Szafy dla dzieci: na co zwrócić uwagę, wybierając szafę do pokoju dziecka?

2019-08-12 13:46

Szafy dla dzieci nie tylko muszą pomieścić stosy ubrań i mnóstwa innych akcesoriów, ale także odpowiadać na szybko zmieniające się potrzeby, a do tego jeszcze wytrzymać nie zawsze ostrożne użytkowanie i niefrasobliwe zabawy. Podpowiadamy, jak wybrać szafę do pokoju dziecka w różnym wieku.

Szafa dla dziecka

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Na co zwrócić uwagę przed wyborem szafy?
  2. Jaka powinna być idealna szafa dla dziecka? Bezpieczna
  3. Jaka powinna być idealna szafa dla dziecka? Adaptowalna
  4. Jaka powinna być idealna szafa dla dziecka? Trwała
  5. Jaka powinna być szafa dla niemowlaka?
  6. Jaka powinna być szafa dla małego dziecka?
  7. Jaka powinna być szafa dla starszego dziecka?
  8. Jaka powinna być szafa młodzieżowa?

Szafa w pokoju dziecka to tuż obok łóżeczka i komody najważniejszy mebel – bez względu na wiek małego lokatora. Najczęściej wyobrażamy ją sobie jako szafę wolnostojącą, choć należącą do serii mebli do pokoju dziecka, mających wspólną linię stylistyczną.

Niekiedy także wyobrażamy ją sobie jako segment spójnej wielofunkcyjnej zabudowy meblowej – meblościanki pozwalającej w łatwy i praktyczny sposób zagospodarować mały pokój dziecka. To wszystko mogą być bardzo trafne rozwiązania.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem szafy?

Przed zakupem warto jednak uświadomić sobie, że szafa do pokoju dziecięcego może być narożna – nie musi być przecież koniecznie równoległa do ściany – a przy tym, w zależności od potrzeb oraz dostępnej przestrzeni, wystąpić jako szafa jednodrzwiowa, dwudrzwiowa lub trzydrzwiowa.

Jednocześnie dobrą alternatywą dla każdej tradycyjnej garderoby i bieliźniarki pozostaje szafa wnękowa, która w pokoju dziecka jak żadna inna pozwoli zorganizować wygodną, wielofunkcyjną i łatwo adaptowalną strefę przechowywania.

Dlaczego kwestia adaptacji wnętrza szafy jest tak ważna? To proste. Choć wielu rodziców marzy, by ich synek na zawsze pozostał tym samym uroczym maluchem, a córeczka słodką kruszynką – dzieci w niesamowitym tempie rosną.

Ani się obejrzymy, gdy na tych samych półkach, na których dziś kładziemy zapas pieluszek, mgnienie oka później szkolny plecak czy sportowa torba, a chwilę później trofea z licealnych zawodów sportowych, przybory malarskie, stos nut albo sprzęt do uprawiania sportów ekstremalnych.

Jaka powinna być idealna szafa dla dziecka? Bezpieczna

Choć – o czym była mowa na wstępie – możliwych kierunków poszukiwania idealnej szafy do pokoju dziecka jest szereg, pewne pozostają trzy sprawy.

Bezpieczeństwo dziecka - z tego powodu należy się upewnić, czy mebel został wykonany z naturalnego drewna – litego lub klejonego (to zawsze najlepszy wybór), a jeśli z płyty MDF – to czy takiej z oznaczeniem klasy higieniczności (atestu) E1, które oznacza, że surowiec jest wolny od formaldehydów.

  1. Upewnić się należy także co do rodzaju wykończenia – woski i oleje na ogół nie budzą niepokoju, w przypadku lakieru lub farby należy się natomiast upewnić, czy to preparaty wodorozcieńczalne, bezpieczne dla zdrowia człowieka i dla środowiska oraz certyfikowane do stosowania przy produkcji mebli dla dzieci.
  2. Następnie – choć wciąż w kontekście bezpieczeństwa – należy zwrócić uwagę na zastosowane zawiasy szafy – czy mają spowalniający mechanizm domykający, który ogranicza ryzyko przycięcia dziecięcych palców? I czy półki lub przegródki są dobrze wyważone, tzn. oparte na mocowaniach tak, by lekki chwyt za krawędź nie powodował zsunięcia się przechowywanych rzeczy wprost na dziecko? Osobnym tematem pozostaje zabezpieczenie drzwi szafy przed otwarciem przez małe dziecko bez kontroli rodziców, na szczęście na rynku nie brakuje pomysłowych zabezpieczeń.
  3. Nie można także zapomnieć o przymocowaniu szafy do ściany – dziecku może przyjść do głowy wspinaczka na mebel albo huśtanie się na jego drzwiach, a wtedy solidne zamocowanie okaże się sprawą dosłownie życiowej wagi.

