wydzielić przytulny koącik dla dziecka.

Kącik dla niemowlaka

i

Autor: thinkstockphotos.com Urządzając kącik dla niemowlaka, pamiętaj, by przede wszystkim był praktyczny.

Spis treści

  1. Kącik dla niemowlaka: przyjrzyj się mieszkaniu
  2. Kącik dla niemowlaka: porządek i segregacja
  3. Gotowe projekty pokoi dla dzieci
  4. Kącik dla niemowlaka: mądre przemeblowanie
  5. Kącik dla niemowlaka: wykaż się sprytem

Czasem okazuje się, że na kilkunastu metrach kwadratowych, które dotąd zajmowało wasze łóżko, szafa i inne sprzęty, dodatkowo musi zmieścić się łóżeczko noworodka, przewijak, komoda dla dziecka i tysiące innych niezbędnych rzeczy! Nie jest to łatwe, ale wystarczy trochę wyobraźni, kreatywności i sprytnych pomysłów i wyczarujecie ładny i praktyczny kącik dla niemowlaka. Poradzimy wam, jak zaprojektować wspólny pokój rodziców i noworodka, by wszystko się w nim zmieściło i było „pod ręką”.   

>> Ekologiczny dom: jak urządzić ekopokoik dla dziecka? 

Kącik dla niemowlaka: przyjrzyj się mieszkaniu

Wiadomość o narodzinach dziecka oznacza duże zmiany, także te związane z mieszkaniem. Jeśli nie macie szans na oddzielny pokój dla dziecka, musicie tak zaprojektować swoje „m”, by znalazło się w nim miejsce dla nowego członka rodziny. Przede wszystkim uważnie przyjrzyjcie się pomieszczeniom, którymi dysponujecie i pomyślcie, jak je zaadaptować do nowej funkcji, gdzie można urządzić kącik dla dziecka. Jeśli dysponujecie dwoma pokojami (np. sypialnią i pokojem dziennym) – lepiej przystosować do nowych warunków to pierwsze pomieszczenie. Gdy niemowlę zaśnie, będziecie mogli w salonie obejrzeć telewizję czy nawet zaprosić znajomych. Może się jednak zdarzyć, że macie tylko jeden pokój – wtedy warto się zastanowić, czy ewentualne przeróbki, nie poprawią jego funkcjonalności. Czasami lepiej zrezygnować z szafy wnękowej, by w jej miejsce wstawić łóżeczko (oczywiście, jeśli macie inny pomysł na schowanie ubrań) albo zamienić zwykłe drzwi na przesuwane – by w ten sposób zyskać przestrzeń na jakiś mebel.  Zobacz też, czy nie musisz dokonać jakiś zakupów: może trzeba zamienić wasze łóżko na rozkładaną kanapę, duży stół zastąpić mniejszym i składanym, a niepraktyczną szafkę pod telewizor zamienić na komodę, w której zmieścisz swoje ubrania?

>> Pokój dla dziewczynki: jak urządzić pokoik w stylu brytyjskim? [ZDJĘCIA pokoju córki Anny Wendzikowskiej]

Kącik dla niemowlaka: porządek i segregacja

Za przygotowanie pokoju dla dziecka warto zabrać się w miarę wcześnie – po pierwsze: zwykle porządki zajmują dużo czasu, po drugie: im mniejszy brzuszek, tym łatwiej ci będzie krzątać się po domu. Pamiętaj jednak, by przenoszenie ciężkich przedmiotów, a już na pewno przesuwanie mebli zostawić swojemu mężczyźnie – tobie nie wolno teraz dźwigać! Zastanów się, które z rzeczy, znajdujących się w mieszkaniu, można wyrzucić, a które spakować i schować na jakiś czas w piwnicy, u rodziców czy w specjalnych przechowalniach (są dostępne w większych miastach, niestety to dość kosztowna usługa). Na pewno masz ubrania, których nie nosisz, jakieś bibeloty, które zajmują miejsce, a nie są dla ciebie cenne – oddaj je lub wystaw na aukcji internetowej. Książki lub płyty, których nie chcesz się pozbyć przez sentyment, mogą trafić na jakiś czas do kartonów. Ich miejsce zajmą ubranka dziecka i inne konieczne gadżety, jak butelki, smoczki, kremy czy pieluszki.

