Spis treści
- Atopowe zapalenie skóry u niemowląt: pokój dziecka bez firan, dywanu i maskotek
- Atopowe zapalenie skóry u niemowląt: nawilżacz powietrza
By nie dochodziło do zaostrzenia atopowego zapalenia skóry u niemowlaka, ważne jest, by dziecko miało odpowiednie warunki. Koniecznie trzeba ograniczyć kontakt dziecka z roztoczami kurzu, np. zrezygnować z dywanów i grubych zasłon, zainwestować w specjalny odkurzacz z filtrami HEPA czy oczyszczacz powietrza. Powinnaś często sprzątać, ale dziecko nie może być przy tym obecne, gdyż roztocza unoszą się w powietrzu jeszcze przez jakiś czas po odkurzaniu. Mieszkanie trzeba również często wietrzyć, gdyż pot i wysoka temperatura mogą podrażniać skórę atopową u niemowląt. Powietrze w pokoju nie powinno być zbyt suche (wilgotność powinna sięgać powyżej 50 proc). Poziom wilgotności powietrza mogą zwiększyć duże rośliny pokojowe, jednak jeśli dziecko jest uczulone na pyłki, lepszy będzie nawilżacz powietrza. Bezwzględnie zakazane jest palenie papierosów w mieszkaniu (nie tylko w pokoju niemowlaka).
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt: pokój dziecka bez firan, dywanu i maskotek
Aby nie dochodziło do zaostrzeń atopowego zapalenia skóry u niemowląt, warto zapewnić dziecku odpowiednie warunki. Z jego otoczenia trzeba wyeliminować czynniki, które szkodzą alergikom, np. do minimum ograniczyć kontakt z roztoczami. Czyste otoczenie zmniejsza ryzyko zainfekowania uszkodzonej skóry jakąś bakterią. Pokój dziecka z atopią powinien być ascetyczny, to znaczy nie może być w nim dywanów, wykładzin, grubych zasłon. Podłoga powinna być drewniana, pokryta nietoksycznym lakierem. Taki wystrój ma zresztą swoje dobre strony, bo pokój łatwiej będzie utrzymać w czystości. Trzeba go codziennie dokładnie odkurzyć, wynosząc uprzednio z niego dziecko – przy czym jeszcze przez godzinę po sprzątaniu malec powinien przebywać w innym pomieszczeniu (w tym czasie w powietrzu unoszą się roztocza, poderwane do góry powietrzem z odkurzacza). Do odkurzania najlepsze są odkurzacze z filtrami HEPA, które zatrzymują na swojej powierzchni większość alergenów. Zabawki powinny być łatwe do utrzymania w czystości – lepiej, by nie były to pluszaki z długim włosiem, w którym gromadzą się zanieczyszczenia. Pokój małego alergika trzeba często wietrzyć, a zimą przykręcać kaloryfery, bo wysoka temperatura i pot drażnią skórę.
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt: nawilżacz powietrza
Skóra malca z AZS traci wilgoć również wtedy, gdy powietrze jest za suche. Dlatego w sezonie grzewczym trzeba je nawilżać, a nic nie poradzi sobie z tym lepiej niż nawilżacz powietrza. W sklepach są różne rodzaje nawilżaczy. Warto kupić taki, który ma możliwość pomiaru wilgotności panującej w pomieszczeniu. Dlaczego? Optymalna wilgotność powietrza to 45–55 proc. Wyższa powoduje rozwój pleśni i grzybów, a także nadmierny przyrost roztoczy kurzu domowego. Wilgotność powietrza sięgająca powyżej 60 proc. może więc być przyczyną zaostrzenia się objawów AZS. Kupując urządzenia, zwróć uwagę na:
- rodzaj filtrów i to, jak często trzeba je czyścić albo wymieniać
- wielkość pomieszczenia, w jakim ustawisz nawilżacz – informacja, jaką powierzchnię dany model jest w stanie nawilżyć, jest na opakowaniu
- funkcje – lepiej sprawdzi się model, który oprócz nawilżania także oczyszcza powietrze w pokoju, można w nim zaprogramować poziom wilgotności, jaki chcemy uzyskać, a nawilżacz sam się wyłącza, gdy powietrze osiągnie odpowiednią wilgotność; niektóre modele nawilżaczo-oczyszczaczy mają również funkcję jonizacji, dzięki której są w stanie usunąć z powietrza drobnoustroje i alergeny
- czas pracy; im dłużej nawilżacz może pracować, tym lepiej – ma to znaczenie np. w nocy (zwykle zależy to od wielkości zbiornika na wodę).
AZS to choroba genetyczna – nie można się nią zarazić. Chore dziecko nie jest więc zagrożeniem dla rówieśników ani dla starszego rodzeństwa.