Srebrne sztućce uważane są nie tylko za najbardziej eleganckie, ale i... zdrowe. Srebro ma właściwości antybakteryjne i dezynfekujące, dlatego kiedyś było nazywane "antybiotykiem dla bogatych". Wypolerowane i błyszczące sztućce mogą zatem nie tylko dodać splendoru naszym kolacjom, ale i ochronić nas przed zakażeniem wirusami czy drobnoustrojami.
Co jednak zrobić w sytuacji, gdy stare sztućce ze srebra straciły swój blask? Szare i zaśniedziałe nie wyglądają dobrze i nie prezentują się najlepiej na świątecznym stole. Na szczęście można temu łatwo zaradzić.
Co oznacza gdy srebro czernieje?
Srebrne sztućce tracą połysk na skutek naturalnych reakcji chemicznych, które zachodzą w srebrze. Gdy cząsteczki srebra łączą się z dwutlenkiem siarki obecnym w powietrzu, pojawia się charakterystyczny nalot. Nie oznacza on jednak, że sztućce nie nadają się już do użytku. Zmiany, które na nich zachodzą, są jedynie powierzchowne i można łatwo się ich pozbyć.
Jak wyczyścić srebrne sztućce domowym sposobem?
Aby pozbyć się śniedzi i brzydkiego nalotu na srebrnej zastawie, wystarczy wykorzystać domowy sposób na czyszczenie sreber. Potrzeba do tego jedynie jednego składnika — mąki ziemniaczanej. Jak to zrobić?
150 g mąki ziemniaczanej należy połączyć z 3 łyżkami zimnej wody. W ten sposób uzyskamy gęstą mączną pastę, którą należy nałożyć na sztućce (np. szczoteczką do zębów). Pastę dokładnie wcieramy w sztućce, a następnie myjemy je pod bieżącą wodą (tylko nie bardzo gorącą) i wycieramy bawełnianą ściereczką. Srebrna zastawa powinna odzyskać dawny blask.
Jak wyczyścić srebro z czarnego nalotu?
Inną metodą na przywrócenie blasku srebrnym sztućcom jest wyczyszczenie ich sodą oczyszczoną. Wystarczy przygotować podobną pastę z wody i sody, a następnie dokładnie wetrzeć ją w sztućce. Soda rozpuści cały osad i sprawi, że zastawa stołowa znów będzie wyglądała jak nowa.
Czytaj: Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych sposobów