Takie sytuacje przed świętami to już klasyka w wielu domach. Sama pamiętam jak tuż przed świętami mąż odebrał z pralni swój krawat i w folii wsadził do szafy. W Wigilię wyjął i okazało się, że plama nie została dobrze doczyszczona i klops. Trzeba było albo samemu go odplamić, albo zmienić koncepcję ubrania na wieczór. Wybraliśmy to drugie rozwiązanie.
W latach 80. gospodynie miały na takie awarie skuteczne sposoby. W poradniku domowym „Jak prać i czyścić odzież” autorstwa Zofii Dzięgielewskiej z 1988 roku w sposobach na odplamienie jedwabnych i wełnianych krawatów można przebierać i wybierać.
Czytaj: Niezawodny sposób z lat 80. na sfilcowane ubrania. Potrzebna będzie fasola
Jak odplamić wełniane krawaty?
Krawaty wykonane z weny autorka radzi czyścić na mokro mieszaniną benzyny ekstrakcyjnej i wody. W tym celu przygotowuje się roztwór w proporcji 1:1 i macza w nim szczotkę do ubrań. Następnie nią czyści się cały krawat. Należy jednak uważać bo benzyna to produkt łatwopalny. Należy robić to z dala od źródeł ognia. Drugim sposobem jest czyszczenie na sucho, wcierając mieszaninę talku z benzyną ekstrakcyjną.
Jak odplamić jedwabne krawaty?
Krawaty jedwabne Zofia Dzięgielewska też radziła czyścić benzyną ekstrakcyjną, ale w nieco inny sposób jak wełniane. W tym celu zalecała namoczyć szmatkę w czystej benzynie i pocierać nią krawat. Zwróciła jednak uwagę na to, aby często zmieniać szmatkę, by nie wetrzeć brudu w tkaninę. Krawaty jedwabne zdaniem autorki można też z powodzeniem czyścić na sucho za pomocą sproszkowanej kredy. Przed jej użyciem należy przesiać ją przez sito. Płatek kosmetyczny maczamy w kredzie i przecieramy cały krawat.
Tak uprasujesz krawat bez żelazka
Po odplamieniu krawata należy go uprasować, ale jak zauważa autorka nie powinno się tego robić żelazkiem, bo spłaszczymy w ten sposób jego brzegi, które powinny pozostać zaokrąglone. Radzi, by krawat owinąć ściśle wokół butelki lub słoika z gorącą wodą. Gdy woda wystygnie, odwijamy krawat. Po takim zabiegu będzie odświeżony i wyprasowany, gotowy do założenia!
Ważna wskazówka! Krawaty wełniane przed nawinięciem na butelkę warto wcześniej delikatnie od wewnętrznej strony zwilżyć wodą za pomocą dobrze wyciśniętej gąbki. Lepiej się wtedy „wyprasują”.
Czytaj: Wiązanie krawata - naucz synka, jak wiąże się krawat!