Miłośniczki długich i dokładnych porządków robionych według zasady „nikt nie zrobi tego lepiej niż ja”, w ciąży powinny bez żalu podzielić się tytułem perfekcyjnej pani domu… z panem domu.
Nawet, jeśli uważasz, że twój partner nie jest w tej dziedzinie wybitnie uzdolniony, możesz być zaskoczona, gdy stanie na wysokości zadania i wyczyści na błysk miejsca, o których istnieniu nawet nie miałaś pojęcia.
Jeśli jednak dobrze się czujesz i chcesz brać aktywny udział w myciu, szorowaniu i czyszczeniu, pamiętaj o kilku zasadach. W końcu nie sterylna czystość jest najważniejsza, tylko bezpieczeństwo twoje i twojego dziecka. Jakie środki czystości są bezpieczne dla kobiet w ciąży?
Czytaj: Czysty dom - 10 sposobów na sprawne porządki świąteczne
Eko-dom, czyli jak wybierać ekologiczne środki czystości?
Spis treści
- Środki czystości niebezpieczne w ciąży
- Środki czystości bezpieczne w ciąży
- Stosuj się do ciążowego BHP
Środki czystości niebezpieczne w ciąży
Sprzątanie w ciąży wcale nie jest niebezpieczne, nawet gdy używa się chemicznych środków czystości! Niemal wszystkie dostępne preparaty do czyszczenia sprzętów domowych mają wymagane przez prawo atesty i nie są toksyczne. Sprzątanie w ciąży nie jest więc niebezpieczne! Musisz jednak uważać na parę szczegółów.
- W czasie sprzątania unikaj środków w aerozolu, które podczas rozpylania możesz niepotrzebnie wdychać. Zawsze używaj gumowych rękawiczek, by nie mieć styczności z chemicznymi środkami.
- Kobiety w ciąży podczas sprzątania nie powinny też używać środków, które są oznaczone jako toksyczne. Zalicza się do nich m.in. środki do udrożniania rur, czyszczenia piecyków, wybielacze czy pasty do podłóg. W składzie takich preparatów znajdują się żrące kwasy, które mogą podrażnić skórę, oczy czy drogi oddechowe. Do tego trujące substancje w kontakcie ze skórą mogą przedostać się do krwiobiegu.
- Wybieraj detergenty bez amoniaku, ponieważ wdychanie oparów tego związku może mieć negatywny wpływ na rozwój ciąży.
Środki czystości bezpieczne w ciąży
W ciąży warto wybierać naturalne, ekologiczne środki do czyszczenia, których jest coraz więcej nie tylko w sklepach internetowych, ale też w tych stacjonarnych. Takie środki, zawierające naturalne substancje i posiadające certyfikaty ekologiczności, nie są wcale mniej skuteczne od tych klasycznych, a za to są zdecydowanie bardziej bezpieczne dla człowieka i zwierząt domowych.
Porządki w duchu ekologii są dziś bardzo modne, dzięki czemu coraz więcej firm ma w swojej ofercie naturalne produkty do sprzątania, a ich ceny nie różnią się tak bardzo od zwykłej chemii.
Jeśli możesz pozwolić sobie na większy wydatek, dobrym pomysłem będzie też zakup urządzenia, które ułatwi czyszczenie różnych powierzchni bez użycia środków chemicznych, na przykład za pomocą gorącej pary wodnej.
Jeśli natomiast chcesz bliżej zgłębić temat naturalnych środków czystości i prowadzenia domu zgodnie z zasadą zero waste, sięgnij po fachową lekturę, w której znajdziesz inspiracje i praktyczne porady.
Pamiętaj!
Niezależnie od tego, jakich środków czystości używasz, do sprzątania zawsze zakładaj rękawiczki i zostawiaj otwarte drzwi do pomieszczenia, w którym sprzątasz, aby powietrze miało swobodny przepływ.
Stosuj się do ciążowego BHP
Porządków lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Jeśli będziesz chciała nadrobić cały miesiąc w dwa dni, może się to źle skończyć. Przeciążenie organizmu przyszłej mamy rzadko bowiem pozostaje bez konsekwencji. Unikaj dźwigania, schylania się oraz czynności, które wymagają użycia dużej siły.
Zdecydowanie niewskazany jest też ucisk brzucha, obciążanie pleców oraz długie stanie w jednej pozycji. Nie popadajmy jednak w skrajności, sprzątanie z głową jest w ciąży dozwolone, a lista czynności, które przyszła mama może bez obaw wykonywać, jest całkiem długa.
Zielone światło mają: ścieranie kurzu, segregowanie prania, porządkowanie szafek i półek(o ile nie wymaga schylania się), zmywanie naczyń, podlewanie kwiatów, mycie podłóg (przy użyciu mopa z długim kijem). Możesz także odkurzać podłogi, ale pamiętaj, by wydłużyć rurę odkurzacza na tyle, by jak najmniej się schylać.
Również prasując, staraj się ustawić deskę na wysokości, która pozwoli ci stać w miarę prosto i rób częste przerwy, by nie stać długo w jednej pozycji. Ty też słyszałaś „dobre rady”, jakoby mycie okien na finiszu ciąży miało być świetną metodą wywołania porodu?
Jest w tym pewnie ziarno prawdy, jednak lekarze zdecydowanie odradzają przyszłym mamom samodzielne mycie okien, niezależnie od zaawansowania ciąży, nie tylko ze względu na ryzyko rozpoczęcia akcji porodowej.
Przede wszystkim jest to potencjalnie niebezpieczne zajęcie – długie i częste podnoszenie rąk do góry może bowiem spowodować odklejenie się łożyska, a stawanie na stole, krześle czy wąskim parapecie, szczególnie z dużym brzuszkiem, grozi upadkiem, którego skutki mogą być bardzo poważne dla dziecka.
Czytaj: Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne?
1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy