Wbrew pozorom nie tak trudno doprowadzić ubrania do takiego stanu, że zaczną pachnieć stęchlizną. Pranie w dawno nieczyszczonej pralce, suszenie prania bez przewiewu w wilgotnych pomieszczeniach (typu łazienka bez dobrej wentylacji, w której domownicy biorą gorącą kąpiel), mokre palto włożone do szafy bez wcześniejszego przesuszenia, mokre ubrania po treningu pozostawione w koszu na bieliznę przez kilka dni, zostawienie prania w pralce po skończonym cyklu prania – to tylko kilka z możliwych przyczyn stęchlizny na ubraniach.
Oczywiście lepiej nie dopuszczać do takich sytuacji, bo pamiętamy, że zapach stęchlizny to nic innego jak rozwój bakterii i grzybów na ubraniach, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne. W przypadku zwłaszcza alergików nie ma żartów.
5 niezawodnych sposobów na pozbycie się zapachu stęchlizny z ubrań
Gdy jednak wpadka nam się zdarzy, należy działać od razu, jak tylko wyczujemy nieprzyjemny zapach. Odkładanie tego w czasie może skończyć się rozwojem pleśni na taninach. Wtedy już nie z samym zapachem przyjdzie nam walczyć, ale też z plamami, które mogą zostać na ubraniach już na stałe. Jak pozbyć się najlepiej zapachu stęchlizny z ubrań? Oto 5 sprawdzony przez nas sposobów:
1. Porządne pranie
To najlepsze rozwiązanie z możliwych – najprostsze i dające najlepszy efekt. Przed praniem w pralce dobrze jest namoczyć odzież w roztworze z sody oczyszczonej. Następnie należy uprać ubrania w silniejszym detergencie w długim cyklu prania. Następnie pranie należy wysuszyć w przewiewie. Jeśli przyczyną zapachu stęchlizny była brudna pralka, przed wypraniem rzeczy, należy zrobić puste pranie z octem (5 szklanek octu wlewany do bębna pralki).
2. Olejek sosnowy
By pranie pięknie pachniało, a rozwój pleśni został zahamowany, warto wyprać ubrania z dodatkiem olejku sosnowego. Kilka kropel dodaj do bębna razem z płynem do prania. Olejek zabije zarodniki pleśni i sprawi, że tkaniny będą świeżo pachnieć.
3. Mrożenie ubrań
Ten sposób sprawdzi się w przypadku odzieży, której nie można prać w pralce. Oczywiście w ich przypadku najlepiej byłoby oddać je do pralni chemicznej, ale jest też na to domowy sposób. Płaszcz czy kurtkę możesz umieścić na kilka godzin w zamrażalniku. Niska temperatura sprawi, że z ubrania zniknie nieprzyjemny zapach, a ono same będzie wyglądało na odświeżone. Po wyjęciu z niskiej temperatury, dobrze jest wystawić płaszcz na balkon, by go dobrze przewiało.
4. Prasowanie żelazkiem parowym lub stacją parową
Ze stęchlizną poradzi sobie też urządzenie do prasowania z funkcją wyrzutu pary. Gorąca para wnika bowiem w strukturę materiału i skutecznie go dezynfekuje.
5. Suszenie na słońcu
Przykry zapach zlikwidujesz także – innym prostym patentem – suszeniem w słońcu. Ubrania wybierz jak zwykle w swoich sprawdzonych detergentach, ale wybierz na to słoneczny dzień, by móc je później wysuszyć na tarasie czy balkonie. Najlepiej też postawić suszarkę w miejscu, gdzie będzie duży przewiew.
Polecany artykuł: