Domowy nawóz do piwonii. Podziękują ci za to bujnym kwitnieniem
Pięknie kwitnące piwonie w ogrodzie to marzenie niejednej osoby. Trzeba jednak pamiętać, że każda roślina potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, by móc zachwycać. W przypadku piwonii ważne jest nie tylko wybranie odpowiedniego miejsca, ale również regularne nawożenie. Nie trzeba jednak od razu liczyć pieniędzy, jakie wydamy na profesjonalne nawozy ze sklepów ogrodniczych, domowe odżywki z naturalnych składników sprawdzą się bowiem równie dobrze. Dzięki nim nie tylko będziemy mogli sporo oszczędzić, ale również sprawimy, że nasza roślinka będzie o wiele odporniejsza na zarazy czy choroby grzybicze.
Warto pamiętać, że piwonie powinny być nawożone już wczesną wiosną. Najlepszym terminem będzie połowa marca, dzięki czemu już na lato będzie pięknie zakwitnięta i wręcz obsypana pąkami. Przygotowanie domowego nawozu do piwonii jest banalnie proste. Wystarczy wymieszać 10 gramów kwasu cytrynowego z 10 litrami wody. Przygotowany roztwór wykorzystujemy do podlania naszych roślin. Dzięki tej zakwaszonej wodzie piwonie będą o wiele lepiej przyswajać składniki odżywcze z podłoża. To natomiast sprawi, że pięknie obsypią się kwiatami, które dłużej będą utrzymywać się na pędach.
Jak dbać o piwonie? Najważniejsze zasady
Teraz kiedy wiemy już jak przygotować nawóz do piwonii, warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady jeśli chodzi o ich pielęgnacje. Peonie sadzimy zazwyczaj na przełomie sierpnia i września. Powinniśmy pamiętać, że osiągają one spore rozmiary, więc dobrze będzie zapewnić im sporo miejsca. Podczas wsadzania do ziemi, nie powinniśmy kopać zbyt głębokich dołów, ponieważ może to skutkować zahamowaniem rozwoju i brakiem kwitnienia. Piwonie nie lubią przesadzania, a na jednym stanowisku mogą kwitnąć przez wiele lat. Najlepiej znaleźć im słoneczne i ciepłe stanowisko, ponieważ właśnie tam będzie im najlepiej. Dobrze również osłonić je przed wiatrem. Najlepszą glebą będzie natomiast dobrze przepuszczalna, żyzna i próchnicza ziemie o średnio kwaśnym odczynie. Zbyt ciężkie i mokre podłoże może być przyczyną późniejszego gnicia i chorób.
Peonie powinno się umiarkowanie nawadniać. Warto pamiętać, by nie robić tego za często poza okresem suszy. Co więcej, zalewanie liści może być powodem powstawania chorób grzybowych. Piwonie nie są również odporne na szkodniki i choroby. Jeśli jednak chcemy ich uniknąć, powinniśmy pamiętać o właściwej pielęgnacji i usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.