Pilea peperomioides, czyli pieniążek to tyle modna, co pełna wdzięku roślina. Często wybierana jest na prezent z powodu swej symboliki. Z powodu okrągłych jak monety listków - pieniążek kojarzony jest z symbolem dostatku.
Pieniążek, UFO albo roślina naleśnikowa
Od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. I nic dziwnego. Niekwestionowane zalety pieniążka to nie tylko efektowny wygląd, ale i łatwa uprawa. To roślina oczyszczająca powietrze oraz nietoksyczna (ani dla ludzi, ani dla zwierząt).
Pieniążek to najpopularniejsza nazwa, jednak Pilea peperomioides nazywana jest również rośliną UFO lub naleśnikową. Wszystkie określenia wiążą się z charakterystycznymi, okrągłymi i płaskimi listkami. Pieniążek określany bywa też jako roślina wystrzałowa, a to za sprawą wystrzeliwanych nasion.
Pieniążek może zakwitnąć, jeśli jednak nie zależy nam na nasionach (i wystrzeliwaniu ich przez roślinę), lepiej usunąć je ponieważ nie służą samej roślinie obciążając ją. Pieniążki łatwo rozmnożyć - przy roślinie "mamie" pojawiają się maluchy, czyli tzw. "bejbiki", które bez problemu można przesadzać do oddzielnych doniczek.
Gdzie pieniążki czują się najlepiej i jak o nie dbać?
Pilea peperomioides najładniej rośnie w miejscach niezbyt jasnych (podobnie jak bluszcz, czy inne cieniolubne rośliny doniczkowe, które potrzebują dostępu do światła).
Pieniążek znakomicie czuje się we wnętrzach, gdzie temperatura nie spada poniżej 18 i nie przekracza 24 stopni. Nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o wilgotność powietrza.
Wiosną i latem należy podlewać go raz lub 2 razy w tygodniu, jesienią i zimą - rzadziej. Bez względu na porę roku warto pilnować, by nie przelać pieniążka. Najlepiej, gdy między kolejnymi podlewaniami ziemia zdąży lekko przeschnąć. Gdy pieniążek nisko opuszcza liście - oznacza to, że warto go podlać.
Gdy pieniążek traci liście, nie należy panikować - odpadanie dolnych listków często towarzyszy wzrostowi rośliny. Według znawców pinei - pieniążki lubią gdy co jakiś czas obraca się doniczkę z nimi, bo nie znoszą nudy.
