7 domowych sposobów na przedłużenie życia kwiatom. Wygrała zaskakująca mieszanka

2024-08-04 5:58

Znana na Instagramie florystka zrobiła wielki test domowych przedłużaczy trwałości kwiatów. Pod lupę wzięła aż 7 substancji, które każdy z nas ma w domu. Jedne, choć znane w obiegowej opinii jako dobre dla kwiatów, nie działały wcale, inne to absolutny hit. Zdziwisz się, co wygrało...

Domowe sposoby na przedłużanie życia kwiatów

i

Autor: Getty Images Domowe sposoby na przedłużanie życia kwiatów

Cięte kwiaty są drogie, choć nic tak jak one nie wprowadza do domu atmosfery odrobiny luksusu. Pięknie pachną i jeszcze lepiej się prezentują. Czasami kupujemy je tak po prostu, by zdobiły dom, innym razem dostajemy w prezencie piękne, obfite bukiety. Co zrobić by cieszyć się ciętymi kwiatami jak najdłużej?

Domowych sposobów na przedłużanie życia kwiatów jest wiele. Z 7 różnych metod, jak się okazuje wygrywa dziwna mieszanka. Na coś takiego nigdy byśmy się nie zdecydowały, gdyby nie ten test, który prezentuje jasne dowody na skuteczność takiej domowej mieszanki do wody dla kwiatów. 

Jak ułatwić sobie sprzątanie? Plac Zabaw odc. 10

Domowe sposoby przedłużania życia kwiatów

Temat przedłużania życia kwiatów za pomocą dodatków do wody w wazonach poruszyła na swoim Instagramie mistrzyni florystki prowadząca szkolenia i kanał @warsawflowers. W ramach testów, które wykonała, nagrała dwa filmiki i dokładnie prześwietliła aż 7 domowych produktów, które w obiegowej opinii uznaje się za dobre dodatki do wody, mające na celu poprawę trwałości kwiatów ciętych.

W pierwszym z testów, florystka wykorzystała kilka rodzajów kwiatów, z których część uznawana jest za wyjątkowo nietrwałe:

  • lewkonię;
  • różę;
  • peonię;
  • różę gałązkową;
  • tulipana.

Do jednego z wazonów, ekspertka wlała samą wodę, a do 4 pozostałych, oddzielnych wazonów dodała:

  • aspirynę;
  • cukier;
  • monety;
  • vódkę. 

Do efektów eksperymentu wróciła po 5 dniach. Cukier dodany do wody nie podziałał, wręcz zaszkodził.  Róże i tulipan całkowicie oklapły, a lewkonia zaczynała gnić. Podobnie działo się z kwiatami, które były w wazonie z aspirną.

Woda z monetami, tak samo jak sama woda również nie przedłużyły trwałości kwiatów. Ale za to nie przyspieszyły ich gnicia i więdnięcia.

Jak zauważa florystka, w samej wodzie "następuje normalny proces przekwitania".

Zupełnie inaczej podziałało zaś dodanie "procentów" do wody, które najwyraźniej zahamowały rozwój bakterii w wodzie. Kwiaty wyglądają w przypadku tego wazonu jak nietknięte upływem czasu. Na tym jednak nie koniec testów...

Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?

W drugim teście nasza ekspertka wykorzystała jeszcze bardziej znane metody przedłużania trwałości kwiatów. Dodała do wody kolejno:

  • sodę oczyszczoną;
  • Domestos;
  • miks Sprite i wybielacza;
  • i zwycięzcę poprzedniego testu czyli vódkę. 

W drugim teście głównymi bohaterami, czyli testowanymi kwiatami były:

  • lewkonie;
  • róże;
  • róże gałązkowe;
  • piwonie.

Jakie były wyniki testów? Po 8 dniach od wstawienia kwiatów do wazonów, wbrew obiegowej opinii ani Domestos, ani soda oczyszczona nie podziałały na kwiaty. Jedne zwiędły, w drugich zaczynał się proces gnicia. 

Jak się okazuje, z laureatem poprzednich testów wygrał wybielacz pomieszany ze Sprite`m. Kwiaty w tym wazonie wyglądały zupełnie tak, jak 8 dni wcześniej. Ciężko w to uwierzyć? 

Zależy mi aby jak najwięcej osób wiedziało jak zadbać o kwiaty w swoim domu. By kwiaty cieszyły Was jak najdłużej, by to floryści Was edukowali a nie influencerzy. Takich treści jest mnóstwo i łatwo się pogubić. Nie wierzysz, że ta metoda działa? Super! Sprawdź u siebie tak jak ja to sprawdzam od 8 lat

- przekonuje twórczyni profilu @warsawflowers. 

To jak, gotowi do własnych testów?

Podstawowe sposoby przedłużania życia kwiatów ciętych?

Oprócz mieszanek dodawanych do wody warto pamiętać o podstawowych zasadach przedłużania życia kwiatów.

Kluczem jest tu obcięcie łodyg pod ukosem, usunięcie dolnych liści by nie gniły w wodzie, wybór wazonu na tyle dużego, by gałązki nie były ściśnięte, a także regularna wymiana wody i podcinanie końcówek kwiatów. 

Warto też pamiętać, by nie stawiać wazonu w bardzo nasłonecznionym miejscu. Z całego bukietu można też sukcesywnie usuwać gnijące kwiaty, tak by te trwalsze postały w wazonie jeszcze dłużej.