Tych pomieszczeń po powodzi nie da się zdezynfekować samodzielnie. Sanepid radzi wezwać ekipę

2024-09-18 10:47

Sprzątanie mieszkania po powodzi wymaga nie tylko odpowiednich środków, lecz także wyjątkowej dokładności. Niektóre z nich wymagają dezynfekcji, tak samo jak powierzchnie kuchenne. Oprócz sprzątania ważne jest także dokładne wywietrzenie pomieszczeń.

Tych pomieszczeń po powodzi nie da się zdezynfekować samodzielnie. Sanepid radzi wezwać ekipę

i

Autor: Getty images Tych pomieszczeń po powodzi nie da się zdezynfekować samodzielnie. Sanepid radzi wezwać ekipę

Osoby, które pamiętają powódź z 1997 roku lub tę, jaka nawiedziła Polskę i kraje Europy Środkowej w 2010 roku wiedzą, jak wygląda sprzątanie mieszkań po tym, gdy wielka woda już opadnie. Błoto i szlam na podłogach, wilgoć na ścianach, nieprzyjemny zapach nie tylko uniemożliwiają mieszkanie lecz także sprawiają wymagają dezynfekowania wszystkich powierzchni.

Służby apelują, by przypomnieć dzieciom, że powódź nie jest atrakcją, ale zagrożeniem. Warto by pamiętały, że nie wolno chodzić po wałach przeciwpowodziowych, wspierać w zrozumieniu trudnej dla wszystkich sytuacji. Powódź doświadcza tych, którzy tracą dorobek życia i martwią się o bezpieczeństwo i przyszłość swoich rodzin. Także dzieci mieszkające w innych częściach kraju mogą jednak przeżywać to, o czym słyszą w telewizji czy w radiu.

Jak ułatwić sobie sprzątanie? Plac Zabaw odc. 10

Każde pomieszczenie wymaga dezynfekcji

Stacje sanitarno-epidemiologiczne przypominają o konieczności dezynfekcji pomieszczeń po powodzi. Wszystkie pomieszczenia zanieczyszczone fekaliami powinny zostać nie tylko wysprzątane i umyte, lecz także zdezynfekowane. Choć nie jest to zadanie łatwe, zalecenia mówią o tym, by najpierw pozbyć się piasku i szlamu, a później oczyścić je przy użyciu wody i środków myjących. Ten zabieg pozwala na to, by przebywanie w nich stało się bezpieczne dla zdrowia.

Jednak wszystkie te pomieszczenia i powierzchnie, w których przechowujemy lub przygotowujemy żywność, powinny zostać dodatkowo zdezynfekowane. Zazwyczaj można zrobić to samodzielnie, jednak dwa typy pomieszczeń mogą sprawiać problem.

Co szczególnie istotne, sanepid przypomina o tym, że wszelką żywność, która miała kontakt z wodą powodziową trzeba wyrzucić. Uważać trzeba również na te produkty, które były przechowywane w sposób niewłaściwy (np. przez brak prądu nie działała lodówka lub zamrażarka).

Tu przyda się pomoc profesjonalnej ekipy

W przypadku dwóch typów pomieszczeń konieczne będzie zlecenie dezynfekcji zajmującym się tym firmom:

  • źle wietrzone pomieszczenia (piwnice),
  • pomieszczenia o dużej powierzchni.
Wytyczne Sanepidu Katowice

i

Autor: WSSE Katowice Wytyczne Sanepidu Katowice

Kto zapłaci za dezynfekcję pomieszczeń?

W pomoc dla powodzian angażuje się wiele osób z całej Polski. Organizowane są zbiórki żywności, wody, chemii i pieniędzy. Portal M jak Mama także organizuje zbiórkę potrzebnych rzeczy, które zostaną przekazane potrzebującym rodzinom.

Rodziny, które już zostały doświadczone powodzią i te, do których domów żywioł dopiero się zbliża, będą mogły liczyć na konkretne wsparcie, zwłaszcza finansowe. Rząd już zapowiedział, kto kto dostanie pomoc po powodzi.

Nikt nie zostanie sam z takim problemem jak zalane mieszkanie. Będziemy starali się dotrzeć wszędzie - po to, żeby ludzie nie zostawali sam na sam z tymi problemami

- przekazał premier Donald Tusk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Wsparciem ma być nie tylko zasiłek powodziowy, lecz także inne formy bezzwrotnej pomocy:

  • do 10 tys. doraźnej, bezzwrotnej pomocy. Środki te można będzie przeznaczyć na pilne bieżące potrzeby takie jak zakup leków czy ubrań,
  • do 200 tys. zł bezzwrotnej pomocy na remont lub odbudowę budynku mieszkalnego,
  • do 100 tys. zł bezzwrotnej pomocy na remont lub odbudowę budynków gospodarczych.

Wniosek o wsparcie trzeba będzie złożyć w terminie 30 dni od zaistnienia zdarzenia o charakterze powodzi.

Czy potrafisz ochronić dziecko przed zatruciem?

Pytanie 1 z 8
Co najczęściej jest źródłem zatrucia u dzieci?