Jak często zmieniać pościel dziecka? Większość z nas robi to za rzadko

2024-08-24 14:35

Wydawać by się mogło, że dziecięca pościel nie wymaga zmieniania tak często, jak ta dorosła. W końcu dzieci mniej się pocą, ich skóra wydziela mniej sebum. Nic bardziej mylnego. Małe dzieci przecież noszą pieluchy i dosyć często chorują. Nawet pedantyczni rodzice robią to więc za rzadko...

Jak często zmieniać pościel dziecka?

i

Autor: Getty Images Jak często zmieniać pościel dziecka?

Spis treści

  1. Kiedy trzeba zmieniać pościel dziecka?
  2. Jak często zmieniać pościel choremu dziecku?
  3. Co zrobić z pościelą przy owsikach?
  4. Jak pozbyć się bakterii i wirusów z pościeli dziecka?
  5. W jakich wypadkach zmieniać pościel częściej?

Zmiana pościeli to od zawsze kwestia sporna w wielu domach, nawet jeśli chodzi jedynie o sypialnie dorosłych. Jedni wymieniają ją co tydzień, inni nie wyobrażają sobie takiej częstotliwości i zmieniają pościel tylko raz na miesiąc, albo i rzadziej. Eksperci od porządków radzą jednak, wymieniać pościel co najmniej raz na dwa tygodnie.

A jak często zmieniać pościel dziecka? Wszystko zależy od okoliczności, ale co by nie było, według ekspertów od porządków większość z nas robi to za rzadko.

Regularna wymiana pościeli noworodkowi powinna mieć miejsce 2 razy w tygodniu, a niemowlakowi raz na tydzień. Starszym dzieciom i osobom dorosłym nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. To często? Są jednak przypadki w których i to nie wystarcza...

Jak ułatwić sobie sprzątanie? Plac Zabaw odc. 10

Kiedy trzeba zmieniać pościel dziecka?

Nikomu nie trzeba przypominać chyba, że dziecięca pościel wymaga wymiany zawsze wtedy, gdy maluch zmoczy się w nocy. Przy odpieluchowywaniu może się więc okazać, że będzie to konieczne nawet codziennie.

By ułatwić sobie zadanie warto stosować podkłady pod prześcieradła. Dobrym trikiem jest też układanie wielu warstw naprzemiennych prześcieradeł i podkładów. Dzięki temu, w razie nocnej awarii wystarczyć będzie, że zdejmiemy mokre prześcieradło i zużyty podkład, by dziecko mogło położyć się na tym, który będzie już gotowy pod spodem bez konieczności ścielenia łóżka.

Jak często zmieniać pościel choremu dziecku?

Kolejną rzeczą są choroby dziecka. W ich trakcie zmieniajmy pościel zawsze wtedy gdy jest przepocona. Pod koniec choroby ten zabieg może wydawać się zbędny, jednak gdy maluch całkiem wyzdrowieje także zmieńmy pościel. Unikniemy w ten sposób rozwoju drobnoustrojów, które wbrew pozorom zostają w pościeli po chorobie i mogą przedłużać proces zdrowienia, albo nawet przyczyniać się do nawracających infekcji.

Co zrobić z pościelą przy owsikach?

Ta przypadłość rządzi się swoimi prawami. Przy owsikach zmiana pościeli konieczna jest codziennie. Po wyleczeniu warto rozważyć wyrzucenie pościeli, ewentualnie oddanie jej do profesjonalnej pralni, do wyprania w wysokiej temperaturze.

Z tego też powodu w chorobach sprawdzi się biała pościel, którą można prać nawet w 90 stopniach. 

Jak pozbyć się bakterii i wirusów z pościeli dziecka?

Pranie w bardzo wysokich temperaturach to nie jedyny sposób. Choć silne środki dezynfekujące, których używamy w przypadku pościeli dorosłych, nie wchodzą w grę, bo mogłyby podrażnić dziecięcą skórę, to jest jeszcze jeden, babciny sposób na pozbycie się bakterii i wirusów, który będzie bezpieczny dla malucha. To mrożenie i wietrzenie pościeli. Niska temperatura podobnie jak ta bardzo wysoka niszczy drobnoustroje. 

W jakich wypadkach zmieniać pościel częściej?

Nawet jeśli dziecko jest zdrowe, ani nie moczy pościeli, są przypadki w których warto rozważyć dość częstą wymianę poszewek, np. raz w tygodniu. W jakich wypadkach?

  • Gdy dziecko jest alergikiem.
  • Gdy ma problemy skórne np. łuszczycę lub AZS.
  • Jeśli dziecko śpi z ukochanym zwierzakiem. 

To dlatego, że w rzadko zmienianej pościeli namnażają się bakterie. Wysoka temperatura powietrza i wilgoć w domu sprawiają, że drobnoustroje mają jeszcze lepsze środowisko do rozwoju i mogą przyczyniać się do zwiększe nia problemów zdrowotych.