Palma usycha i marnieje? Dodaj ten składnik do wody - będzie rosła jak szalona

2024-02-11 10:55

Palma doniczkowa to niezwykle oryginalny i tropikalny akcent we wnętrzu każdego domu. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, aby zdrowo i ładnie rosła. Kiedy palma usycha i marnieje, to znak, że o czymś zapomnieliśmy. Ten domowy nawóz dodatkowo sprawi, że palma zacznie rosnąć jak szalona.

Palma usycha i marnieje? Dodaj ten składnik do wody - będzie rosła jak szalona

i

Autor: Getty Images Palma usycha i marnieje? Dodaj ten składnik do wody - będzie rosła jak szalona

Palma doniczkowa zdobi dom swoimi pięknymi pióropuszami długich, pierzastych lub wachlarzowatych liści. Przykuwają oko i wypełniają pomieszczenie zielenią, której szczególnie nam brakuje w okresie jesienno-zimowym.

Pielęgnacja palmy doniczkowej nie jest zbyt skomplikowana. Warto jednak pamiętać, że roślina ta ma wymagania, o których należy szczególnie pamiętać, aby zawsze cieszyła oko swoim wyglądem.

Zdarza się jednak, że końcówki liści palmy doniczkowej zaczynają usychać. Niekiedy los ten spotyka całe liście lub liście położone w dolnej części rośliny.

Wyjaśniamy, dlaczego palma usycha w domu.

Ten domowy nawóz do palmy domowej wykonasz, dodając do wody tylko jeden składnik. Stosując go, twoja palma zacznie rosnąć jak szalona.

Zobacz także: Skrzydłokwiat nie kwitnie? Wystarczy dodać kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami

Spis treści

  1. Dlaczego palma usycha?
  2. Jak pielęgnować palmę domową?
  3. Nie zapomnij o nawożeniu palmy doniczkowej
Festiwal Roślin w Netto Arenie przyciąga tłumy szczecinian

Dlaczego palma usycha?

Zjawisko usychania liści palmy doniczkowej w dolnej części rośliny jest całkowicie naturalne. W ten bowiem sposób palma pozbywa się starego ulistnienia. W miejscach po uschniętych liściach tworzy się charakterystyczny pień palmy.

Zdarza się jednak, że palma usycha z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji.

Najczęstszymi przyczynami usychania palmy jest:

  • nieodpowiednia ilość światła,
  • nieodpowiednia ziemia,
  • nieodpowiednie podlewanie,
  • suche powietrze,
  • przeciąg,
  • zbyt częste przesadzanie,
  • nieodpowiednie nawożenie,
  • choroba, pasożyty.

Jak pielęgnować palmę domową?

Palmę po zakupie należy bezwzględnie przesadzić. Nie należy brać tu pod uwagę pory roku. Palma powinna znaleźć się w większej i lepszej doniczce już na samym początku. Warto też wybrać ziemię, która zapewni dobre warunki roślinie. Najlepiej sprawdzi się tu podłoże żyzne, lekko przepuszczalne i dobrze trzymające wilgoć. Ziemia do palmy powinna mieć również dużą zawartość próchnicy i odczyn od naturalnego do lekko kwaśnego.

Wybór stanowiska dla palmy doniczkowej jest kluczowy. Palma dobrze się czuje w miejscu dobrze oświetlonym.

W przypadku podlewania nie należy trzymać się ścisłego harmonogramu. Palmę doniczkową należy podlewać wtedy, kiedy ona tego potrzebuje. Wszystko zależy też od gatunku, wielkości donicy i rozmiaru samej palmy. Nie można jednak doprowadzić do całkowitego przesuszenia podłoża. Palmę można podlewać nawet kilka razy w tygodniu, gdyż lubi wilgotne podłoże.

Poza tym należy dbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Palma dobrze czuje się w pomieszczeniu o temperaturze 20 – 22 stopni Celsjusza.

Nie zapomnij o nawożeniu palmy doniczkowej

Chcąc, aby palma doniczkowa zdrowo i dobrze rosła, należy dodatkowo pamiętać o dostarczeniu jej niezbędnych składników odżywczych. Odpowiednie odżywki nie tylko będą wspierać wzrost rośliny, ale także ochronią ją przed szkodnikami i grzybami.

Domowy nawóz możemy zrobić sami, dodając tylko jeden składnik do wody. Mowa tu o skórkach od bananów, które są źródłem cennych minerałów i związków organicznych, których palma potrzebuje.

Skórki od bananów zawierają potas, wapń i fosfor, które wspierają prawidłowy wzrost wielu roślin doniczkowych.

Domowy nawóz do palmy jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Wystarczy pokroić skórki od bananów, umieścić je w słoiku i zalać ciepłą wodą. Po kilku dniach roztwór należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1 i podlewać nim palmę.

Domowy nawóz do palmy z bananów można stosować raz na 2 tygodnie.

Czytaj także: Domowy nawóz do strelicji. Dodaję jedną rzecz, a „rajski ptak” obsypuje się kwiatami

Prosty domowy nawóz do monstery. Przygotujesz ze składnika, który na pewno masz w kuchni