Kolor ścian w pokoju dla dziecka

2019-07-11 17:01

Jeśli chodzi o kolory ścian w pokoju dziecięcym, to trendy od wielu lat są takie same. Królują pastele, w tym nieśmiertelne róże i błękity, ale widać, że powoli są wypierane przez barwy świetliste, jasne, ciepłe, uznawane za przyjazne: delikatne odcienie zieleni, pomarańczu, beżu. Niekiedy: turkus, mięta, seledyn.

Kolory ścian w pokoju dla dziecka

i

Autor: Getty Images

Kolorami ścian w dziecięcym pokoju rządzi jednak nie tylko moda. Równie ważna jest zasada, wedle której kolorystyka dużych płaszczyzn – w tym wypadku ścian – ma decydujący wpływ na samopoczucie i nastrój osoby, która będzie w danym pomieszczeniu przebywała.

Krzykliwe, jaskrawe barwy w pokoju niemowlęcym nie są i nigdy nie będą modne, bo nawet u tak małych dzieci mogą powodować drażliwość, zły nastrój i niepokój.

Według specjalistów od koloroterapii, dzieci dobrze się czują bowiem tam, gdzie dominują beże, pudrowe róże, barwy cieliste i naturalne, ponieważ przypominają one niemowlakom kolor skóry matki. Ale jest też trzecia rzecz, która determinuje dobór kolorów ścian. To wspomniana już płeć dziecka.

Czytaj: Psychologia kolorów – wybierz idealny kolor do pokoju dziecka

Spis treści

  1. Kolor w dziecięcym pokoju
  2. Kolor w pokoju dziewczynki
  3. Kolor w pokoju chłopca
  4. Farba tablicowa
  5. Tapety w pokoju dziecka
  6. Naklejki na ściany

Kolor w dziecięcym pokoju

Nadal modne jest łączenie w pokoju dwóch odcieni tych samych barw, najlepiej w proporcjach: jedna ściana ciemniejsza, pozostałe jasne. Ale coraz częściej spotykane są także rozwiązania, w których na jednej ścianie łączy się obok siebie dwa różne kolory, np. biało różowe paski.

Nowym trendem jest również malowanie sufitu i części ściany wokół łóżka farbą, która przypomina połyskujący lakier. Dodane do farby substancje (nieszkodliwe dla dziecka) wieczorem i w nocy odbijają niewielkie ilości światła, jakie wpada przez zasłony, tworząc na ścianie fantazyjne wzory.

Kolor w pokoju dziewczynki

Jeszcze kilka lat temu w pokojach dziewczynek królowały jedynie różne odcienie różu. Nadal róż jest bardzo popularny, najczęściej w odcieniu pastelowym, często w połączeniu z szarością, jednak coraz częściej rodzice wybierają też inne kolory, np. żółty, fioletowy czy beżowy.

Kolor w pokoju chłopca

W chłopięcych pokoikach pojawiają się wszelkie odcienie błękitu, granatu, turkusu i zieleni. Często te kolory występują w towarzystwie bieli lub szarości. Czasem możemy spotkać też brązowe lub beżowe ściany w pokoikach u chłopców.

Farba tablicowa

Od kilku lat popularnością cieszą się farby tablicowe i magnetyczne. Pomalowanie ściany lub jej części farbą tablicową to wspaniały pomysł w pokoju kilkulatków, którzy odkrywają właśnie malowanie po ścianach. Dzięki farbie tablicowej dziecko będzie miało miejsce na wyładowanie swoich artystycznych potrzeb bez szkody w pozostałych częściach domu.

Wystarczy wybraną część ściany lub jej całość pokryć specjalną farbą i wręczyć maluchowi do rączek kredę. Arcydzieła można bez problemu usuwać ze ściany pokrytej farbą tablicową, przygotowując tym samym miejsce dla nowych rysunków.

Zdaniem eksperta

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze farb do pokoju dziecięcego?

