Wełniane ubrania, zwłaszcza te wykonane w 100% z wełny należą do najdroższych. To dlatego gdy się zniszczą żałujemy podwójnie. Ubrania z wełny wbrew pozorom nosić można nie tylko zimą. Dzięki niezwykłym właściwościom potrafi regulować temperaturę - w ciepłe dni chłodzi, w zimne - grzeje. Wchłania wilgoć, dzięki czemu nawet wtedy, gdy jest mokra daje uczucie suchości. Jej wadą jest natomiast to, że wełna czasem gryzie. Jednak i na gryzące czapki i swetry jest sposób, dobrze znany naszym babciom.
Wełna nie chłonie zapachów, a przy tym sama się czyści. Od czasu do czasu warto ją jednak uprać, jednak tu często pojawia się problem, bo zdarza się, wrzucenie wełnianego swetra lub czapki do bębna pralki kończy się katastrofą.
Jak prać wełniane ubrania?
W wysokiej temperaturze i podczas wirowania wełniane ubrania kurczą się, dlatego zanim je upierzemy - nawet ręcznie - przeczytajmy oznaczenia na metce. Tekstylia wełniane poddane wcześniej specjalnej obróbce można prać w pralce, oczywiście na możliwie najbardziej delikatnym trybie, zbliżonym do ręcznego.
Nie używamy jednak zwykłego płynu do prania, ale detergent do wełny, rezygnujemy też ze wszelkich płynów do płukania. Zmiękczające płyny mogą zepsuć jej strukturę. Ostrożność trzeba zachować także podczas suszenia - ciężkiego ubrania (wełny nie należy wirować) lepiej nie wieszać, ale rozłożyć na płasko. Sweter będzie schnąć nawet przez kilka dni, jednak dzięki temu nie odkształci się.
Niektóre pralki posiadają program do prania wełny. Jeśli jednak twoja wełniana czapka nie posiada metki (bo np. została wykonana metodą chałupniczą), nie ryzykuj, nie pierz jej w pralce. Do miski nalej trochę ciepłej wody i dodaj odrobinę detergentu do odświeżania wełny lub 2 łyżki płynu do mycia naczyń (lub delikatnego szamponu dla dzieci) i 2 łyżki octu. Delikatnie ugniataj ubranie nie pocierając go i nie wyciskając. Następnie wypłucz w czystej wodzie i rozłóż na płasko do suszenia.
Wełniany sweter się skurczył? Wypróbuj ten trik
Niestety czasem zdarza się, że przez nieuwagę razem z innymi ubraniami wypierze się wełniana czapka lub sweter. Gdy wyciągniesz je z pralki możesz się bardzo zdziwić: ubranie zmniejszy się o kilkanaście rozmiarów a czapka, która była dobra na twoją głowę nie mieści się nawet na niemowlę.
Na sucho nie rozciągniesz jej i nie sprawisz, że odzyska dawny rozmiar i kształt. Mało tego: zmechaci się i już nigdy nie będzie wyglądać jak przedtem.
Jeśli jednak bardziej niż na samej strukturze materiału zależy ci na tym, by odzyskać dawny rozmiar, możesz wypróbować trik z zamrażarką:
- Skurczoną w praniu wełnianą rzecz zwilż zimną wodą
- Zawiń mokre ubranie w folię aluminiową i włóż do zamrażarki.
- Po upływie około 1 doby wyjmij ubranie i delikatnie rozciągaj, nadając mu pożądany rozmiar i kształt.
Do polecanych sposobów na rozciągnięcie wełnianych ubrań należy też moczenie w zimnej wodzie z dużą ilością odżywki do włosów.