Jaka powinna być idealna szafa dla dziecka? Adaptowalna

Kwestia druga to wspomniana adaptowalność. W szafie niemowlaka właściwie wystarczą półki na ubrania – zwłaszcza gdy funkcjonalnie uzupełnia je komoda z pojemnymi szufladami, ewentualnie ustawione na półkach lekkie pojemniki.

Z czasem jednak półki zaczną zmieniać pozycję, a nieodzowne okażą się także drążki na wieszaki. A gdy w końcu dziecko osiągnie wiek nastu lat i dużą świadomość w zakresie mody, przydadzą się rozmaite przegródki na drobiazgi, uchwyty czy wieszaki na paski, krawaty czy szale, może także domontowane szuflady albo półki lub uchwyty na buty.

Część z tych rzeczy może przejąć ogólnorodzinna garderoba – wtedy jednak istnieje ryzyko, że rzeczy dziecka będziemy znajdować w całym domu. Dlatego dobrze, gdy w razie potrzeby szafę można powiększyć o dostawkę (dodaną z boku „połówkę”) lub nadstawkę, ewentualnie kompletnie przebudować wnętrze szafy w celu dostosowania do rozwijającego się zbioru ubrań i dodatków – a samą garderobę dziecka rozdzielić na nowo między szafę a komodę, ewentualnie także inne przestrzenie (półki, szafki, pojemniki) w pokoju.

Jaka powinna być idealna szafa dla dziecka? Trwała

Trzecią zasadniczą sprawą przy wyborze szafy do pokoju dziecka jest jej trwałość – odporność na upływ czasu, mierzony nie tyle upływem tygodni, miesięcy i lat, co liczbą przemeblowań, zmian układu wnętrza szafy, trzaśnięć drzwiami, szarpnięciem za uchwyt, próbowaniem wytrzymałości zawiasów, uderzeniami, wgnieceniami i zarysowaniami.

Jaka powinna być szafa dla niemowlaka?

Szafa dla niemowlaka to tak naprawdę szafa dla jego rodziców – musi więc być wygodna z ich perspektywy. Ponieważ, o czym była mowa wcześniej, nie musi się w niej jeszcze pojawiać drążek na wieszaki (niemowlęce kurteczki, kombinezony, sukienki, sweterki czy bluzy można z powodzeniem przechowywać w formie złożonej), na tym etapie szafa z prawdziwego zdarzenia nie jest niezbędna. Może ją zastąpić komoda albo szafka z samymi półkami.

Z zakupem szafy dla niemowlaka wręcz warto się wstrzymać, gdy dostrzegamy u siebie tendencję do przesadnej estetyzacji przestrzeni dziecka – skłonność do nadmiernej dekoracji. O ile ozdobne dodatki nietrudno schować czy wymienić, gdy nam lub dziecku zmieni się gust, o tyle lepiej, by meble – a wśród nich szafa dla dziecka – nie miały bardzo zobowiązującej formy.

Dzięki temu nie poczujemy presji do zakupu nowego wyposażenia, gdy nasza mała księżniczka zamieni się w chłopczycę, a słodki malec w zbuntowanego rozrabiakę – tak że stylizowane kształty szafy dla niemowlaka wzbogacone o staroświeckie ornamenty zupełnie przestaną pasować do osobowości szybko rosnącego lokatora.

Gdy nadejdzie pokusa sięgania po tego rodzaju rozwiązania, warto wyobrazić sobie urokliwe dziecięce mebelki w pokoju licealisty. Oczywiście, że nie jest dziś problemem zakup nowych sprzętów. Ale czy na pewno chcemy samym sobie fundować presję na wymianę całego wyposażenia pokoju dziecka w ciągu 10, góra 15 lat od zakupu mebelków, które dziś tak cieszą oczy, ale uszczuplają portfel?

Jaka powinna być szafa dla małego dziecka?

