Odświeżacze zapachowe w formie sprayu, żelu i dyfuzory są pewnego rodzaju wisienką na torcie w czystym mieszkaniu. Ich przyjemny aromat może ukoić nasze zmysły, uspokoić nerwy i dać bodziec do działania.
Wiadomo jednak, że nie można zapomnieć o regularnym sprzątaniu. Należy dbać o to, aby na bieżąco sprzątać resztki jedzenia i wyrzucać śmieci. Niezwykle ważne jest także sprzątanie łazienki i kuchni.
Kluczem do tego, aby w domu zawsze pachniało świeżością, jest także regularne wietrzenie pomieszczeń.
Domowy zapach można przygotować samodzielnie i nie potrzeba do tego żadnej magii. Wystarczy woda i kilka składników.
Zobacz także: Nie płać za pranie dywanu. Wlej 1 szklankę do wody i zobacz jak dzieje się magia
Spis treści
- Czyste i świeże powietrze w domu
- Odświeżacz tylko z dwóch składników
- Odświeżacz powietrza w żelu
- Odświeżacz z patyczkami
Czyste i świeże powietrze w domu
Ładny zapach w mieszkaniu to podstawa, aby czuć się w nim po prostu dobrze. Odpoczywanie w czystych i pachnących pomieszczeniach jest dodatkowo bardziej wydajne.
Cena odświeżaczy powietrza może jednak zaskoczyć. Szczególnie jeżeli chcemy ustawić zapachy w każdym pomieszczeniu, wysoka cena może sprawić, że po prostu zmienimy zdanie. Szkoda jednak rezygnować z zapachu, który może znacząco uprzyjemnić czas wolny i da możliwość zrelaksowania się całej rodzinie.
Zaletą domowych odświeżaczy powietrza jest nie tylko ich niższy koszt. Produkt taki przede wszystkim nie zawiera żadnych podejrzanych składników. Nie ma w nim chemii.
Domowe odświeżacze możemy stworzyć na bazie ulubionej nuty zapachowej, a wygląd zewnętrzny dopasować tak, aby idealnie pasował do wystroju danego wnętrza. Może zatem stanowić ciekawą i oryginalną ozdobę.
Odświeżacz tylko z dwóch składników
Odświeżacz w spray bardzo łatwo można zrobić samodzielnie. Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób możemy rozpylić w mieszkaniu ulubiony zapach.
Do przygotowania odświeżacza w spray wystarczy do szklanki wody dodać:
- pół łyżeczki sody oczyszczanej,
- kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Wodę wlewamy do butelki z atomizerem, a następnie dodajemy kolejne składniki. Wszystko dokładnie mieszamy i gotowe. Warto pamiętać, że im więcej dodamy olejku eterycznego, tym uzyskamy mocniejszy zapach.
Odświeżacz powietrza w żelu
Niekiedy wolimy odświeżacze, których zapach dłużej utrzymuje się w powietrzu. Dodatkowo zależy nam na efektownej dekoracji. Tu doskonale sprawdzą się domowe odświeżacze powietrza w żelu. Możemy je postawić zarówno w salonie, jak i w łazience.
Chcąc przygotować odświeżacz w żelu, niezbędna będzie dekoracyjna szklanka lub inne ozdobne naczynie. Ponadto niezbędna jest:
- żelatyna,
- olejek eteryczny.
Żelatynę przygotowujemy zgodnie z opisem na opakowaniu. Kiedy wywar jest jeszcze gorący, dodajemy kilka kropli olejku eterycznego o ulubione nucie. Gotową mieszankę wlewamy do wybranego naczynia. Jeżeli chcemy, aby żelowy odświeżacz był oryginalną dekoracją, zanim masa wystygnie, można do niej dodać różnorodne dekoracje – kamyczki, koraliki, muszelki i inne dodatki.
Po wystygnięciu odświeżacz jest gotowy. Co więcej, zapach może roznosić się po domu nawet do 3 miesięcy.
Odświeżacz z patyczkami
Odświeżacze powietrza z popularnymi patyczkami to w ostatnim czasie prawdziwy hit. Niestety dyfuzory zapachowe często też są najdroższe. Niewiele osób wie, że można go łatwo i szybko przygotować w domu.
Na początek należy wybrać odpowiednie naczynie. Tu często idealne są flakoniki po perfumach.
Do przygotowania roztworu zapachowego do dyfuzora potrzebna będzie:
- płynna parafina lub łyżeczka sody oczyszczonej,
- kilkadziesiąt kropel olejku eterycznego o ulubionym zapachu,
- kilka łyżek alkoholu,
- ratanowe patyczki lub wykałaczki do szaszłyków.
Alkohol w tym przypadku jest niezbędny do rozprzestrzeniania się zapachu. Po wlaniu roztworu do pojemnika i umieszczeniu w nim patyczków domowy dyfuzor zapachowy z patyczkami jest gotowy. Wystarczy już tylko postawić go w odpowiednim miejscu i w razie potrzeby od czasu do czasu poruszać patyczkami.
Czytaj także: Brzydki zapach ze zlewu? Wystarczą dwa domowe składniki, żadnej chemii