Domowe sposoby na mycie okien. Będą lśniły jak nigdy!

2024-03-20 15:33

Mycie okien to czynność, którą większość z nas chciałaby odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Jednak zbliża się Wielkanoc, jeden z tych momentów w roku, kiedy możemy zaobserwować zwiększone zainteresowanie czystością szyb. A ciepły dzień jest sygnałem dla wszystkich sąsiadów, że czas zabrać się do pracy.

Mycie okien

i

Autor: Getty Images

Mycie okien to czynność, którą wykonujemy od święta i... na święta. Nawet jeśli nie jesteśmy zbyt religijni, nasz kalendarz sprzątania zdaje się być zsynchronizowany z kalendarzem świąt katolickich. A chociaż wiosna to dobry moment na umycie okien, to dopiero zbliżająca się Wielkanoc (i widok sąsiadów szorujących szyby) jest sygnałem, że czas wyciągnąć ściągaczkę.

Spis treści

  1. Domowe sposoby na mycie okien
  2. A te wskazówki znasz?
Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Domowe sposoby na mycie okien

Dodawanie octu do wody, wykorzystanie płynu do mycia naczyń, czyszczenie okien gazetą (chociaż te "nowe" nie sprawdzają się tak dobrze, jak prasa codzienna, którą kiedyś w domach wykorzystywano na wiele sposobów - nie tylko do sprzątania, ale i np. jako prawidła do butów). Każda z nas na pewno zna choć jeden babciny sposób na mycie okien, często podpatrzony w domu rodzinnym. Nie zastanawiamy się, czy nasze działania mają sens, czy na pewno nie dokładamy sobie pracy - działamy automatycznie, w końcu tak robiło się "od zawsze".

Przeczytaj także: Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych przepisów

A te wskazówki znasz?

Być może korzystasz już z tych porad, a może znamy takie, o których jeszcze nie słyszałaś? Kto wie, może któraś z nich sprawi, że mycie okien stanie się twoim ulubionym domowym obowiązkiem?

  • Słońce? Mycie okien musi poczekać

Idealnym momentem na umycie okien jest ciepły, ale pochmurny dzień. Gdy szyby będą nagrzane, środek, który wykorzystujesz do czyszczenia, błyskawicznie wyschnie, a na szybie zostaną smugi. W dodatku odbijające się w oknach słońce będzie cię raziło.

  • Zacznij od ramy

Mycie okien zacznij od wyczyszczenia ramy i wszystkich zakamarków (warto przetrzeć zawiasy, uszczelki itp.), szybami zajmujemy się w drugiej kolejności. Jeśli w oknach masz kraty lub moskitiery, pamiętaj, aby i je przetrzeć, zanim zabierzesz się za „właściwe” okna.

  • Przygotuj własną miksturę

Sklepowe półki pełne są różnego rodzaju płynów do mycia okien, ale środek z powodzeniem możesz przygotować sama. Twoi sprzymierzeńcy to woda, ocet oraz płyn do mycia naczyń. Możesz dowolnie mieszać te substancje, łącząc jedynie ocet i wodę albo płyn i wodę, albo wykorzystać wszystkie składniki. Proporcje również możesz zmieniać, pamiętaj jednak, aby nie dawać zbyt dużo płynu, bo będzie się „mazać” i trudno będzie spłukać go tak, aby nie pozostawił smug.

  • Zmieniaj kierunek

Zawsze przecierasz szyby kolistymi ruchami, albo robisz to wyłącznie z góry na dół? Warto połączyć techniki i przecierać szyby na różne sposoby, pomoże to pozbyć się smug.

  • Wykorzystaj filtry do kawy

Stary T-shirt, bawełniana ściereczka, gazeta…? Do przecierania okien możesz wykorzystać filtry do kawy. Nie pozostawiają włókien, nie ma też ryzyka, że na szybie rozmaże się farba.

  • Żaluzje? Kuchenne szczypce w dłoń!

Musisz wyczyścić żaluzje, a nie masz przeznaczonego do tego urządzenia? Nie będzie ci potrzebne! Wystarczą szmatki i kuchenne szczypce. Musisz je ze sobą połączyć (np. recepturkami lub trytkami). Będziesz mogła sprawnie wyczyścić poszczególne panele, myjąc je z obydwu stron jednocześnie.

Początek wiosny to dobry moment, aby zabrać się za mycie okien - wzajemnie zmotywujmy się do działania!

Przeczytaj także: Przyspiesza sprzątanie i nie zostawia smug. To absolutny hit przy myciu okien