Spis treści
- Urządzanie pokoju dla dziecka: meble pojedyncze czy w zestawie
- Urządzanie pokoju dla dziecka: meble w pokoju niemowlaka
- Urządzamy pokój niemowlaka: wybieramy łóżeczko dziecięce
- Urządzamy pokój niemowlaka: materacyk do łóżeczka
- Meble do pokoju dla niemowlaka: komoda
- Meble do pokoju dla niemowlaka: przewijak
- Urządzamy pokój niemowlaka: oświetlenie
- Urządzamy pokój niemowlaka: miejsce do karmienia
- Urządzamy pokój niemowlaka: przytulna podłoga
Podpowiadamy jak urządzić pokój dla niemowlaka. Jakie warto kupić meble dziecięce. Niemowlę nie potrzebuje mieć wokół siebie mnóstwa mebli i sprzętów. Tak naprawdę w pokoju niemowlaka dziecku potrzebne jest tylko łóżeczko do spania, a mamie i tacie – kilka mebli dziecięcych i akcesoriów ułatwiających codzienną opiekę nad niemowlakiem, np. przewijak, czy wygodna komoda.
Urządzanie pokoju dla dziecka: meble pojedyncze czy w zestawie
Zanim jednak wybierzecie się po zakupy, warto pomyśleć nad koncepcją pokój dla niemowlaka: zastanowić się, w jakiej kolorystyce ma być utrzymane wnętrze pokoju niemowlaka, czy meble dziecięce będziecie kupować jako zestaw, czy kompletować pojedynczo? Ta pierwsza opcja często jest i tańsza, i wygodniejsza, bo meble z kompletu są do siebie dopasowane. Ważne jest też tworzywo, z jakiego będą wykonane. Zazwyczaj wybierać trzeba między płytą MDF i drewnem (choć niektórzy producenci stosują je jednocześnie). Meble dziecięce z płyty są lżejsze, drewniane ważą więcej, zwykle też są trwalsze (choć nie jest to regułą). Jeśli zdecydujecie się na meble z drewna, lepiej wybierać takie z jesionu, olchy lub buku, bo są trwałe i dość odporne na uszkodzenia (np. zarysowania długopisem).
Urządzanie pokoju dla dziecka: meble w pokoju niemowlaka
Kompletowanie sprzętów niezbędnych w pokoju niemowlaka zajmie wam trochę czasu. Nie warto więc odkładać tego na ostatnią chwilę, bo podjęcie decyzji może być naprawdę trudne ze względu na olbrzymi wybór mebli dla dzieci. Poza tym nowe meble często mają charakterystyczny chemiczny zapach, który utrzymuje się przez kilka tygodni, czasem dłużej. Powinien wywietrzeć, zanim nowy lokator wprowadzi się do pokoju. Do kompletowania sprzętów i urządzania pokoju dla niemowlak najlepiej zabrać się już na początku drugiego trymestru. Co jest zatem niezbędne w pokoju dziecka i jak dokonać najlepszego wyboru?
Jakie kolory najlepiej pasują do pokoju dziecka?Wybierając kolor ścian w pokoju dziecka często kierujemy się ogólnymi trendami, odsuwając na bok upodobania naszych pociech. A to one powinny być głównym wyznacznikiem podczas dekoracji tego wnętrza.
Zanim więc podejmiemy ostateczne decyzje, spytajmy o zdanie nasze dziecko. Pamiętajmy, że to ono będzie spędzać tam najwięcej czasu. Nie ma więc sensu sięgać np. po modną szarość, skoro dziecko jej nie lubi.
Lepiej wykorzystać farbę w takiej tonacji, która ożywi wnętrze i nada mu bardzo atrakcyjny wygląd. Pokój dziecka to w końcu jedno z nielicznych wnętrz, w którym możemy naprawdę „poszaleć” z kolorem. Przecież niemal każda dziewczynka marzy o różu i błyskotkach, a chłopiec o świecących samochodach na ścianie.
