Plamy z soli tworzą na butach nieestetyczne plamy. Jeśli nie usuniemy ich w porę, sól może zniszczyć skórę czy inne tworzywo, z których wykonane jest obuwie zimowe. Najłatwiej zniszczyć buty z zamszu, który jest bardzo delikatny, dlatego należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu obuwia po każdym powrocie do domu. Warto je również zabezpieczać przed śniegiem i solą, i regularnie impregnować. Co jednak zrobić, gdy sól już wżarła się w nasze buty i pozostawiła na nich białe ślady?
Jak pozbyć się soli z butów?
Aby pozbyć się soli z butów, warto wykorzystać domowe sposoby. Sprawdzą się nie tylko te bardziej oczywiste, jak miękka szmatka nasączona płynem do mycia naczyń, ale i nieoczywiste. Ważne jest, by działać od razu, zanim sól zdoła wyrządzić szkody na naszych butach.
3 domowe sposoby na czyszczenie butów
Niezmyta z butów sól może wyrządzić na nich dość duże szkody. Z tego względu warto czyścić obuwie po każdym powrocie do domu z zimowego spaceru. Jakie domowe sposoby sprawdzają się najlepiej do usuwania soli z butów?
Skóra od chleba do czyszczenia butów
Soli pozbędziemy się z butów, jeśli dokładnie wytrzemy je... skórą od chleba. To stara, babcina metoda, która pozwala oczyścić obuwie z zanieczyszczeń i przywrócić mu właściwy wygląd. Skóra powinna być czerstwa. Aby wytrzeć nią buty, trzeba wewnętrzną stroną dokładnie wytrzeć sól na butach.
Płyn do mycia naczyń do czyszczenia butów
Osady z obuwia zmyjemy, stosując również płyn do mycia naczyń. Wystarczy zanurzyć bawełnianą szmatkę w ciepłej wodzie i dodać do niej kroplę płynu do mycia naczyń. Następnie dokładnie myjemy obuwie i wycieramy je do sucha.
Ocet do czyszczenia butów
Niektórzy polecają ocet zamiast płynu do mycia naczyń. Taka metoda czyszczenia sprawdza się zwłaszcza przy skórzanym obuwiu. Wystarczy rozcieńczyć wodę i ocet w równych proporcjach, a następnie dokładnie umyć obuwie. Plamy z soli znikną.
Czytaj: Mieszam dwa składniki i brud schodzi bez szorowania. Najlepszy patent na czyszczenie fug