>> Zasłony do pokoju dziecięcego: jakie zasłony kupić? Tkaniny na zasłony do pokoju dziecięcego [11 propozycji] >>

Polecamy
Smyki Design polecamy

Autor: smyki.pl

Gotowe projekty pokoi dla dzieci

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.

Kącik dla niemowlaka: mądre przemeblowanie

Spróbuj narysować na kartce pokój, a potem wymierzyć meble, które macie, i te, które zamierzacie kupić (komoda, przewijak, łóżeczko). Rozrysuj wszystko tak, aby się zmieściło. Pamiętaj też o tym, że kącik dla dziecka powinien być mądrze przemyślany: szafka z rzeczami dla dziecka powinna znajdować się obok przewijaka, żebyś nie musiała zostawiać na nim maluszka, idąc np. po ubranko, którego zapomniałaś.

Twoje łóżko powinno stać jak najbliżej łóżeczka, by ułatwić ci nocne wstawanie do niemowlęcia. Dobrze też, aby w miarę możliwości noworodek nie spał przy samym oknie i kaloryferze, żeby nie wiało na niego chłodne powietrze ze szpar między oknami, ale i nie buchało bezpośrednio ciepło grzejników. Staraj się, by meble stały przy ścianach, a środek pokoju zarezerwuj np. na rozłożenie maty edukacyjnej dla maluszka.

>> Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim: jak go urządzić?

Kącik dla niemowlaka: wykaż się sprytem

Umeblowanie małego mieszkania wymaga zastosowania trików i sprytnych pomysłów. Aby poszukać fajnych sposobów na maksymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni, możesz wejść na wnętrzarskie strony internetowe, gdzie często pokazywane są projekty małych, ale funkcjonalnie urządzonych mieszkań. My też mamy dla ciebie kilka podpowiedzi. Szukając rzeczy dla dziecka, wybieraj przede wszystkim te typu „dwa w jednym”. W ten sposób zaoszczędzisz wiele przestrzeni. Jeśli nie masz miejsca, nie kupuj łóżeczka oraz osobnej komody do przewijania, bo dwa meble zajmują dużo więcej  miejsca. Kup za to łóżeczko z nakładanym przewijakiem: jest to bezpieczne rozwiązanie, bo nakładka jest miękka, ma uniesione brzegi zapobiegające upadkowi dziecka, ma też zamontowane bolce, które opierają się o ramę łóżeczka i unieruchamiają przewijak.

>> Urządzanie pokoju dla niemowlaka.

Kupuj rzeczy wielofunkcyjne (np. łóżeczko z szufladą, w której możesz trzymać pościel, pieluchy czy zabawki) lub składane (np. stelaż do wanienki – jeśli nie możesz stawiać jej np. na pralce; w ciągu dnia zmieści się za drzwiami łazienki lub pokoju). Jeśli dobrze poszukasz w internecie, znajdziesz też składane przewijaki montowane na ścianie. Wykorzystuj każde miejsce, na przykład przestrzeń pod łóżeczkiem. Na początku, gdy materacyk ustawiony jest wysoko, możesz pod nim trzymać mnóstwo rzeczy (żeby było estetycznie, kup plastikowe skrzynki, kosze lub tekturowe pudła). Zamiast niskiej komody, kup szafki z półkami sięgającymi aż po sufit (więcej rzeczy się w nich zmieści) lub wykorzystaj miejsce na szafie i ustaw na niej wspomniane kartony, kosze lub skrzynki. Wszystko co możesz, powieś na ścianie lub drzwiach. To dobry sposób na zaoszczędzenie potrzebnego miejsca. Zamiast zajmować szufladę kosmetykami dla dziecka, powieś je w specjalnej kosmetyczce na łóżeczku. Zamiast trzymać pluszaki na półce, włóż je do specjalnych siatek na zabawki i powieś na szafie. Poproś również męża o zamontowanie na ścianie – tam, gdzie masz wolne miejsce – dodatkowych półek. Specjalne haki (zamontowane np. na drzwiach wejściowych) pozwolą ci zawiesić na nich złożoną spacerówkę, a mniejsze haczyki na drzwiach od szafy – stworzą dodatkowe miejsce na ubrania dziecka.