Twoja pralka i zmywarka jest cały czas zamknięta? Tak hodujesz pleśń i bakterie

2025-01-17 13:40

Ostatnio w sieci pojawiła się rada, którą szybko polubiło blisko 2 tysiące internautów. Dotyczy ona pewnego nawyku, który warto wprowadzić w codzienne życie. Okazuje się, że wielu z nas już wie, że po wyjęciu pralki z prania, lepiej nie zamykać jej komory... A jeśli przeszkadza nam widok otwartej pralki, warto zostawić ją otwartą na noc.

Twoja pralka i zmywarka jest cały czas zamknięta? Tak hodujesz pleśń i bakterie

i

Autor: Getty Images

Pralka to nie jedyny sprzęt AGD, który powinniśmy pozostawiać otwarty. W swojej rolce wyjaśniła to ala_halupczok. Jej post spotkał się z ogromnym zainteresowaniem internautów. Z licznych komentarzy wynika, że spora część osób wie, czym grozi zamykanie pralki czy zmywarki.

Dlaczego warto otwierać pralkę na noc?

Spora część z nas, po skorzystaniu z pralki, zamyka ją aż do chwili, gdy po raz kolejny wrzucamy do niej brudne ubrania. Mało kto wie, że zamykając pralkę, zupełnie o nią nie dbamy. Jak tłumaczy ala_halupczok:

Zamknięta pralka to wilgoć uwięziona w bębnie, a wilgoć to… pleśń! Otwierając drzwiczki, pozwalasz bębnowi wyschnąć, co wydłuży jego żywotność.

Co ciekawe, w komentarzach pojawiły się głosy osób, które przyznały, że pozostawiają pralkę otwartą pół godziny po praniu oraz potem, na całą noc. Część osób pilnuje też, by nie zamykać przegródek do których sypie się proszek i leje płyn do płukania.

Przyznają, że w ten sposób nie tylko oszczędzają na zakupie nowej pralki, ale dbają też o zdrowie swojej rodziny. 

Zmywarka i ekspres do kawy: otwieraj je na oścież jak najczęściej

ala_halupczok zwróciła też uwagę, że należy dbać o wietrzenie zmywarki oraz ekspresu do kawy.

Jeśli chodzi o zmywarki - podobnie jak w przypadku pralek - wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii. Może powodować to przykry zapach wydobywający się ze zmywarki. Dlatego - prócz regularnego mycia wnętrza zmywarki i stosowania nawet najlepszych tabletek do zmywarek,  warto otworzyć ją na oścież. Dopływ powietrza sprawi, że wilgoć wyschnie.

Co się tyczy ekspresów do kawy, ala_halupczok wytłumaczyła, że:

W zbiorniku na wodę i wewnętrznych elementach ekspresu może zbierać się wilgoć. Otwórz pokrywkę zbiornika, by uniknąć osadu i bakterii – Twoja kawa będzie smaczniejsza i zdrowsza!

Komentujący dodawali od siebie, że jeśli chodzi o osuszanie pojemników w ekspresie, często używają zwykłej soli kuchennej, która pochlania wilgoć.

M jak Mama Google News
Autor:
Sonda
Czy używasz ekologicznych środków czystości?