Rynek oferuje tyle inspirujących rozwiązań, które pomogą nam zamienić pokój dziecka w prawdziwe królestwo. Mamy do dyspozycji niesamowite farby z brokatem, farby tablicowe i neonowe, szablony dekoracyjne czy śliczne naklejki ścienne.
Nie bójmy się z nich korzystać. A co będzie, jak nasze dzieci już wyrosną z tych kolorów? Bezproblemowo przemalujemy ich pokoje na kolory typowo nastolatkowe.
Karol Staniszczak, ekspert ds. chemii budowlanej marki Primacol
Urządzamy pokój niemowlaka: wybieramy łóżeczko dziecięce
Najbardziej praktyczne w pokoju niemowlaka są łóżeczka dziecięce drewniane – są stabilne, w razie konieczności można na nich ułożyć przewijak, a do szuflad znajdujących się pod spodem włożyć zapas pieluch czy dodatkowy komplet pościeli. Standardowe łóżeczka dziecięce mają wymiary 120 x 60 cm, ale w sklepach są też większe modele łóżeczek (również takie, które można przerobić na tapczan dla starszaka). Łóżeczko powinno mieć podnoszone i opuszczane dno, które można umocować na trzech wysokościach: najwyżej dla noworodka, pośrodku, kiedy dziecko już siada, i najniżej dla dziecka, który samodzielnie stoi. Praktycznym rozwiązaniem w łóżeczku dziecięcym jest też możliwość opuszczenia jednego boku lub wyjęcia kilku szczebelków (gdy dziecko podrośnie, samo będzie mogło wychodzić z łóżeczka).
Urządzamy pokój niemowlaka: materacyk do łóżeczka
Niezbędnym wyposażeniem łóżeczka jest materacyk. Ważne, by materac dla niemowlaka był nowy (używany dopasowuje się do ciała poprzedniego właściciela). Nie kupuj materacyka dziecięcego ze zwykłej pianki, która łatwo się odkształca. Lepsze są materacyki do łóżeczka „funkcyjne”. Niektóre, jak np. materace dziecięce lateksowe czy kokosowe, są antyalergiczne – ich wnętrze nie jest bowiem atrakcyjne dla alergenów, np. roztoczy czy grzybów. Inne materacyki dla dzieci, np. z łuski gryki, czy lateksowe – opisywane są często jako przyjazne dla skóry, gdyż tworzywo, z jakiego je zrobiono, nie nagrzewa się od temperatury ciała, a dodatkowo w środku znajduje się cały system kanalików, którymi może swobodnie przepływać powietrze. Dzięki temu niemowlak, leżąc w łóżeczku, nie będzie się pocił, a więc zapewne uniknie potówek. W sprzedaży są też materacyki do łóżeczka składające się z kilku warstw (np. kokosu i łuski gryczanej). Zwykle są to materacyki dwustronne, a więc można korzystać na zmianę z właściwości różnych materiałów. Warto do materacyka do łóżeczka dokupić pokrowiec, który w razie zabrudzenia łatwo będzie można zdjąć i wyprać.
Materacyk dziecięcy najlepiej oblec prześcieradłem na gumce, które nie zsuwa się ani nie roluje pod wpływem ruchów dziecka. Warto od razu kupić kilka prześcieradeł na zapas. Przez pierwszy rok życia dziecko nie potrzebuje poduszki do łóżeczka, musi mieć jednak coś do przykrycia. Możesz kupić kołderkę w komplecie z poszewką (jej wymiary powinny być dopasowane do wielkości łóżeczka) albo specjalny śpiworek dla niemowląt, przeznaczony do spania. Potrzebne będą dwa komplety – jeden na co dzień, drugi na zmianę.
