Spis treści:
- Główna lampa w pokoju dziecka
- Lampa nocna w pokoju malucha
- Lampa w pokoju starszego dziecka
- Barwa światła w lampie do pokoju dziecka
- Bezpieczna lampa do pokoju dziecka
- Lampy do pokoju dziecka. 10 inspiracji
Główna lampa w pokoju dziecka
Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Zupełnie inne oświetlenie i w innym miejscu zaplanujemy w pokoju niemowlęcia, a inne w pokoju ucznia. Pokój dla niemowlaka powinien być wyposażony w górne ogólne oświetlenie i subtelne boczne. Ogólna lampa powieszona na suficie powinna spełniać funkcję generalnego rozświetlenia pomieszczenia. Powinna wisieć w centralnym miejscu na suficie, by w równym stopniu obejmować swym zasięgiem cały pokój. Odstępstwem od tej reguły jest jedynie przypadek, gdy środek sufitu znajduje się nad łóżeczkiem dziecka. Wówczas lampę sufitową należy przenieść nieco dalej, by leżący w łóżeczku maluch nie był przez nią oślepiany.
Czytaj:
Farba tablicowa w pokoju dziecka: 10 pomysłów na ścianę tablicową dla dzieci
Farba magnetyczna w pokoju dziecka: 5 pomysłów na praktyczną ścianę
Lampa nocna w pokoju malucha
Dodatkowe światło w pokoju niemowlęcia to kinkiet lub lampka nocna, która daje subtelny efekt. Zwykle mówi się, że to oświetlenie dla rodzica, który w nocy czasem musi wstać do dziecka, by je nakarmić czy przewinąć. Taka lampka powinna ułatwiać to zadanie. Musi dawać subtelne, delikatne, przyćmione światło, przy którym dziecko będzie potrafiło usnąć, a wybudzone w nocy, nie rozbudzi się gdy lampa zostanie włączona.
Najczęściej lampkę lokalizuje się przy łóżeczku dziecka (nie nad samą głową) lub w okolicy miejsca do przewijania. Taka lampa może mieć formę stojącą lub wiszącą na ścianie. Jeśli zdecydujemy się na małą lampę stołową, powinna zostać postawiona w bezpiecznym miejscu np. na komodzie, z dala od przewijaka, by nie istniało ryzyko pociągnięcia przewodu od lampy przez malucha lub zrzucenia lampy na siebie.
Czytaj:
Pokój dla chłopca: 10 inspiracji z Instagrama
Pokoje dzieci gwiazd. Jak gwiazdy urządzają pokoje dla dzieci?
Najładniejsze pokoje dla niemowlaka. 10 inspiracji z Instagrama!
Lampa w pokoju starszego dziecka
W pokoju starszego dziecka poza oświetleniem sufitowym, przyda się również oświetlenie boczne, ale ukierunkowane na wsparcie w zabawie lub nauce. Jeśli dziecko posiada swoje własne biurko, obowiązkowo powinna znaleźć się na nim lampka biurkowa. Stawiamy ją z lewej strony, jeśli dziecko jest praworęczne, a z prawej, gdy nasza pociecha pisze lewą ręką. Wszystko po to, by dziecko piszącą ręką nie zasłaniało źródła światła.
Poza lampami na biurku w pokoju dziecięcym warto by pojawiły się lampy dekoracyjne. Jest to oświetlenie, które spełnia bardziej funkcję ozdobną niż praktyczną. U dziecka w pokoju można powiesić np. tzw. cotton ballsy albo umieścić projektor ze światłem lub świetlną dekorację na ścianie.
Barwa światła w lampie do pokoju dziecka
Barwa światła oraz jego natężenie ma ogromne znaczenie dla komfortu życia, samopoczucia, czasem również i zdrowia. Zimna barwa światła ma działanie aktywizujące i pobudzające. Ciepłe światło zaś działa uspokajająco i kojąco. W dziecięcym pokoju najlepiej sprawdza się barwa neutralna i ciepła. Dziecka nie trzeba dodatkowo pobudzać, bo i tak jest wystarczająco dynamiczne. Ciepłe światło da efekt przytulności pokoju i wyciszy dziecko. Świetnie sprawdza się również przy usypianiu malucha.
Bezpieczna lampa do pokoju dziecka
Montując oświetlenie w pokoju dziecka, należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Najlepiej więc umieszczać lampy na wysokości niedostępnej dla małego dziecka. Kable i włączniki powinny być odpowiednio zabezpieczone, by maluch nie mógł ich zerwać czy bawić się nimi. Nie wolno pozostawiać na podłodze leżących przewodów, a gniazdka, do których są podłączone lampy, nie mogą być ogólnodostępne. Najlepiej zasłonić je meblem lub specjalnymi zaślepkami.
Nie wolno wieszać oświetlenia na łóżeczku dziecka np. lampek ledowych. Kupując lampkę należy sprawdzić, czy posiada ona wszelkie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. W tanich lampkach łatwiej dochodzi do zwarcia lub przepalenia żarówki, a to może być źródłem ogromnego zagrożenia dla dziecka.
Lampy dziecięce zasilane bateriami też mogą stanowić zagrożenie, dlatego jeśli się na nie decydujemy – musimy dostęp do baterii odpowiednio zabezpieczyć. Bateria w rączkach dziecka jest ogromnym niebezpieczeństwem.