Mogłoby się wydawać, że stworzenie wspólnej aranżacji pokoju dla chłopca i dziewczynki jest niemożliwe, ale nic bardziej mylnego. Oczywiście najlepiej, gdy metraż mieszkania pozwala wyznaczyć osobne pokoje dla rodzeństwa, ale nie zawsze się tak da.
Jak urządziś wspólny pokój dla chłopca i dziewczynki? Sprawdź koniecznie nasze podpowiedzi i zebrane inspiracje!
Spis treści:
- Jak urządzić pokój dla chłopca i dziewczynki?
- Pomysły na wydzielenie miejsca dla chłopca i dziewczynki
- Aranżacja miejsca dla dziewczynki
- Aranżacja miejsca dla chłopca
- Jakie wybrać kolory ścian i mebli w pokoju dla rodzeństwa?
- Jakie wybrać meble dla chłopca i dziewczynki?
- Mały pokój dla chłopca i dziewczynki
- Pokój dla córki i syna, których dzieli kilka lat różnicy
Jak urządzić pokój dla chłopca i dziewczynki?
Czasem chłopiec i dziewczynka muszą dzielić wspólną przestrzeń, często niewielkiego pokoju, co jak się okazuje, może być bardzo korzystne dla ich rozwoju, o czym mówiła Patricia Dalton, doktor, psycholog kliniczny i terapeuta rodzinny w Waszyngtonie, w wywiadzie dla parents.com.
- Kiedy dzieci są małe, obecność drugiej osoby daje im poczucie bezpieczeństwa, a rodzeństwo może zapewnić większy komfort przed snem. Dzieci, które dzielą pokój z rodzeństwem, uczą się akceptacji potrzeb innych osób i czasem rezygnowania z własnych potrzeb na rzecz lepszych relacji. Dzieci, które dzielą pokój, mają także większą tendencję do samodzielnej pracy - powiedziała Patricia Dalton.
I mimo że urządzenie jednego pokoju dla chłopca i dziewczynki może wydawać się skomplikowane, to jednak wystarczy poznać pewne triki urządzania wnętrz, by w prosty sposób wygospodarować miejsce zarówno dla córki, jak i synka. Dzieci będą miały idealną przestrzeń dla siebie, zgodną ze swoimi gustami i upodobaniami, a przy okazji znajdzie się również miejsce do wspólnej zabawy.
Przede wszystkim przy urządzaniu wspólnego pokoju należy wziąć pod uwagę wiek dzieci, ich potrzeby i zainteresowania. Inne będą przy małych dzieciach, a inne przy starszych. Jeszcze inaczej będzie wyglądać sytuacja przy córce i synu, pomiędzy którymi jest kilka lat różnicy.
Czytaj też: Pokój dla braci: jak urządzić pokój dziecka i nastolatka?
Pomysły na wydzielenie miejsca dla chłopca i dziewczynki
Sukces urządzenia wspólnego pokoju dla chłopca i dziewczynki opiera się na stworzeniu dla nich osobnych przestrzeni w jednym pomieszczeniu. Nie jest to tak trudne, jak może się wydawać i jest możliwe nawet w niedużym pokoju.
Ciekawym i pomocnym rozwiązaniem jest piętrowe łóżko. Zajmuje niewiele miejsca, co pozwala na wykorzystanie reszty przestrzeni na kącik do nauki i zabawy. Wtedy w innym miejscu w pokoju można postawić dwa biurka lub jeden długi blat, który posłuży za miejsce do nauki dla dwójki dzieci.
Niektóre sklepy meblowe oferują także całe zestawy, które zawierają np. łóżko na piętrze, szafę i biurko pod spodem. Takie zestawy w prosty sposób tworzą przestrzeń do spania i nauki zarówno dla córki, jak i syna. Wystarczy dobrać odpowiednie i ulubione kolory swoich dzieci i rozwiązanie gotowe.
