Bakterie, grzyby i roztocza… Ekspertka od porządków zdradza, jak „wykurzyć” je z zabawek malucha

2024-04-24 12:16

Zrobić porządek z zabawkami. To zdanie kojarzy się z posprzątaniem ich z podłogi lub ułożeniem w odpowiednich pudełkach. Jednak eksperci przekonują, że to za mało - zabawki należy czyścić z brudu, i to dużo częściej niż nam się wydaje. To straszne, co czai się na ich powierzchni. Jak wyczyścić je skutecznie?

Dziecięce zabawki to siedlisko zarazków.

i

Autor: Getty Images Dziecięce zabawki to siedlisko zarazków.

Bakterie, wirusy, grzyby, kurz i roztocza… Wszyscy ci nieproszeni goście czają się na zabawkach malucha. Nic dziwnego, że dziecko ciągle choruje lub długo nie może wyjść z poszczególnych infekcji.

W jakich sytuacjach zwrócić szczególną uwagę na czystość zabawek? Jak często myć zabawki? Jak to robić, by usunąć wszelkie drobnoustroje? Sprawdzamy rady GIS i pytamy ekspertkę od porządków o jej sprawdzone patenty na mycie zabawek malucha.

Dowiedz się: Jak ochronić dziecko przed infekcją, gdy inni domownicy chorują?

Spis treści

  1. Dziecięce zabawki to siedlisko zarazków
  2. Kiedy zabawki należy myć jeszcze częściej?
  3. Jak czyścić dziecięce zabawki?
  4. Woda z nanosrebrem do czyszczenia i nie tylko
Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić

Dziecięce zabawki to siedlisko zarazków

Każdy z nas zna chyba widok brudnych zabawek. Dzieci lubią bawić się nimi jedząc przekąski i pijąc soczki, więc nierzadko żywność ląduje na ich powierzchni. Gdy nie zauważymy tego na czas, do klocków, książeczek i lalek zaczynają przylepiać się okruchy, kurz czy sierść zwierząt. Takie zabrudzenia, choć nieprzyjemne dla oka, wcale nie są jednak najgroźniejsze. 

Jak się okazuje, niektóre wirusy i bakterie potrafią przeżyć na przedmiotach zaskakująco długo. Właśnie dlatego warto myć zabawki tuż po i w trakcie infekcji, które nękają naszych domowników. Konieczne będzie także umycie zabawek po wizycie gości, którzy niedługo po spotkaniu okazali się chorzy. Żywotność drobnoustrojów poza organizmem człowieka jest zatrważająca.

Oprócz mycia zabawek po chorobie, warto w trakcie infekcji przemywać je raz dziennie w ciepłej wodzie. Konieczne będzie jednak dokładne wysuszenie dziecięcych gadżetów tak, by nie gromadziła się na nich pleśń.

Kiedy zabawki należy myć jeszcze częściej?

Eksperci zalecają, by myć zabawki standardowo raz w miesiącu. Gdy jednak zabawkami bawi się więcej niż jedno dziecko, częstotliwość ta będzie wymagała zwiększenia, bo i ilość zarazków znajdujących się na zabawkach może być większa. 

Według niedawnego komunikatu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który powstał we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, zabawki należy myć zawsze, gdy miały kontakt ze zwierzęciem oraz gdy spadły na ziemię w miejscu publicznym. 

Zobacz: Przez pleśń przy oknach dziecko może chorować jeszcze bardziej. Pomoże tani i prosty babciny sposób

Zobacz: Bakterie z zabawek kąpielowych zagnieździły się w oku 2-latka - mama mówi co z nimi zrobić

Jak czyścić dziecięce zabawki?

W czasach naszego dzieciństwa, jeśli w ogóle myto dziecięce zabawki, to kończyło się to jedynie na praniu pluszaków. Dziś pomysłów na porządki w zabawkach jest tak wiele, jak samych rodzajów zabawek. W internecie znaleźć można całą masę pomysłów. Są wśród nich:

  • mycie w zmywarce klocków i innych plastikowych zabawek;
  • mycie myjką parową zabawek z dużą ilością elementów, przycisków itp.;
  • moczenie w wannie figurek i innych zabawek z maleńkimi elementami.

O pomysły na mycie zabawek dziecięcych zapytałyśmy Paulinę Czajkę, ekspertkę od porządku, sprzątania bez chemii i organizacji domu, która na swoim Instagramie gromadzi aż 265 tysięcy obserwatorów. Jej zdaniem warto zwrócić uwagę na metody, które zapewniają dokładną walkę z wszelkimi drobnoustrojami.

Jeśli chodzi o czyszczenie zabawek, to polecam do ich mycia użyć dostępnej na rynku wody z nanosrebrem. Jest to najnowsza technologia w walce z grzybami, bakteriami i pleśnią, świetnie dezynfekuje powierzchnię. Można też użyć jednorazowych chusteczek do dezynfekcji z przeznaczeniem dla dzieci, ale jest to mniej ekologiczne rozwiązanie

– wyjaśnia nam Paulina Czajka. 

Ekspertka zwraca też uwagę na konieczność prania pluszaków, które niekiedy towarzyszą naszym dzieciom całymi dniami, więc także są siedliskiem bakterii.

Uważam, że dobrze wyprać je raz w miesiącu. Pluszaki polecam prać w pralce na delikatnym programie z użyciem łagodnych środków piorących hipoalergicznych, w których pierzemy ubranka dziecięce

– uściśla ekspertka.

Woda z nanosrebrem do czyszczenia i nie tylko

Jak się okazuje, wspomniana przez naszą ekspertkę woda z nanosrebrem przyda się nie tylko do czyszczenia zabawek. Ma ona silne właściwości biostatyczne, a więc nie tylko niszczy drobnoustroje, ale także zapobiega gromadzeniu się nowych.

Co więcej pomoże nam także w pielęgnacji roślin. Perfekcyjnie ochroni je przed rozwojem pleśni i grzybów. Za jedną buteleczkę wody z nanosrebrem zapłacimy od 30 do 70 zł. 

Przeczytaj: Rośliny oczyszczające powietrze. Te rośliny doniczkowe poprawiają zdrowie i samopoczucie