Mój storczyk marniał w oczach, ale już wiem, co robiłam źle. Pilnuj tego, a obsypie się kwiatami

2024-12-31 10:58

Storczyk to jedna z najpopularniejszych roślin zdobiących nasze parapety. Egzotyczne kwiaty storczyka stanowią niezrównaną ozdobę. Zdarza się jednak, że storczyk przestaje kwitnąć, a jego liście marnieją w oczach. Unikaj tych najczęstszych błędów, a storczyk obsypie się kwiatami.

Storczyk nie kwitnie i marnieje? Tych błędów unikam i roślina obsypuje się kwiatami

i

Autor: Getty Images

Storczyki to kilkadziesiąt tysięcy gatunków i rodzajów, które różnią się wyglądem. Istnieje grupa storczyków naziemnych, które jak większość roślin wyrastają z ziemi, ale większość storczyków to epifity. Te wcale nie wyrastają z ziemi, a żyją na gałęziach drzew i czerpią z nich pokarm. W naturalnych warunkach żyją w lasach strefy umiarkowanej, tropikalnej i podzwrotnikowej – Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa i południowo-wschodnia Azja.

Chcąc cieszyć się pięknymi kwiatami storczyka, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Tych błędów należy szczególnie unikać. Sprawią, że roślina nie będzie kwitła i zacznie marnieć.

Spis treści

  1. Co szkodzi storczykowi? Zbyt obfite podlewanie
  2. Co szkodzi storczykowi? Podlewanie wodą z kranu
  3. Co szkodzi storczykowi? Obcinanie żywych pędów
  4. Co szkodzi storczykowi? Stanowisko mocno nasłonecznione
  5. Co szkodzi storczykowi? Za duża doniczka

Co szkodzi storczykowi? Zbyt obfite podlewanie

Przelewanie storczyków, które rosną w podłożu, może doprowadzić do szybkiego osłabienia rośliny. Widać to po wyglądzie liści, które nie są już zielone, jędrne i błyszczące. Liście przelanego storczyka stają się bardziej żółte, pofałdowane i skórzaste.

Storczyki powinny rosnąć w doniczce z otworami, dzięki którym nadmiar wody swobodnie wypłynie. Można również obficie nawodnić roślinę, a następnie po 15 minutach odlać nadmiar wody z doniczki.

Odpowiednie podlewanie storczyków to już 99% sukcesu, że roślina będzie pięknie rosła i regularnie kwitła.

Co szkodzi storczykowi? Podlewanie wodą z kranu

Zdarza się, że do podlewania storczyków wykorzystujemy wodę prosto z kranu. Tymczasem to jeden z błędów, który doprowadza do powolnego wykańczania storczyka.

Twarda i chlorowana woda z kranu sprawia, że na korzeniach gromadzą się sole mineralne i wapń, które nie są korzystne dla storczyka.

Najlepiej do podlewania storczyków sięgać po deszczówkę, wodę przefiltrowaną, destylowaną, albo przegotowaną kranówkę o temperaturze pokojowej.

Co szkodzi storczykowi? Obcinanie żywych pędów

Mogłoby się wydawać, że storczyk, jak wiele innych roślin wymaga podcinania. Tymczasem, storczyki to dziko rosnące rośliny. W naturalnych warunkach nikt ich nie podcina i bujnie rosną, obsypując się kwiatami.

Zasada jest taka, że można obcinać pędy, które są całkowicie suche. Podobnie rzecz tyczy się korzeni i liści. Obcinając żywy pęd storczyka, licząc, że zacznie piękniej rosnąć, robimy wręcz odwrotnie. Storczyk może zacząć chorować i marnieć.

M jak Mama Google News
Autor:

Co szkodzi storczykowi? Stanowisko mocno nasłonecznione

Wydawałoby się, że skoro storczyk w naturalnych warunkach rośnie w ciepłych krajach, to uwielbia słońce. W rzeczywistości chodzi jedynie o wysokie natężenie światła, a nie stanowisko w pełnym słońcu.

Wystawienie storczyka na bezpośrednie promienie słońca w okresie od kwietnia do września może sprawić, że liście zostaną poparzone, a roślina zacznie obumierać.

Co szkodzi storczykowi? Za duża doniczka

Storczyki to nie rośliny, które „dorosną” do swojej doniczki. Zbyt duża doniczka sprawi, że podłoże będzie wolniej wysychać, a system korzeniowy zacznie gnić.

Zasada jest niezwykle prosta – im mniej podłoża, tym szybsze jego wysychanie i korzystniejsze warunki do wzrostu storczyka.

Unikając powyższych błędów, będziemy cieszyć się zdrowym wzrostem i pięknymi kwiatami storczyka. Warto również wykorzystać domowy nawóz do storczyków, aby dodatkowo wzmocnić roślinę, która odwdzięczy się nowymi pąkami.

Quiz. Kultowe kwiaty doniczkowe z czasów PRL-u. To one królowały w domach, szkołach i biurach! Znasz je?
Pytanie 1 z 10
To jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych okresu PRL-u. Na zdjęciu jest:
Nefrolepis