Nie trzeba jednak kupować od razu zestawów meblowych, żeby wydzielić osobną przestrzeń dla chłopca i dziewczynki. Można to także robić przy pomocy różnych kolorów ścian, dywanów, a nawet pościeli. Warto także zasugerować się psychologią kolorów przy urządzaniu wspólnego dziecięcego pokoju.
Sprawdź także: Najlepsze kolory w pokoju dziecka: 11 ładnych aranżacji GALERIA ZDJĘĆ
Aranżacja miejsca dla dziewczynki
Stworzenie odpowiedniego miejsca dla dziewczynki zależy oczywiście od jej wieku. Córka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a nastolatka będzie mieć różne potrzeby i pragnienia.
Dla dziewczynki, która jeszcze nie wkroczyła w wiek nastoletni, można w prosty sposób stworzyć przestrzeń dzięki odpowiednim kolorom i dekoracjom. Córka z pewnością ucieszy się ze swojego miejsca, które będzie mieć pomalowane ściany na jej ulubiony kolor, a do tego zostanie udekorowane naklejkami lub rysunkami jej ulubionych postaci z bajek.
Do tego można wybrać biurko w białym kolorze lub barwie jasnego drewna, kolorowy dywan i pościel w zwierzątka lub bajkowe wzory.
W przypadku nastolatki trzeba oczywiście wziąć jej zdanie pod uwagę i wybrać kolory oraz wzory, które jej się najbardziej podobają. Jeśli to jest możliwe, można także wydzielić jej przestrzeń dekoracyjnym parawanem, który da jej trochę intymności i prywatności we wspólnym pokoju dzielonym z bratem.
Aranżacja miejsca dla chłopca
W podobny sposób można stworzyć przestrzeń dla chłopca. Jeśli dziecko jest w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, to wystarczy wydzielić mu miejsce odpowiednimi i ulubionymi barwami.
Mały lokator z pewnością ucieszy się z dywanu dla chłopca, który przypomina tor wyścigowy, wymarzonych wzorów na ścianach i pościeli z ukochanymi bajkowymi superbohaterami.
Nastolatek z pewnością będzie chciał wyraźnie zaznaczyć swoje zainteresowania i swoją przestrzeń udekoruje plakatami sportowców lub ulubionych zespołów.
Zobacz również: Tapeta do pokoju chłopca: 10 pomysłów na pokój dziecka z tapetą
Farby zmywalne do pokoju dziecka. Akrylowa, lateksowa, ceramiczna czy...?
Jakie wybrać kolory ścian i mebli w pokoju dla rodzeństwa?
Wybierając kolory do wspólnego pokoju dla chłopca i dziewczynki, warto zwrócić uwagę na psychologię kolorów, która w tym wypadku może być bardzo pomocna. Przede wszystkim pozwoli dobrać odpowiednie barwy do stanu emocjonalnego dzieci i ich osobowości.
Niektóre kolory mogą bowiem dodawać energii, a jednocześnie w nadmiarze budzić agresję, inne natomiast świetnie sprawdzą się przy wyciszeniu, relaksie i ukojeniu nerwów, a przy tym będą też pomocne w nauce, bo wpłyną pozytywnie na koncentrację i zapamiętywanie.
To wszystko trzeba również pogodzić z osobistymi preferencjami małych lokatorów. Można się bowiem domyślać, że niejedna dziewczynka postawi na róż w swoim kąciku, a chłopiec będzie chciał mieć wszystko we wzór ukochanych samochodów.
Przestrzeń dla córki można więc faktycznie ozdobić jej ukochanym różem lub fioletem, dobrać meble w jasnych barwach i tym prostym sposobem wykreować dla niej wymarzone miejsce na ziemi.
Z kolei fragment pokoju, który został wydzielony dla chłopca można ozdobić według jego upodobań - dobrać np. granatowe meble, a ściany pomalować niebieską lub zieloną farbą.
