Polecany artykuł:
Szorowanie baterii umywalkowych i glazury z kamienia nie należy do ulubionych zajęć. Jednak przynajmniej raz w tygodniu warto je umyć, bo gromadzący się na nich kamień z wody zdecydowanie trudniej usunąć, gdy robimy to rzadko.
Ten domowy środek na kamień przygotujesz w kilka minut, jest bezpieczny dla powierzchni i nie musisz obawiać się silnie drażniących oparów, które unoszą się podczas czyszczenia kamienia gotowymi preparatami. Czasem nieświadomie możemy zrobić sobie krzywdę łącząc różne środki, które w swoim składzie mają chlor i amoniak.
Domowe środki do czyszczenia mają wiele zalet
Założymy się, że kupując środek do czyszczenia kuchni czy łazienki nie studiujesz składu na etykiecie, zresztą umieszczone tam symbole i nazwy większości z nas nic nie mówią. Gdy zależy nam na skuteczności, sięgamy po detergenty, które skutecznie usuwają kamień.
Kamień osadza się na powierzchniach, które mają styczność z wodą. To dlatego najwięcej jest go na baterii i wokół niej. Usuwając go nie należy używać szorstkich gąbek ani druciaków, bo nawet jeśli rozprawimy się z kamieniem, porysujemy powierzchnie. To dlatego walka z nim bywa uciążliwa. Im twardsza woda (o wysokiej zawartości wapnia i magnezu), tym kamienia jest więcej.
Czy wiesz, że z kamieniem świetnie radzą sobie produkty, które masz w swojej kuchni? Chodzi o ocet i kwasek cytrynowy.
Gdy je połączysz uzyskasz domowy płyn na kamień. Jego skuteczność naprawdę nie odbiega od silnych detergentów ze sklepu.
Przepis na skuteczny płyn na kamień
Dlaczego warto używać domowych środków do czyszczenia? Nie tylko ze względów ekologicznych, lecz także zdrowotnych. Badacze z Norwegii twierdzą, że osoby zawodowo zajmujące się sprzątaniem mają uszkodzenia układu oddechowego podobne do tych, jakie stwierdza się u palaczy wypalających 20 papierosów dziennie przez 10 - 20 lat.
Dlatego zamiast ciągle spryskiwać kuchnię i łazienkę detergentami, postaw na domowe środki. Doskonały będzie płyn, który przygotujesz z zaledwie trzech składników:
- 1 szklanka octu,
- 2 łyżki płynu do mycia naczyń,
- 2 łyżki kwasku cytrynowego.
Wszystkie składniki wymieszaj i przelej do pojemnika ze spryskiwaczem. Następnie spryskaj płynem zakamienioną baterię i przykryj ściereczką. Tę także zwilż i pozostaw na 30 minut. Po tym czasie spłucz.
− Po tym czasie z łatwością usuniesz kamień. W niektórych miejscach być może będzie go trzeba delikatnie zeskrobać ale jest miękki, więc łatwo odchodzi. Armatura jak nowa 🤩Bardzo satysfakcjonujące
- zapewnia na Instagramie @ola.eksner.