Suszy się przez kilka dni, a potem i tak brzydko pachnie? Ten patent na pranie musisz poznać

2024-11-25 15:25

Suszenie prania zimą to udręka w większości domów. Wilgoć gromadząca się w domu utrudnia ten proces, który i tak trwa długo. Jak rozwieszać pranie, żeby schło szybko i zajmowało mało miejsca? Gdzie stawiać suszarkę z praniem? Sprawdzamy, które porady są najskuteczniejsze.

suszenie prania

i

Autor: Getty Images Jak suszyć pranie zimą?

Latem wystawione na słońce i ciepły wiatr pranie schnie w kilka godzin. Zimą suszenie prania to nie lada wyzwanie. Suszarki całą zimę szpecą większość domów. Co zrobić by suszarka z ubraniami nie stała się stałym elementem "wystroju" wnętrza w chłodne miesiące? Tych kilka sposobów pozwoli ci wysuszyć pranie szybciej, bez zapachu stęchlizny, który często jest zmorą wielu osób i zmusza nas do ponownego prania odzieży, pościeli czy ręczników. Do tego zyskasz wolne miejsce w swoim domu. 

Dlaczego nie warto szuszyć prania zimą na dworze?

Wszyscy chyba kojarzymy suszone na mrozie ubrania wywieszane przed domami naszych babć i rodziców. Oprószone śniegiem, czasami aż sztywne. Jak się okazuje dziś to wcale nie jest dobry pomysł. Dlaczego?

  • Wilgoć i chłód sprawiają, że pranie schnie bardzo długo.
  • Długie suszenie sprawia, że na ubraniach gromadzą się drobnoustroje, które są szkodliwe dla zdrowia i brzydko pachną.
  • Smog w zimowym powietrzu osadza się na praniu, co może wpływać chociażby na osłabienie odporności.

Czy suszenie prania zimą w domu jest bezpieczne?

Suszenie prania w domu owiane jest złą sławą, głównie przez ryzyko powstawania grzybów i pleśni na ścianach pomieszczeń, w których stoi suszarka. Co więcej, unoszące się z parującego prania pozostałości środków chemicznych mogą być szkodliwe  dla zdrowia domowników - zwłaszcza tych najmłodszych. 

Co zatem robić, by zminimalizować ryzyko dla zdrowia a jednocześnie cieszyć się sprawnie wysuszoną odzieżą i tekstyliami domowymi? Wystarczy kilka kroków, by suszenie prania było bezproblemowe.

6 kroków do szybkiego suszenia prania

  1. Dbaj o odpowiednie odwirowanie prania w pralce. 
  2. Nie przesadź z ilością rzeczy rozwieszonych na suszarce. Pomiędzy musi być przestrzeń, która umożliwi dostęp powietrza we wszystkie fragmenty materiałów.
  3. Wietrz pomieszczenie. Zwłaszcza tuż po wywieszeniu prania - w pierwszych 15 minut oddają one najwięcej wilgoci
  4. Ustaw kaloryfer na rozsądną temperaturę. Zbyt ciepłe pomieszczenie w kontakcie z wilgocią będzie sprzyjało namnażaniu się grzybów, ale z kolei w chłodnym pranie będzie schło dłużej, namnażając drobnoustroje na powierzchni tkanin. 
  5. Stawiaj pranie blisko grzejnika.
  6. Walcz z wilgocią w domu. Rozważ kupno osuszacza powietrza, albo wypróbuj babciny sposób. Wystarczy w papierowy kubeczek wsypać trochę soli kuchennej i postawić go na parapecie. Sól w kilka godzin wchłonie z powietrza nadmiar wody.

Jak rozwieszać pranie, by szybko schło?

W sprawnym suszeniu prania istotne jest też jego rozwieszanie. Warto zostawiać część szczebelków na suszarce pustych, aby umożliwiać dostęp powietrza do tkanin. Nie zawsze jednak jest to możliwe, bo musimy wyprać dużą ilość rzeczy. Wtedy dobrze jest znaleźć sposób na konkretne części odzieży, takie jakie zaprezentowała na swoim instagramowym profilu ekspertka od porządku Dagmara Jaśkiewicz. Pokazała jak wieszać jeansy by szybko wysychały.

Zamiast rozwieszać je tradycyjnie wzdłuż jednej "linki", warto złożyć je na pół i rozwiesić nogawki spodni na sąsiadujących szczebelkach. Dzięki temu spodnie zajmą na suszarce znacznie mniej miejsca, a będą wystarczająco wyeksponowane na dopływ suchego powietrza. Zobaczcie same, jakie to proste na filmiku ekspertki.