Strelicja to roślina, która pochodzi z Afryki Południowej. Jest tam tak popularna, że jej wizerunek widnieje na monetach i znaczkach pocztowych. W naturalnych warunkach rośnie przy brzegach rzek.
W Europie strelicja pojawiła się w 1773 roku. Swą nazwę otrzymała od nazwiska żony angielskiego króla Jerzego III — Charlotte von Mecklenburg-Strelitz. Dzięki swym pięknym egzotycznym kwiatom potocznie jest nazywana rajskim ptakiem – kwiatostany przypominają ptasią głowę. Szybko też trafiła do królewskich ogrodów w Londynie.
Do naszych mieszkań najczęściej trafia gatunek strelicji królewskiej — Strelizia reginae. Jak zatroszczyć się o tę roślinę, aby cieszyć się pięknymi i okazałymi kwiatami?
Ten domowy nawóz do strelicji odpowiednio zasili strelicję w niezbędne składniki mineralne.
Zobacz także: Domowy nawóz do storczyków robię w 5 minut. Łodygi obsypują się kwiatami
Spis treści
- Strelicja – piękne kwiaty i łodygi
- Strelicja – stanowisko
- Strelicja – pielęgnacja
- Domowy nawóz dla strelicji
Strelicja – piękne kwiaty i łodygi
Kwiaty strelicji niewątpliwie przykuwają od razu wzrok. Warto jednak zwrócić uwagę, że roślina ta posiada również wyjątkowe pionowe łodygi z dużymi liśćmi skierowanymi ku górze. Nawet jeżeli strelicja nie kwitnie, jej liście są niewątpliwie piękną ozdobą każdego wnętrza.
Kwiaty strelicji to zupełnie inna bajka. W Polsce próżno szukać kwiatów, które byłyby do niej, choć odrobinę podobne. Z zielonej, rosnącej poziomo pochewki wyrastają pomarańczowe i ciemnoniebieskie płatki. Przypominają oryginalny kolorowy pióropusz, albo jak wcześniej wspomnieliśmy – głowę rajskiego ptaka.
Mając strelicję w mieszkaniu, możemy ożywić każde wnętrze i podnieść jego energię.
Strelicja – stanowisko
Strelicja pochodzi z ciepłych krajów, dlatego preferuje stanowisko jasne i nasłonecznione. Nie powinna jednak stać w pełnym słońcu, które może poparzyć i uszkodzić liście.
Strelicja – pielęgnacja
Wiele osób może omijać strelicję szerokim łukiem, myśląc, że jest to roślina niezwykle wymagająca i trudna w uprawie. Tymczasem, strelicja jest rośliną doniczkową, która wcale nie bywa kapryśna.
Strelicja dość łatwo adoptuje się do różnych warunków i jest stosunkowo wytrzymała.
Strelicja uwielbia intensywne podlewanie w okresie od wiosny do jesieni. Należy jednak pamiętać, że woda nie może stać w podłożu – może to doprowadzić do gnicia korzeni. Podlewać strelicję należy wodą o temperaturze pokojowej – zimna woda prosto z kranu jej szkodzi.
Pielęgnacja strelicji to także utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza, poprzez zraszanie liści. Warto także regularnie przecierać okazałe liście wilgotną szmatką, aby usunąć z nich kurz i brud.
W sezonie wegetacyjnym strelicję należy nawozić, co dwa tygodnie. Dostarczając roślinie odpowiedniej ilości potasu i fosforu będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami.
Domowy nawóz dla strelicji
Domowy nawóz do strelicji sprawia, że roślina ta rośnie, jak szalona i obsypuje się kwiatami. Do przygotowania domowego nawozu do strelicji niezbędna jest skórka od banana. Warto tu zaznaczyć, że banan to jedna z najpopularniejszych odżywek do kwiatów doniczkowych.
Tak przygotujesz domowy nawóz do strelicji z banana:
- skórkę z jednego banana należy pokroić na mniejsze kawałki,
- wrzucić do litrowego słoika i zalać chłodną wodą,
- słoik zakręcamy i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na 2 dni.
Po kilku dniach domowy nawóz jest gotowy i można nim podlewać strelicję.
Zabieg możemy powtarzać raz na 2 tygodnie. Skórka od banana to cenne źródło potasu i fosforu, których to roślina potrzebuje do prawidłowego wzrostu.
Czytaj także: Kiedy zamiokulkas żółknie i się pokłada robię te 3 rzeczy. Wiem, co mu posłuży
Co zrobić, aby „drzewko szczęścia” kwitło i przyciągało bogactwo? Stosuj tę domową miksturę