Spis treści
- Jak usunąć plamę ze świeżych owoców z ubrania?
- Plama ze świeżych owoców na dywanie – czym ją usunąć?
- Jak usunąć owocowy sok z ubrania i dywanu?
Jak prawi stare porzekadło, plamy ze świeżych owoców schodzą dopiero po sezonie, czyli po kilku praniach. Nie zwlekaj jednak, ponieważ w usuwaniu trudnych plam najważniejsza jest szybka reakcja. Natychmiast zabierz się do usuwania plamy.
Podobnie, gdy ubrudzisz swoje ulubione ubranie nektarem owocowym lub gdy na dywan rozleje się sok z czerwonej porzeczki, nie oznacza to twojego rozstania z tkaniną, a jedynie początek walki z plamą.
Jak usunąć plamę ze świeżych owoców z ubrania?
W przypadku ubrań, które nadają się do prania, spryskaj plamę wodą sodową, a następnie spłucz pod bieżącą zimną wodą. Kolejnym etapem jest moczenie ubrania w roztworze boraksu. Do miski z gorącą wodą wsyp ćwierć szklanki boraksu i namocz ubranie. Kiedy plama zniknie, upierz ubranie tak jak zwykle.
W przypadku tkanin, których nie można prać, zwilż plamę gąbką. Przygotuj roztwór gliceryny i wody w proporcji 1:1, namocz w nim gąbkę i tamponuj plamę. Następnie zostaw bluzkę na godzinę i po tym czasie zmyj gąbką zwilżoną w occie spożywczym. Aby usunąć zapach octu przetrzyj wilgotną szmatką.
Na większość plam z owoców dobrze działa też sok z cytryny – należy skropić nim zaplamione miejsca, odczekać chwilę, spłukać i powtarzać zabieg aż do skutku. Sok z cytryny ma tę zaletę, że można go stosować na większość tkanin, nawet delikatnych, nie ryzykując ich uszkodzenia.
Zobacz także: Jak usunąć plamy z potu i antyperspirantu?
Sól także wywabia świeże plamy z owoców – wchłania znajdujące się w nich barwniki. W zaplamione miejsce należy wetrzeć dużo soli, po czym spłukać bardzo ciepłą lub nawet gorącą wodą i również powtarzać aż do skutku.
Dobrze na plamy z owoców działa również czysta wódka lub roztwór spirytusu (pół na pół z wodą). Jeśli plama nie chce zniknąć całkowicie mimo kilkakrotnego skrapiania sokiem z cytryny lub nacierania solą, dobrze będzie namoczyć ubranie w serwatce (na kilka godzin lub nawet całą noc), a potem normalne wyprać.
Bardzo rzucające się w oczy i stosunkowo trudne do wywabienia są plamy z wiśni, jagód i soku z czarnych porzeczek. Połóż zaplamione miejsce na folii lub ceracie (by plama z owoców nie przeniknęła na inne części ubrania) i nałóż na nie kwaśne mleko. Kiedy wyschnie, zdrap grudki i znów polej kwaśnym mlekiem. Rób tak aż do skutku – niestety, niekiedy trwa to nawet 2-3 dni.
Jeśli tkanina jest biała, możesz potem wyprać ją w wybielaczu. Na plamy z wiśni dobrze działa też ocet.
Plama ze świeżych owoców na dywanie – czym ją usunąć?
Jeżeli na dywanie powstała plama po porzeczce czy truskawce, spryskaj zabrudzone miejsce wodą sodową i osusz bardzo dokładnie ręcznikiem. Cały zabieg powtarzaj aż do momentu, gdy plama całkowicie nie zniknie.
Jak usunąć owocowy sok z ubrania i dywanu?
Plamy z soków owocowych dużo łatwiej wyczyścić, niż plamy ze świeżych owoców. Nie znaczy to jednak, że możesz sobie pofolgować. Jeżeli nie zajmiesz się plamą zaraz po jej powstaniu, będziesz musiała się sporo natrudzić, żeby ją zlikwidować.
Najprostszym sposobem na pozbycie się niechcianej plamy z soku owocowego jest zanurzenie ubrania z tkaniny naturalnej w zsiadłym mleku na kilka godzin, najlepiej pozostawienie na noc. Po tym czasie ubranie należy uprać w wodzie z płatkami mydlanymi i dokładnie wypłukać.
W przypadku tkanin sztucznych możesz też spróbować tamponowania sokiem z cytryny, a następnie uprać tkaninę tak jak zwykle.
>> Jak usunąć plamy z farby do włosów?
Z kolei plamy z soków owocowych na dywanie z włókien sztucznych można czyścić roztworem zrobionym z 1 łyżki wody i 3 łyżek spirytusu denaturowanego.
W szczególności uważaj na plamy z soku z jabłek i gruszek. Są zdradliwe - choć bezpośrednio po zachlapaniu ubrania nie widać ich, potem mogą ujawniać się w postaci żółtawych zacieków. Dlatego wywab je octem, solą lub sokiem z cytryny zaraz po zaplamieniu.