Spis treści
- Czym usunąć plamy z krwi z ubrań?
- Jak wywabić zaschnięte plamy z krwi?
- Czy plamy z krwi na białych ubraniach się spierają?
- Jak pozbyć się plam z krwi na dywanie?
Plamy z krwi kojarzą się raczej z nieprzyjemnymi sytuacjami w życiu. Jednak w przypadku niewielkich zadrapań, otarć, krwotoku z nosa czy miesiączki, bardziej nieprzyjemne jest wywabianie tych plam z ubrań, pościeli czy dywanów.
Żeby łatwiej było usunąć plamę musisz zareagować natychmiast. Pamiętaj jednak, że plamy ze świeżej krwi nie wolno zanurzać w gorącej wodzie, ponieważ doprowadzi to do utrwalenia śladów na tkaninie.
Przed przystąpieniem do usuwania plam z krwi ze swojej garderoby powinnaś też zapoznać się z zamieszczonymi na metce informacjami, gdyż inaczej czyszczą się tkaniny, które można prać, a inaczej te, których prać nie można.
Czym usunąć plamy z krwi z ubrań?
Jeżeli zaplamiłaś krwią swoją ulubioną bluzkę, to nie trać głowy. Zachowaj zimną KREW i bierz się do roboty. Pierwszym krokiem przy ubraniach, które można prać jest przepłukanie plamy zimną wodą, najlepiej natychmiast po jej wystąpieniu. Następnie przez kilka godzin mocz całą tkaninę w bardzo słonej wodzie, a następnie upierz tak jak zwykle.
Możesz też od razu obficie posypać plamę solą kuchenną. Ten sposób nie zniszczy tkaniny, a sprawi, że duża część krwi zostanie wchłonięta przez sól.
Sprawdzonym sposobem jest też nałożenie na plamę papki z mączki ziemniaczanej lub krochmalu, proszku i wody – jeśli tak robisz, pamiętaj, by szybko wysuszyć tkaninę (np. suszarką do włosów lub przy farelce, ale włącz zimny nawiew), a następnie zetrzeć papkę przy pomocy miękkiej szczotki do ubrań.
>> Jak usunąć plamy z potu i antyperspirantu?
Inaczej wygląda usuwanie plam z krwi z tkanin, których nie można prać w wodzie. W takim przypadku dobrze jest rozpuścić tabletkę aspiryny bądź polopiryny w kilku kroplach wody i powstałym preparatem natrzeć plamę. Trzeba szybko to wysuszyć – ponownie sprawdzi się suszarka do włosów – a następnie szczotką usunąć papkę. Innym sposobem jest zwilżenie plamy spirytusem, a po godzinie przetarcie jej octem z dodatkiem aspiryny (polopiryny).
Jak wywabić zaschnięte plamy z krwi?
Starsze plamy z krwi należy długo moczyć w zimnej wodzie, co jakiś czas wymieniając ją na czystą. Można do wody dodać sody oczyszczonej. Potem tkaninę trzeba wyprać w zimnej wodzie z mydłem, następnie w proszku.
W przypadku, gdy plama z krwi jest zaschnięta, spróbuj ją usunąć za pomocą pasty z wody i boraksu. Na zaplamione miejsce nałóż pastę i pozostaw do wyschnięcia. Następnie wyczyść plamę szczoteczką i upierz tak jak zwykle.
Pamiętaj, że przed włożeniem tkaniny do pralki plama musi zostać całkowicie wywabiona, gdyż gorąca woda tylko ją utrwali.
Czy plamy z krwi na białych ubraniach się spierają?
Usuwanie plam z krwi z białych ubrań to trudne zadanie, dlatego na tego typu plamy trzeba szybko reagować.
Gdy tylko zauważysz plamę krwi na białej tkaninie zmocz gąbkę lub ręcznik w wodzie utlenionej (10%) albo w amoniaku (5%). Pocieraj plamę, aż nie zniknie. Na zakończenie upierz ubranie jak zwykle.
Skutecznym sposobem na usuwanie plam z krwi z białych tkanin jest też moczenie ich przez kilka lub nawet kilkanaście godzin w wodzie (oczywiście zimnej) z solą. Można również pocierać plamy tamponem zwilżonym wodą utlenioną (10-procentowym roztworem) bądź wodą z dodatkiem kilku kropli amoniaku. Sposób ten wymaga sporo cierpliwości, gdyż dopóki plama nie zniknie, nie można normalnie wyprać ubrania, ale jest dość skuteczny.
>> Jak usunąć plamy z farby do włosów?
>> Jak usunąć plamy ze szminki i z podkładu?
W zasadzie można też na takie plamy stosować wybielacze, ale po pierwsze: nie zawsze działają, po drugie: nie są odpowiednie dla każdej tkaniny. Zanim zastosujesz jakiś środek do wywabiania plam, przeczytaj informacje na metce ubrania, a dowiesz się, czy można zastosować silny środek chemiczny, czy lepiej pozostać przy zimnej wodzie z dodatkiem lekkich, domowych „wspomagaczy”.
Jak pozbyć się plam z krwi na dywanie?
Podobnie, jak w przypadku tkanin, aby wywabić plamę krwi z dywanu musisz szybko reagować. Najpierw zmocz plamę zimną wodą, lub wodą sodową i osusz dokładnie ręcznikiem tamponując mokre miejsce. Powtarzaj aż do momentu, kiedy plama zniknie. Na koniec upierz zabrudzone miejsce szamponem do dywanów.
Zanim wypróbujesz podane sposoby na usunięcie plam pamiętaj, żeby wypróbować roztwory na niewidocznych częściach tkanin. Unikniesz w ten sposób niebezpieczeństwa zniszczenia swojej ulubionej rzeczy.