Wybierając farby do malowania pokoju dziecka, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem. Organizm malucha jest bardziej wrażliwy niż osoby dorosłej, dlatego sięgajmy po produkty spełniające wymagania określone w tzw. normie zabawkowej PN-EN 71-3 oraz te, które mają minimalną zawartość lotnych związków organicznych (LZO). Takie farby nie zawierają chemicznych rozcieńczalników ani innych szkodliwych substancji lotnych. Mają też znacznie łagodniejszy zapach lub są niemal bezwonne. Kupując farbę do pokoju pociechy, warto sięgnąć po produkt odporny na szorowanie na mokro. Tworzy on na ścianie powłokę, z której wilgotną ściereczką usuniemy twórczość małych artystów, nie niszcząc warstwy farby. Aby uatrakcyjnić aranżację, fragment powierzchni można pokryć np. farbą magnetyczną. Na takiej ścianie – za pomocą magnesów – dziecko może stworzyć galerię własnych rysunków lub zdjęć, bez nieestetycznych śladów po taśmie klejącej czy pinezkach.

Karol Staniszczak, ekspert ds. chemii budowlanej marki Primacol

Tapety w pokoju dziecka

Coraz wyraźniej widać trend, zgodnie z którym ściany w dziecięcym pokoju nie muszą być wcale malowane farbą, ale mogą być wytapetowane. Przy czym współczesne tapety w najmniejszym stopniu nie przypominają tych, które młodzi rodzice mogą pamiętać z czasów swojego dzieciństwa.

Można je z grubsza podzielić na trzy rodzaje:

  1. Pierwsze to tapety z postaciami z dziecięcych bajek.
  2. Drugie – takie, na których nadrukowano zabawne wzory, które jednak z bajkami nie mają wiele wspólnego.
  3. Trzecie, które stylistyką nawiązują do dorosłego designu, ale ich kolorystyka jest typowo dziecięca.

Nadal w modzie są również fototapety i murale, przedstawiające najczęściej bajkowe krajobrazy lub postacie z bajek, które nakleja się na jedną, wybraną ścianę w pokoju. Tak ozdobiona ściana stanowi potem tło dla dziecięcych zabaw (kiedy malec już nieco podrośnie), a jest przy tym na tyle intensywną dekoracją, że na pozostałych ścianach nie wiesza się już ani nie nakleja żadnych innych ozdób.

Warto przy tym wiedzieć, że do wytapetowania pokoju najczęściej nie potrzeba już kleju, wystarczy trochę wody. Tapety nowej generacji przykleja się, zwilżając je, a usuwanie nie wymaga wysiłku – tapeta schodzi łatwo całym pasem.

Naklejki na ściany

Od pewnego czasu, również w tym sezonie, modne są naklejki ścienne. Traktowane jako dekoracja (bo taka jest zresztą ich funkcja), przyklejane są zarówno do ścian malowanych, jak i wyłożonych tapetą. Dzięki nim można szybko i bez większego wysiłku przemienić nudnawe, pozbawione wyrazu wnętrze w pokój małej królewny, wnętrze pirackiego statku, amazońską dżunglę – co tylko podpowie nam wyobraźnia. A gdy się znudzą, łatwo je usunąć bez konieczności rearanżacji pokoju i ryzyka uszkodzenia ściany.

W propozycjach na ten sezon coraz więcej widać również pokoi tematycznych. Takich, które można już urządzić nawet dla niemowlaka, ale od razu z myślą o czasach, kiedy dziecko już nieco podrośnie i jako kilkulatek będzie umiało docenić wysiłek rodziców. W takich pokojach dziecięcych zarówno wystrój ścian, jak i większość mebelków są dostosowane do tematu wiodącego – na przykład bajkowego królestwa, toru wyścigowego czy statku kosmicznego – i wystarczy potem tylko zmienić łóżko na większe, by pokoik służył dziecku przez kilka lat, bez konieczności ponownej zmiany wystroju.

Czytaj: Meble, które rosną wraz z dzieckiem – łóżka, szafy, szafki, biurka, fotele, krzesła