Coraz szerzej są znane i respektowane zalecenia pedagogiczne Marii Montessori, wśród których można znaleźć m.in. sugestię, aby jak najwcześniej włączać dziecko w porządki w jego pokoju. W procesie wychowawczym powinna być uwzględniona również szafa dla małego dziecka, zorganizowana tak, by nawet 2- lub 3- letnia pociecha mogła odłożyć na miejsce niepotrzebne w danej chwili ubranka.

W tym kontekście bardzo dobrze sprawdzą się otwarte półki, a także różnego rodzaju lekkie pojemniki i wysuwane kosze (jeżdżące na prowadnicach jak szuflady). Gdy jednak cała garderoba ma na koniec zniknąć za zamykanymi lub przesuwnymi drzwiami szafy, proces odkładania ubrań musi przebiegać pod wyjątkowo czujnym okiem osoby dorosłej.

Szafę w pokoju małego dziecka można wykorzystywać w szeroko rozumianym procesie wychowawczym także na inne sposoby. Duża płaszczyzna drzwi pokryta farbą tablicową może się stać polem do (niemal) nieskrępowanej ekspresji plastycznej dziecka. Z kolei tafla nietłukącego lustra (akrylowego albo tradycyjnego, ale wykonanego ze szkła hartowanego) ułatwi poznawanie własnych ruchów, gestów, min, wyglądu.

W ostatnim czasie szczególnie modne są białe meble dziecięce. Biała szafa do pokoju dziecka na pewno nie zdominuje wizualnie wnętrza – jest więc dobrym rozwiązaniem zwłaszcza do małych pomieszczeń. Wyjątkowo łatwo skomponuje się też z dowolnym zestawem barw i wzorów. Wykończona wysokiej jakości lakierem lub laminatem, nie będzie wcale trudniejsza do utrzymania w czystości niż meble ciemniejszej barwy. A jednocześnie bardziej niż tamte będzie motywowała dziecko do porządków. To bardzo wychowawcze!

Jaka powinna być szafa dla starszego dziecka?

Zanim od starszego, nastoletniego dziecka zaczniemy wymagać porządku w pokoju, musimy umożliwić mu utrzymanie ładu. Niezbędna do tego będzie odpowiednia organizacja wnętrza szafy. Pod względem stosunku do garderoby dzieci są tak samo różne jak dorośli.

Jednym do szczęścia wystarczy jakaś bluza, dwie koszule na krzyż, kilka tiszertów i trzy pary spodni, inne błyskawicznie obrastają w piórka, a niczego nie pozwolą wyrzucić. W tym drugim przypadku może się okazać, że parę półek i drążek na wieszaki to stanowczo za mało.

Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto wówczas zainwestować w system przechowywania, który nie tylko zorganizuje wnętrze szafy, ale też w magiczny sposób powiększy jej pojemność. Zależnie od profilu garderoby dziecka, dobierzmy odpowiednie kosze czy szuflady, przegródki do półek, podziały do szuflad, czy uchwyty na drzwi. Po zamontowaniu ich wreszcie będziemy mogli oczekiwać, że prośba o posprzątanie w pokoju rzeczywiście da dobre i (względnie) trwałe rezultaty.

Jaka powinna być szafa młodzieżowa?

Szafa młodzieżowa kojarzy się z meblem lżejszym, bardziej kolorowym, może też mniej zobowiązującym od szafy dla dorosłych, ale już pozbawionym miękkości linii i słodyczy ozdób, jakie często spotyka się w kolekcjach mebli dziecięcych.

Wiele w tym prawdy – jednak warto, by szafy dla dzieci w każdym wieku reprezentowały oszczędną, uniwersalną stylistykę, która gładko wpasuje się w zmieniający się z czasem kontekst wnętrza. Znacznie łatwiej, a przede wszystkim taniej jest np. przemalować pokój czy wymienić garść dodatków niż zakupić nowy komplet mebli do pokoju nastolatka.

Dobrze, gdy szafa młodzieżowa ułatwia dokonywanie zmian – zarówno w aspekcie praktycznym, jak i w wyglądzie. Warto zwrócić uwagę na serie mebli modułowych, wręcz zachęcających do przekształceń zarówno bryły szafy, jak i jej wnętrza. Z kolei kolekcje z wymiennymi frontami lub jeszcze lepiej nakładami na fronty pozwalają szybko i tanim kosztem diametralnie odmienić wygląd mebli.