Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy chcemy zadbać o najmniejszy szczegół. Dbamy o świąteczne dodatki w postaci domków bożonarodzeniowych i skrzatów, które uwielbiają dzieci. Wieszamy świąteczne wieńce na drzwiach, a także kurtyny z lampek choinkowych w oknach, aby nastrój był iście magiczny. Najczęściej robimy to dla naszych pociech, aby przekazać im prawdziwego ducha świąt.
Świąteczne dodatki to jednak nie wszystko. Chcąc czuć się dobrze i komfortowo we wnętrzu domu, dbamy także o porządek. Śnieżnobiałe firanki to dla niektórych punkt honorowy. Mogą odpuścić mycie okien w grudniu, ale o firanki zadbają zawsze. Białe i czyste firanki są gwarancją świeżego powiewu w każdym wnętrzu.
Dzięki tym dwóm składnikom szybko i łatwo poradzimy sobie z przebarwieniami na firankach. Odzyskają swoją biel i będą wizytówką wysprzątanego domu na święta.
Zobacz także: Czysty dom na święta - 10 sposobów na sprawne porządki świąteczne
Spis treści
Jak prać firanki?
Firanki w mieszkaniu mogą być ciekawą ozdobą, ale przede wszystkim zapewniają większą intymność. Warto jednak podkreślić, że na firankach osiada kurz, dlatego należy prać je regularnie.
Jak prać firanki, aby zachowały swój kształt i nie były pozaciągane? Najlepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne. Firanki często są wykonane z delikatnego materiału, który mógłby ulec uszkodzeniu w pralce.
Jeżeli jednak nie obawiamy się, że cokolwiek się z nimi stanie, możemy uprać je w temperaturze 30 stopni bez wirowania.
Firanki rozwieszamy jeszcze wilgotne. Dzięki temu nie będziemy musieli ich prasować.
Zaleca się pranie firanek średnio raz na dwa miesiące.
Śnieżnobiałe firanki na święta bez chemii
Efekt śnieżnobiałych firanek na święta i nie tylko uzyskamy niemalże bez najmniejszego wysiłku. Ten sposób daje niezrównany efekt, a firanki będą wyglądały jak nowe.
Wystarczy, że do wody dodamy te dwa składniki. Z pewnością kupiliśmy na święta. Bez nich nie udałyby się niektóre ciasta świąteczne, które przygotowujemy z dziećmi.
Mowa oczywiście o proszku do pieczenia i sodzie oczyszczonej. Te dwa składniki mają niezwykłe działanie wybielające. Nie potrzeba żadnej chemii, aby firanki odzyskały swoją biel.
Proszek do pieczenia dodajemy w proporcji 1 torebka na 5 litrów wody. Jeżeli chodzi o sodę oczyszczoną, to wystarczy jedna łyżka.
Lepszy efekt uzyskamy, jeśli te dwa składniki dodamy do miski z ciepłą wodą i namoczymy firanki przez minimum 15 minut.
Inne sposoby na białe firanki
Wśród innych sposobów na śnieżnobiałe firanki warto wymienić ocet, który jest środkiem do wszelkich zadań specjalnych w domu. Szklanka octu dodana do prania firan sprawia, że staną się nie tylko białe. Ocet dodatkowo usuwa zacieki i ułatwia prasowanie.
Żółte plamy na firankach? Na to pomóc może aspiryna. Nie chodzi bynajmniej o ból głowy, gdy patrzymy na te przebarwienia, ale o dodanie kilku rozgniecionych tabletek do prania. Może się okazać, że plamy, z którymi się niemal pogodziliśmy, znikną bez śladu.
Czytaj także: Przyspiesza sprzątanie i nie zostawia smug. To absolutny hit przy myciu okien
Czym wyczyścić fugi na podłodze? Wystarczą 2 składniki, a brud zejdzie bez szorowania
Triki ułatwiające sprzątanie przy dziecku. Tak poradzisz sobie z kredkami na ścianie