Pokój nastolatka: jak powinien wyglądać i co musi się w nim znaleźć?

2021-08-26 10:21

Pokój dla nastolatka musi łączyć w sobie kilka funkcji: salonu, pracowni oraz sypialni. Jak urządzić pokój dla nastolatka, żeby był zarówno funkcjonalny, jak i przytulny?

Pokój dla nastolatka: jak powinien wyglądać i co musi się w nim znaleźć?

i

Autor: Getty images Pokój dla nastolatka: jak powinien wyglądać?

Urządzając pokój dla nastolatka, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Przede wszystkim pokój ucznia ostatnich klas podstawówki czy licealisty musi spełniać trzy podstawowe funkcje - sypialni, pracowni oraz salonu.

Musi być dla dziecka odpowiednią przestrzenią, w której zarówno będzie przyjmować swoich gości, jak i spać oraz uczyć się i odrabiać lekcje.

Spis treści

  1. Pokój nastolatka: co powinno się w nim znaleźć?
  2. Przestrzeń do nauki w pokoju nastolatka
  3. Strefa rozrywki w pokoju nastolatka
  4. Kącik do relaksu i odpoczynku w pokoju nastolatka
  5. Dodatki i kolory w pokoju nastolatka
M jak mama - okres dojrzewania

Pokój nastolatka: co powinno się w nim znaleźć?

Podczas urządzania pokoju dla nastolatka należy wybrać odpowiednie meble, które w prosty sposób oddzielą od siebie te trzy strefy (sypialnię, salon i pracownię).

Wśród mebli dla nastolatków najlepiej sprawdzają się meble modułów – mówi Piotr Buze z firmy Black Red White agencji informacyjnej Newseria Lifestyle. - Możemy w małym pomieszczeniu według naszego uznania wybrać meble z danej kolekcji, tworząc bazę, do której z biegiem czasu możemy dodawać kolejne elementy. Ważne jest też dobre rozplanowanie takiego pokoju, tak żeby nastolatek miał swobodny dostęp do każdego miejsca.

Przestrzeń do nauki w pokoju nastolatka

Najważniejszym elementem przestrzeni do nauki w pokoju nastolatka jest biurko. - Jest to małe centrum dowodzenia, przy którym dziecko uczy się, odrabia lekcje, czyta książki i korzysta z komputera. Powinno być dopasowane do wieku i potrzeb dziecka – mówi Natalia Nowak, ekspert salonów Agata ds. aranżacji wnętrz.

Wielkość biurka ma oczywiście znaczenie: dla nastolatków, którym nauka pochłania dużą część czasu, dobrym wyborem będzie większe biurko, z półkami i szufladami na książki oraz pomoce naukowe. Zmieści się na nim komputer oraz podręczniki.

Warto również pamiętać o odpowiednim dopasowaniu krzesła do biurka do wzrostu dziecka i o oświetleniu – podstawą będzie mała lampka na biurko.

Strefa rozrywki w pokoju nastolatka

Pokój ucznia to również miejsce do przyjmowania gości. W tej strefie doskonale sprawdzi się miękki dywan, kolorowe pufy czy fotel - będą doskonałe zarówno dla kolegów, jak i dla właściciela lubiącego np. czytać książki. Jeśli postawisz je tuż obok regału z książkami i dużej stojącej lampy stworzysz domową biblioteczkę i zapewnisz zajęcie na długie godziny.

Kącik do relaksu i odpoczynku w pokoju nastolatka

W pokoju ucznia powinno znaleźć się również odpowiednie miejsce na wypoczynek i relaks, po długim dniu spędzonym na nauce lub sportowych zajęciach dodatkowych. Kluczowy jest wybór łóżka – z praktycznym stelażem i wygodnym materacem, który będzie odpowiednio podtrzymywał kręgosłup, a także zapewniał komfortowy sen.

Sofa lub praktyczny narożnik z funkcją spania sprawdzą się w niedużych pomieszczeniach, dzięki nim zyskasz dodatkową przestrzeń oraz miejsce do wypoczynku w ciągu dnia.

Czytaj również: Pokój dla braci: jak urządzić pokój dziecka i nastolatka?

Antresola w pokoju dziecka – czy to dobry pomysł?

Dodatki i kolory w pokoju nastolatka

W pokoju nastolatka bardzo ważne jest oświetlenie. Nie wystarczy tylko jedna lampa pod sufitem. Nastolatek potrzebuje też lampki biurowej o zróżnicowanej mocy oświetleniowej. Dzięki temu lampa będzie mogła być wykorzystywana zarówno podczas nauki, jak i relaksu.

Warto też zastanowić się nad kolorystyką pokoju. Piotr Buze z Black Red White w rozmowie z Newserią Lifestyle poleca wyraziste kolory i odważne połączenia, jednak wszystko zależy od upodobań twojego dziecka. Gdy razem ze swoim nastolatkiem wybierzesz bardziej neutralne barwy, to meble i dodatki posłużą na wiele lat!

Dodatki i akcesoria nie tylko dekorują oraz ożywiają wnętrze, ale także pomagają utrzymać porządek, zorganizować przestrzeń, dlatego warto o nich pamiętać podczas aranżowania pokoju dziecka. - Ważne jest jednak, aby w miejscu nauki znajdowały się tylko najpotrzebniejsze artykuły, które nie będą rozpraszać uwagi ucznia i pomogą utrzymać dyscyplinę, jak w szkole – radzi Natalia Nowak, ekspert salonów Agata ds. aranżacji wnętrz.

Czytaj również: Jakie wybrać farby do pokoju dziecka: zdrowe i bezpieczne farby

Meble, które rosną wraz z dzieckiem – łóżka, szafy, szafki, biurka, fotele, krzesła