Nikt przecież nie powiedział, że wszystkie cztery ściany muszą mieć tę samą barwę, a w jednym pokoju nie mogą stać meble w różnych kolorach. Właśnie kolorami i wzorami możemy wydzielić przestrzeń dla córki i syna.
Czytaj także: Farba magnetyczna w pokoju dziecka: 5 pomysłów na praktyczną ścianę
Gotowe projekty pokoi dla dzieci
Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.
Jakie wybrać meble dla chłopca i dziewczynki?
W pokoju rodzeństwa wszystkie meble musimy liczyć razy dwa. Konieczne są dwa łóżka (lub jedno piętrowe, co jest polecanym rozwiązaniem w takim wypadku), dwie szafy, dwa biurka, dwie półki na książki. Dobrym rozwiązaniem są także osobne pudełka na zabawki czy własne skarby.
Jeśli chodzi o kolorystkę mebli, to oczywiście warto dopasować ją do ścian, a także preferencji lokatorów. Może się okazać, że dzieci będą chciały mieć meble w tych samych kolorach i nie będzie im zależało na wyznaczeniu osobnych damsko-męskich stref akurat w ten sposób.
Warto natomiast pamiętać, że we wspólnym pokoju liczy się również ustawienie mebli. W miarę możliwości biurka powinny być ustawiony przy oknie, dzięki czemu będzie istniała szansa na naukę w świetle dziennym.
Mały pokój dla chłopca i dziewczynki
Wszystko wydaje się proste i możliwe, gdy mamy do dyspozycji duży pokój, który wystarczy podzielić na pół, by stworzyć dwie osobne przestrzenie dla chłopca i dziewczynki. Co jednak należy zrobić, gdy pokój dziecięcy jest nieduży, a do tego długi i wąski lub mały kwadratowy?
W przypadku wąskiego pokoju warto przy jednej ścianie wzdłuż postawić dwa łóżka lub jedno piętrowe. Po przeciwnej stronie natomiast przestrzeń należy poświęcić na ustawienie biurek - mogą stać dwa obok siebie lub jedno długie, przy którym ustawimy dwa krzesła. W takim wypadku - jeśli wyraźnie chcemy oddzielić przestrzeń dla dziewczynki i chłopca - jedną ścianę możemy pomalować dwoma kolorami lub stworzyć osobne wzory dla córki i synka, kreując tym samym osobne kąciki.
Przeczytaj również: Biurko dla dziecka - wybierz ładne i funkcjonalne
Mały kwadratowy pokój może dać większe pole do popisu i stworzyć równie duże możliwości aranżacji, jak duży pokój. W tym wypadku przestrzeń dzielimy na pół i jedną stronę urządzamy dla dziewczynki, a drugą dla chłopca. W tym wypadku możliwe jest również ustawienie jednego łóżka piętrowego lub dwóch zestawów meblowych z łóżkami na piętrach i szafami oraz biurkami pod spodem.
Pokój dla córki i syna, których dzieli kilka lat różnicy
Taka sytuacja wydaje się być wyjątkowo kłopotliwa i to bez względu na to, czy mamy do czynienia z nastoletnią córką i synem w wieku przedszkolnym lub szkolnym, czy też z nastoletnim synem i córką poniżej 10. roku życia.
Nie da się bowiem ukryć, że nastolatki i dzieci mają całkiem różne potrzeby i zainteresowania, i najlepiej, gdyby nie dzieliły razem swojego pokoju. Wiadomo jednak, że nie zawsze metraż mieszkania na to pozwala. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Przede wszystkim znów warto podzielić pokój na pół i tym razem można do tego wykorzystać dekoracyjny parawan, który odgrodzi dzieci od siebie i da im więcej intymności oraz prywatności.
Taki wyraźny podział można także zrobić przy pomocy mebli. Zamiast przy ścianach, można ustawić bowiem meble tyłem do siebie, tworząc tym samym "sztuczną" ścianę i i kreując osobne przestrzenie dla córki i syna.