Meblościanki do pokoju dziecięcego obecnie składając się z wielu elementów. Czasem jest to regał z burkiem, ale częściej - wielofunkcyjne łóżko do pokoju dziecka czy łóżko piętrowe, którego dolny poziom mieści np. biurko, szafę, półki na książki i wiele, wiele więcej.
Spis treści:
- Meblościanka do pokoju dziecka - co to takiego?
- Wielofunkcyjne łóżka - po drabince lub po schodach
- Meblościanka - sposób na podział przestrzeni
- Wielofunkcyjne łóżko – antresola do dowolnej aranżacji
- Czy warto kupić kombajn do pokoju dziecka? Zalety łóżka z szafą i biurkiem
- Wady łóżka z szafą i biurkiem
Meblościanka do pokoju dziecka - co to takiego?
Meblościanki tego rodzaju najczęściej oferowane są pod nazwą "wielofunkcyjne łóżko do pokoju dziecka" albo "łóżko piętrowe z biurkiem i szafą". Oba te określenia razem wskazują na najważniejsze cechy omawianego rozwiązania – wyniesienie materaca metr (w meblach dla młodszych dzieci), półtora czy dwa (w meblach dla nastolatków) nad poziom podłogi pozwala zmieścić poniżej materaca najróżniejsze inne sprzęty niezbędne w pokoju dziecięcym.
Jakie? W zależności od modelu m.in. szafę na ubrania, komodę na bieliznę, szuflady na drobiazgi czy półki na książki, a także komfortowe biurko. Niekiedy dolny poziom mebla mieści wyłącznie strefę nauki – wygodny blat do pracy oraz podręczną biblioteczkę.
Innym razem z kolei biurko ma tu postać wysuwanego stolika, który można schować, wsuwając pomiędzy inne moduły konstrukcji.
Czytaj: POKÓJ DLA DZIECKA: jak powinien wyglądać pokój nastolatka? [FILM]
Wielofunkcyjne łóżka - po drabince lub po schodach
Wielofunkcyjne łóżka do pokoju dziecięcego oferowane przez polskich producentów różnią się także sposobem ukształtowania wejścia na górny poziom. Do wyboru mamy zarówno tradycyjne pionowe drabinki, jak i schodki – wprawdzie strome, ale znacznie wygodniejsze od drabinek.
Pod stopniami takich schodków na ogół kryją się dodatkowe schowki, szuflady, wysuwane pojemniki albo po prostu niższe bądź wyższe półki czy szafki.
Projektanci dbają, aby kubatura łóżka piętrowego z biurkiem, szafą i innymi modułami była naprawdę dobrze wykorzystana – jedyne, na co nie ma miejsca w takiej meblościance, to marnotrawstwo przestrzeni.
Mimo bogatego programu funkcjonalnego, kombajn do pokoju dziecka potrafi mieścić także drugi materac – w modelach bardziej kompaktowych wysuwany na noc i chowany na dzień niczym ogromna szuflada, z kolei w projektach wielkogabarytowych stały. Dzięki temu wielofunkcyjne łóżko do pokoju dziecka może być doskonałym rozwiązaniem także dla rodzeństwa.
Czytaj: Najlepsze kolory w pokoju dziecka: 5 ładnych aranżacji GALERIA ZDJĘĆ
Meblościanka - sposób na podział przestrzeni
Taki zespół mebli dobrze sprawdzi się także w roli… meblościanki rozumianej całkiem dosłownie – zestaw sprzętów wprowadzi we wnętrzu niezbędne podziały przestrzenne, wyodrębni strefy funkcjonalne, a w razie potrzeby także zapewni użytkownikom separację wizualną i poczucie prywatności.
Znacznie bardziej uniwersalna okazuje się się modna ażurowa konstrukcja z surowego drewna. Uproszczony, wręcz minimalistyczny obrys bryły domu, inspirowany stylem skandynawskim, łatwo przearanżować, udekorować czy przemalować w niemal dowolny sposób. Dzięki temu nie znudzi się przez lata.
Najistotniejszą sprawą pozostaje jednak wspomniana wcześniej wysokość zestawu, która w zasadniczej mierze decyduje o tym, czy dany model będzie odpowiedni dla dziecka młodszego czy starszego. Parametr ten decyduje bowiem nie tylko o poziomie, na którym znajdzie się materac. Również o pojemności szaf czy szafek umieszczonych pod nim, a także o rozmiarach biurka oraz przynależnej mu przestrzeni (np. miejscem nad głową ucznia).
Przed zakupem upatrzonego wielofunkcyjnego łóżka do pokoju dziecka trzeba koniecznie zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta udźwig konstrukcji. Należy także zastanowić się, czy zastosowane w konkretnym zestawie rozwiązania (zwłaszcza barierki przy materacu oraz poręcze przy schodkach czy drabince) będą odpowiednie do wieku córki lub syna.
