Myjesz okna choć jesteś w ciąży? Oto dlaczego nie powinnaś tego robić

2023-12-08 14:42

Czynności wykonywane przez ciężarną kobietę obrosły w liczne zabobony. Jednak zakaz mycia okien wcale nie jest jednym z nich. Zobacz, czemu mycie okien lepiej zlecić komuś innemu.

Myjesz okna choć jesteś w ciąży? Oto dlaczego nie powinnaś tego robić

i

Autor: Getty Images Myjesz okna choć jesteś w ciąży? Oto dlaczego nie powinnaś tego robić

Zapewne doskonale wiesz, że w ciąży nie powinnaś dźwigać, dlatego wiele domowych obowiązków które dotychczas wykonywałaś, lepiej zlecić komuś innemu. Cięższe zakupy, przestawianie mebli, używanie silnej chemii  - zrezygnuj z nich.

Na cenzurowanym znalazło się też mycie okien. Dlaczego?

Spis treści

  1. Nie myj okien w ciąży
  2. Domowe porządki nie dla ciężarnych
Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

Nie myj okien w ciąży

Mycie okien to czynność, która wymaga wspinania się na taboret, drabinę lub parapet. Zdecydowanie powinnaś unikać tego w ciąży. Nawet wtedy, gdy nie masz ciążowego brzucha, łatwo wówczas o upadek, który brzmi jeszcze groźniej, jeśli dodamy do tego wychylanie się przez okno na zewnątrz budynku.

Ciężki ciążowy brzuch sprawia, że o wspomniany upadek łatwiej. Chodzi zarówno o to, że zaburza równowagę, jak i o to, że w ciąży mogą ci towarzyszyć zawroty głowy. Skarży się na nie wiele kobiet. Ich ryzyko wzrasta, gdy wykonujesz męczącą czynność lub gwałtownie zmieniasz pozycję. Unikaj zatem wspinania się w celu umycia szyb.

Podczas ciąży lepiej unikać silnej chemii. Wprawdzie środki do mycia szyb miewają intensywne zapachy, jednak atestowane produkty są bezpieczne, także dla ciężarnych. To jednak nie znaczy, że powinnaś wdychać je w nadmiarze. Sklepowe środki czyszczące warto zastąpić domowymi sposobami. Równie dobre efekty przynosi stosowanie sody, octu czy soku z cytryny.

Czytaj też: Mieszam z ciepłą wodą i spryskuję kabinę prysznicową. Mam spokój nawet na 2 tygodnie

Domowe porządki nie dla ciężarnych

W ciąży powinnaś unikać zgiętej pozycji a także czynności nadmiernie obciążających kręgosłup. Z pewnością można zaliczyć do nich mycie podłóg na kolanach, a nawet długie odkurzanie.

Zgięta pozycja tułowia, w której uda uciskają brzuch jest bardzo niekorzystna. Długie odkurzanie czy mopowanie może z kolei wywołać rwę kulszową.

Nawet jeśli podczas wykonywania tych czynności nic ci nie dolega i czujesz się dobrze, po zakończeniu sprzątania możesz poczuć dotkliwy ból.

Zobacz też: Rzeczy zakazane w 1. trymestrze ciąży. Zrezygnuj z nich, a zmniejszysz ryzyko problemów