Meble do pokoju dla niemowlaka: komoda
Na początku w pokoju niemowlaka nie jest potrzebna szafa. Wystarczy komoda, w której będziesz trzymać ubranka, pieluchy i akcesoria do pielęgnacji dziecka. Komoda jest praktyczna, bo na jej blacie można ułożyć przewijak. W sklepach są też specjalne komody z wbudowanym przewijakiem (warto się upewnić, że można go zdemontować). Warto szukać urządzając pokój niemowlaka takiej komody, która ma przynajmniej trzy pojemne szuflady – na tyle duże, by bez problemu pomieściły dużą paczkę pieluch. Do komody można dokupić specjalne organizery z materiału – to rodzaj przegródek, które pomogą utrzymać porządek w pokoju niemowlaka.
Meble do pokoju dla niemowlaka: przewijak
Są różne opcje jeśli chodzi o przewijak. Jeśli nie zdecydujecie się na komodę z przewijakiem w pokoju niemowlaka, najlepszy będzie sztywny przewijak z podwyższonymi bokami, który układa się na łóżeczku. Ma on jeden minus: jeśli jeden z boków łóżeczka nie stoi przy ścianie, akcesoria potrzebne do przewijania niemowlaka mogą spadać z przewijaka. Rozwiązaniem nieco droższym, ale wygodnym, jest przewijak mobilny, ustawiony na stelażu – pod blatem do przewijania jest zazwyczaj miejsce na niezbędne akcesoria, np. wilgotne chusteczki.
Urządzamy pokój niemowlaka: oświetlenie
W pokoju niemowlaka warto postawić małą lampkę. Taka lampka przyda się przede wszystkim w nocy, gdy niemowlę budzi się na karmienie czy trzeba go przewinąć (a więc nawet co kilka godzin). Ale nie tylko – przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka to ona powinna stanowić główne źródło oświetlenia w pokoju niemowlaka (światło lampy sufitowej może być dla niemowlęcia zbyt ostre). Lampka powinna dawać lekkie, rozproszone światło (wystarczy, jeśli żarówka ma nie więcej niż 25 W). Najlepiej ustawić kilka lampek w strategicznych punktach pokoju niemowlaka: np. obok przewijaka, w okolicy fotela do karmienia i na komodzie.
Urządzamy pokój niemowlaka: miejsce do karmienia
W pokoju niemowlaka warto urządzić kącik do karmienia - najważniejszy w nim jest wygodny fotel z wysokim oparciem, o które można oprzeć głowę, i podłokietnikami, dzięki którym łatwiej trzymać karmione dziecko. Dobrze, jeśli jego tapicerkę łatwo oczyścić (np. z ulanego mleka). Przyda się też podnóżek albo mały stołeczek do oparcia nóg. Dzięki temu niemowlę będzie leżał nieco wyżej, a podczas karmienia nie trzeba się będzie schylać, co pomoże uniknąć bólu kręgosłupa. Jeśli jest miejsce w pokoju niemowlaka, przy fotelu można ustawić mały stoliczek na wodę do picia czy przekąski.
Urządzamy pokój niemowlaka: przytulna podłoga
Już kilkumiesięczne niemowlę będzie na podłodze spędzało wiele czasu, bawiąc się czy raczkując. Dlatego podłoga w pokoju niemowlaka powinna więc być przyjazna dla dziecka. W dziecięcym pokoju sprawdza się zarówno podłoga z twardego, wytrzymałego drewna (dąb, orzech, klon, jesion), jak i z korka – miękkiego, bezpiecznego, odpornego na wilgoć. Podłoga korkowa ma jeszcze jedną zaletę: płytki mogą mieć różne kolory, co nada pokoikowi niemowlaka niepowtarzalny wygląd. Podłogi nie musisz niczym przykrywać, ale jeśli chcesz, by w pokoiku było przytulnie, warto ułożyć na niej kolorowy dywan. Najlepszy, bo łatwiejszy do wyczyszczenia, będzie taki z krótkim włosiem. Dywan w pokoju niemowlaka jest bardziej praktyczny niż wykładzina, gdyż łatwiej utrzymać go w czystości – regularnie trzepać, a w razie potrzeby zawieźć do pralni, czy nawet wymienić na inny, gdy się znudzi. Wykładzina, choć jest miękka i można nią pokryć całą podłogę, nie daje takich możliwości.