Czytaj: Meble dla dziewczynki: białe, różowe? Jakie meble wybrać? [10 modnych propozycji]
Wielofunkcyjne łóżko – antresola do dowolnej aranżacji
Dotychczas była mowa o gotowych kombajnach do pokoi dziecięcych, o ustalonej z góry formie i stałym programie funkcjonalnym. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku dostępne są także łóżka piętrowe z pustą przestrzenią poniżej materaca – do dowolnego zagospodarowania. Tego rodzaju stalowy stelaż (oferowany najczęściej pod hasłem „łóżko na antresoli”) można kupić w wersji przygotowanej do zamocowania blatu biurka.
Łóżko na antresoli sprawdzi się, gdy planowana piętrowa aranżacja pokoju dziecka nie wpisuje się w typowe, oferowane przez producentów rozwiązania. Może się pod nim znaleźć np. pianino, na które gdzie indziej brak miejsca; sofa lub inny mebel wypoczynkowy; dziecięce łóżeczko młodszego rodzeństwa i wiele innych.
Łóżko na antresoli będzie też dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy spodziewane są istotne zmiany funkcjonalne w pokoju dziecka (np. narodziny braciszka lub córeczki albo przejście z zerówki do szkoły). Mebel taki jak ten łatwo podda się zmianom.
Czytaj: Ile kosztuje urządzenie pokoju dla dziecka?
Pokój dla chłopca: 10 inspiracji z Instagrama
Czy warto kupić kombajn do pokoju dziecka? Zalety łóżka z szafą i biurkiem
Łóżko piętrowe zintegrowane np. z szafą, biurkiem, półkami i szufladami ma liczne zalety. Przede wszystkim oczywiście oszczędza przestrzeń. Dwa metry kwadratowe podłogi, które zwykle giną pod materacem, dzięki przemyślanej konstrukcji kombajnu okazują się nagle zdolne pomieścić niemal cały mikrokosmos dziecka – strefy wypoczynku, nauki i zabawy, a także przechowywania zarówno ubrań, jak i przyborów szkolnych.
Wielofunkcyjne łóżko z szafą i biurkiem jest też doskonałym patentem na wyposażenie pokoju rodzeństwa. Zarówno zestaw dla dwojga (z dwoma materacami na dwóch poziomach), jak i dwa standardowe zestawy pojedyncze to rozwiązania, które znacznie ułatwiają zorganizowanie niewielkiego na ogół pokoju dziecięcego tak, by dobrze służył obojgu dzieci.
Ustawienie w pomieszczeniu dwóch odrębnych zestawów jest także doskonałym pomysłem na wyraźne ograniczenie konfliktów o współdzieloną przestrzeń.
Wybór mebla tego rodzaju oszczędza także pieniądze oraz czas rodziców. Nie musimy wydawać majątku na całą serię sprzętów. Nie musimy także głowić się osobno nad doborem mebli, osobno nad ich ustawieniem we wnętrzu – wystarczy, że wystarczająco dużo uwagi poświęcimy doborowi zestawu do potrzeb i oczekiwań dziecka oraz wymogom pomieszczenia.
Trudną do przecenienia zaletą jest uatrakcyjnienie pokoju dziecka. Tu każde nietypowe rozwiązanie, każdy zakamarek, każda różnica poziomów w mig staje się inspiracją dla wyobraźni i zachętą do zabawy.
Sam w sobie jest więc dobrym pomysłem na ożywienie małego pokoju dziecka, w którym trudniej niż w obszernym wprowadzić sprzęty służące rozrywce (jak modne dziś wigwamy, huśtawki, bujaki itp.).
Czytaj: Pokój dla braci: jak urządzić pokój dziecka i nastolatka?
Wady łóżka z szafą i biurkiem
A czy wielofunkcyjne łóżka z biurkiem, szafą itp. mają wady? Z punktu widzenia niektórych dzieci wadą może być konieczność wchodzenia do łóżka po drabince lub schodkach – a więc to, co wielu ich rówieśników odbierze jako urozmaicenie samo w sobie. To jednak kwestia indywidualna, którą najlepiej byłoby omówić z dzieckiem przed zakupem.
Za obiektywną wadę tego rodzaju meblościanek należy natomiast uznać mały, często wręcz zerowy zakres adaptacji do zmieniających się z biegiem czasu potrzeb. Z drugiej jednak strony bogactwo dostępnych w sprzedaży zestawów (m.in. rozmaitość elementów wchodzących w skład takiego bloku, ich układ, rozmiary całości, wysokość górnego poziomu) pozwala jednak z dużymi szansami na sukces szukać na rynku rozwiązań możliwie precyzyjnie dopasowanych nie tylko do bieżących, ale i prognozowanych potrzeb użytkowników.
Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby obok łóżka zintegrowanego np. z szafą i biurkiem w pokoju dziecka znalazł się także inny mebel, odpowiadający na bieżące zapotrzebowanie – dodatkowa garderoba czy komoda na bieliznę, osobna biblioteczka, dodatkowy stolik na komputer itp.