Spis treści
- Dom małego alergika: sprzątanie pokoju dziecka
- Dom małego alergika: sprzątnie łazienki
- Dom małego alergika: pranie ubranek dziecka
- Polecamy wideo: testy alergiczne u dzieci
Niemowlę rodzi się z niedojrzałym układem immunologicznym. Organizm dziecka dopiero uczy się, które z krążących w powietrzu cząsteczek mogą zaszkodzić, a które wolno zignorować. Jeśli jednak dziecko odziedziczy po którymś z rodziców skłonność do uczuleń, wówczas jego układ odpornościowy może przesadnie gwałtownie reagować na coś, co jest zupełnie nieszkodliwe, np. składniki pokarmu, pyłki roślin, sierść zwierząt czy roztocza kurzu. Wówczas mówimy o alergii u dziecka. Na co jest uczulone, może stwierdzić tylko lekarz na podstawie wyników specjalistycznych badań. On również zaleci sposób postępowania. Nawet jeśli okaże się, że dziecko uczulają roztocza, jednym z zaleceń będzie codzienne sprzątanie. Będziesz też pewnie musiała pozmieniać coś w otoczeniu dziecka, by zminimalizować ryzyko uczulenia na jakieś inne alergeny.
Dom małego alergika: sprzątanie pokoju dziecka
To miejsce, w którym niemowlę spędza trzy czwarte doby. Na co musisz zwrócić uwagę?
- Wyposażenie
Z pokoju małego alergika powinny zniknąć tapicerowane meble, dywan albo wykładzina, firany i zasłony. To w nich właśnie chętnie lokują się roztocza kurzu domowego – druga po białku mleka krowiego najczęstsza przyczyna alergii u dziecka. Jeśli dopiero kompletujecie wyposażenie, pomyśl o zabudowaniu meblami ściany od podłogi do sufitu – w ten sposób unikniesz konieczności codziennego wycierania z kurzu szczytu szafek.Dla małych alergików najlepsze są zamykane szafki bez otwartych półek, na których szybko gromadzi się kurz.
- Sprzątanie
Codziennie rano powinnaś wywietrzyć pokój, a potem wilgotną ściereczką dokładnie wytrzeć z kurzu wszystkie meble, parapety, ramy obrazków itp. Jeśli z jakichś powodów nie możesz usunąć z pokoju dziecka dywanu, trzeba go codziennie odkurzać, najlepiej odkurzaczem ze specjalnym filtrem HEPA. Filtry tego typu mają otworki wielkości 0,3 mikrometra (dla porównania: średni rozmiar roztoczy to ponad 100 mikrometrów) i zatrzymują nie tylko roztocza, ale też komórki grzybów i wirusy.
Najlepiej jest odkurzać przed wyjściem na spacer z dzieckiem, gdyż poruszone cząsteczki kurzu jeszcze przez jakiś czas unoszą się w powietrzu. Dywany i tapicerowane meble możesz też czyścić raz w tygodniu za pomocą urządzeń parowych. Po każdym czyszczeniu przewietrz jednak mieszkanie, bo para podwyższa wilgotność, co sprzyja mnożeniu się roztoczy. Zasłony i firany najlepiej zdjąć, a jeśli to niemożliwe, trzeba je prać przynajmniej raz na miesiąc.
- Zabawki
Kupuj tylko takie, które łatwo utrzymać w czystości. Warto wiedzieć, że tak kochane przez maluchy pluszaki i przytulanki są siedliskiem roztoczy – jeśli twoja pociecha ma już ukochanego misia, pierz go raz w tygodniu w hipoalergicznym proszku do prania. Plastikowe zabawki przetrzyj codziennie wilgotną szmatką. By zbyt szybko się nie kurzyły, przechowuj je w zamykanych pojemnikach z pl astiku.
- Pościel
Powinna być antyalergiczna, tzn. z wypełnieniem niepowodującym uczuleń (stosowną informację producent zawsze zamieszcza na opakowaniu). Bieliznę pościelową trzeba zmieniać co tydzień i prać w hipoalergicznym proszku dla niemowląt. Na kołdry i poduszki warto nałożyć pokrowce przeciw roztoczom – wówczas, przed nałożeniem świeżej poszewki i poszwy, wystarczy je przetrzeć wilgotną ściereczką.
- Oczyszczacz powietrza
Najważniejsze przy alergii u dziecka to czyste powietrze. W domu małego alergika warto zainwestować w sprzęt do oczyszczania powietrza, jeśli mieszkacie przy ruchliwej drodze lub w centrum miasta i dokładne wywietrzenie pokoju jest niemożliwe. Oczyszczacz jest wyposażony w specjalne filtry, które wychwytują zanieczyszczenia i alergeny. Najprostsze modele zasysają powietrze i oczyszczają je, przepuszczając przez filtr: zaporowy (czyli taki, na którym osadzają się cząsteczki kurzu) lub elektrostatyczny (powietrze najpierw przepływa przez komorę jonizacyjną, gdzie jest ładowane dodatnio, a potem dociera do ujemnie naładowanego filtra i do niego przywiera). Bardziej zaawansowane modele emitują wiązki jonów, które oczyszczają całe powietrze w pomieszczeniu.
Dom małego alergika: sprzątnie łazienki
Wilgoć i ciepło to idealne warunki do rozwoju alergizujących grzybów, pleśni i roztoczy. By je zmniejszyć warto w domu małego alergika zainstalować wentylator, który wywieje nadmiar pary (chyba że macie okno, które można otworzyć po kąpieli). Przed wyjściem z łazienki trzeba do sucha wytrzeć lustra i kafelki. Wystrój łazienki powinien być jak najbardziej ascetyczny – bez ozdób, sztukaterii, na których lubi gromadzić się kurz. Zasłona prysznica albo wanny powinna być wykonana ze specjalnego antypleśniowego tworzywa bądź z materiału szybkoschnącego. Jeśli zamierzacie kupić kabinę prysznicową, wybierzcie obudowę ze szkła hartowanego, po którym woda spływa, a nie zasycha – dzięki temu powstaje mniej osadu, w którym gromadzą się grzyby. Przed każdą kąpielą umyj wanienkę malca – zamiast detergentu możesz użyć płynu do kąpieli, dobrze tolerowanego przez dziecko.
Ręcznik, którym wycierasz dziecko po kąpieli, powinnaś prać co trzy, cztery dni. W łazience lepiej nie suszyć prania – to zwiększa wilgotność w tym pomieszczeniu, przyczyniając się do rozwoju mikroorganizmów. Warto położyć je na grzejniku w tym pokoju, w którym powietrze jest najbardziej suche.
Dom małego alergika: pranie ubranek dziecka
Dzieciom z alergią najlepiej jest kupować ubranka z bawełny – jest ona bardzo delikatna i nie drażni wrażliwej skóry dziecka. Kolory ciuszków powinny być pastelowe, gdyż barwniki używane do farbowania tkanin również mogą uczulać. Zanim włożysz maluchowi nowe ubranko, wypierz je w hipoalergicznym proszku dla niemowląt i uprasuj – dzięki temu dodatkowo je zdezynfekujesz.
Polecamy wideo: testy alergiczne u dzieci
miesięcznik "M jak mama"