Skuteczny sposób na kurz? Stosuj te zasady, a będzie odległym wspomnieniem

2023-10-22 13:59

Kurz nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również wpływa na zdrowie alergików. Chcąc pozbyć się go z domu, należy regularnie stosować kilka podstawowych zasad. Te sposoby są łatwe do wdrążenia i niezwykle skuteczne w walce z kurzem.

Przecieranie kurzu z mebli

i

Autor: Getti Images Skuteczny sposób na kurz? Stosuj te zasady, a będzie odległym wspomnieniem

Wbrew pozorom kurz to nie szary pyłek, który uwielbia nawiedzać nasze mieszkania. Kurz to nawet ponad 40 substancji chemicznych, opadów organicznych i nieorganicznych oraz innych mikroorganizmów. Wiedząc, co tak naprawdę przecieramy z mebli, możemy bardziej zmotywować się do regularnego usuwania kurzu z naszego domu.

Jak skutecznie pozbyć się kurzu? Te sposoby sprawią, że pozbędziemy się go na dłużej.

Zobacz także: Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych przepisów

Spis treści

  1. Z czego składa się kurz?
  2. Objawy alergii na kurz
  3. Skuteczne sposoby na pozbycie się kurzu
Ocet - dlaczego warto zawsze mieć w domu butelkę octu? 12 praktycznych zastosowań octu

Z czego składa się kurz?

Kurz jest mieszaniną różnorodnych cząsteczek o niewielkiej średnicy. Dla osób ceniących sobie porządek to niekiedy szara smuga, która pokrywa meble. W rzeczywistości kurz składa się z:

  • żywych roztoczy;
  • złuszczonego naskórka;
  • włosów;
  • bakterii;
  • grzybów;
  • pleśni;
  • martwych owadów;
  • jaj i odchodów owadów;
  • pyłków roślin;
  • zanieczyszczeń;
  • środków czystości;
  • resztek kosmetyków.

Drobinki te wnosimy do mieszkania na butach, ale przedostają się one również przez szczeliny w oknach. Ilość kurzu w domu świadczy o tym, jak regularnie sprzątamy. Zdarza się również, że więcej kurzu będzie w mieszkaniu, w którym pełno jest różnorodnych figurek i innych bibelotów. To na nich kurz uwielbia osiadać, a przecieranie każdego z osobna nie odbywa się szczególnie często.

Objawy alergii na kurz

Reakcja alergiczna na kurz jest najczęściej wywoływana przez roztocza oraz odchodów owadów. W kurzu może się również znaleźć sierść kurzu, na którą może być uczulone dziecko lub dorosły.

Objawami alergii na kurz jest najczęściej:

  • ból gardła;
  • kichanie;
  • duszności;
  • nieżyt nosa;
  • uciskanie i ból w klatce piersiowej;
  • zaczerwienienie i swędzenie skóry.

Skuteczne sposoby na pozbycie się kurzu

Niestety nie ma jednego skutecznego sposobu, który sprawiłby, że kurz tak po prostu zniknie z naszego mieszkania. W walce z kurzem należy pamiętać o regularnym zastosowaniu kilku zasad.

Regularne odkurzanie

Regularne odkurzanie mieszkania to pierwszy klucz do sukcesu. Osoby, które posiadają roboty odkurzające, wiedzą, że w zasadzie każdego dnia urządzenia te potrafią zebrać zaskakującą ilość drobinek piasku, włosów, sierści zwierząt i innych.

Odkurzanie powinno odbywać się 1-2 razy w tygodniu. Warto tu podkreślić, że to absolutne minimum. Jeżeli w domu mamy małego alergika, to odkurzanie powinno się odbywać nawet co drugi dzień.

Mycie podłogi i przecieranie mebli

Chcąc się pozbyć kurzu, należy również pamiętać o regularnym przecieraniu mebli. Mowa tu o blatach, półkach i szafkach, na których kurz lubi się zbierać.

Pamiętajmy także o regularnym myciu podłogi. Dzięki temu zbierzemy resztki drobinek kurzu, które opadną po odkurzaniu i przecieraniu mebli.

Oczyszczanie powietrza

Oczyszczacze powietrza to z kolei urządzenia, które nie tylko regulują stan powietrza szczególnie zimą. Dzięki nim możemy także usunąć kurz z mieszkania.

Filtry w oczyszczaczach powietrza usuwają cząsteczki kurzu, unieruchamiają je i uniemożliwiają dalszemu przemieszczaniu i osadzaniu się na meblach.

Wietrzenie mieszkania

Kolejnym sposobem na pozbycie się kurzu z domu jest regularne wietrzenie. Warto to robić nie tylko przy sprzyjającej pogodzie w okresie wiosenno-letnim, ale także jesienią i zimą. Pamiętajmy jednak, aby wybrać moment, gdy powietrze jest czyste.

Wietrzenie mieszkania powinno odbywać się po wyłączeniu ogrzewania. Okna należy otworzyć na całą szerokość i pozostawić tak na 10 – 15 minut.

Mniejsza ilość ozdób

Jak już wspomnieliśmy, kurz lubi się osiadać na drobnych przedmiotach, których nie przecieramy regularnie. Chcąc ograniczyć sobie dodatkowej pracy, warto pozbyć się większej ilości bibelotów. Pozostawmy tylko te, które są dla nas naprawdę ważne i które będziemy regularnie przecierać.

Mycie okien i przecieranie żaluzji

Kurz zbiera się również na ramach i szybach okien. Warto je regularnie myć, nie zapominając przy tym o przecieraniu rolet i żaluzji.

Dywany, zasłony i narzuty

Warto również podkreślić, że dywany, zarzuty i wszelkiego rodzaju narzuty na kanapę czy łóżko również są siedliskiem kurzu. Należy je regularnie czyścić i prać. Jeżeli jednak ich ilość nas przeraża i zdajemy sobie sprawę, że czyszczenie będzie bardzo czasochłonne, to warto zmniejszyć ich ilość.

Mieszkanie z miękkim dywanem może wyglądać bardziej przytulnie, ale pozbycie się go zmniejszy ilość kurzu w naszym domu.

Na koniec warto przypomnieć, że sprzątanie mieszkania z kurzu powinno odbywać się od góry do dołu. Oznacza to, że warto zaczynać od przetarcia odpowiednimi środkami czystości górnych szafek i mebli, a następnie schodzić coraz niżej, pozostawiając sobie na koniec odkurzanie i mycie podłogi.

Przestrzeganie, chociaż kilku z wymienionych zasad sprawi, że kurzu w mieszkaniu będzie mniej.

Czytaj także: Spryskaj tym płynem kabinę prysznicową. Będzie idealnie czysta przez 2 tygodnie

Ekspertka od „Magii sprzątania” przy dzieciach zmienia priorytety. „W domu panuje bałagan”

6 patentów na wspólną zabawę podczas sprzątania