W czym prać używane ubranka dla niemowlaków?

2016-11-30 10:43

Kupujesz ubranka dla niemowlaka w sklepach z używaną odzieżą? Zanim założysz je maluchowi, starannie je wypierz, tak aby usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i bakterie, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Zobacz, jak prać ubranka dla dzieci z secondhandów.

pranie

i

Autor: thinkstockphotos.com Jak prać, by nie powodować podrażnień skóry dziecka?

Spis treści

  1. Pranie ubranek dla dzieci z secondhandów
  2. Używane ubranka dla niemowląt: czy są na nich zarazki?

Ile Polek kupuje swoim dzieciom odzież używaną? Aktualnych badań brakuje, ale odwiedzając sklepy z używaną odzieżą, można się przekonać, że sporo, bo przy koszach z ubrankami dla niemowlaków i dzieci zwykle jest tłok. I trudno się temu dziwić. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego* opisującego warunki życia rodzin w Polsce wynika, że rodziny z jednym dzieckiem na zakupy i usługi związane z konsumpcją wydają średnio 3,9 tys. zł miesięcznie – niemal 900 zł więcej niż pary nie mające dzieci. Sporą część tej sumy stanowią wydatki na ubranka dla dzieci, z których maluchy szybko wyrastają. Ciuszki dla niemowląt ze sklepów z używaną odzieżą nie tylko są tańsze niż nowa odzież, często bywają też dużo lepszej jakości. Wiadomo, że warto kupować odzież używaną – pytanie brzmi tylko, jak prać używane ubranka dla niemowląt, by były bezpieczne dla dziecięcej skóry.

Pranie ubranek dla dzieci z secondhandów

Część mam, z którymi rozmawiałam, obawia się, że skórze niemowlaka zaszkodzą środki stosowane do dezynfekcji ubrań. Te obawy są słuszne, bo ich cząsteczki mogą zalegać między włóknami tkaniny. Dlatego nawet jeśli upolowałaś ubranka dla niemowlaka z metkami, trzeba je wyprać. Jak prać ubranka dla dzieci z secondhandu? Takie ubranka dla niemowląt trzeba prać w wyższej temperaturze i dłuższym cyklu prania. Ale niekoniecznie w 90°C. Już pranie ubranek w 60°C zabija większość zarazków. Do prania ubranek dla niemowląt używajmy proszku hipoalergicznego, przeznaczonego dla niemowląt, który poradzi sobie z zabrudzeniami, ale nie zaszkodzi skórze dziecka. Należy pamiętać, że nadmiar detergentu może zaszkodzic dziecku - spowodować wysypkę lub podrażnienie skóry. Dlatego bardzo wazne jest dokładne dobranie ilości środka piorącego. Pomocny w tym może byc odpowiedni sprzęt.

Jeśli trzeba użyć odplamiacza, poszukajmy takiego z linii dziecięcych, bo te tradycyjne są zbyt silne dla delikatnej skóry. Jeśli chcemy zastosować płyn do płukania,  on również powinien być hipoalergiczny, najlepiej rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka czy Polskie Towarzystwo Położnych. Płyn dodawany jest w ostatniej fazie prania, ważne więc, by był dla skóry bezpieczny. Jeśli pralka nie ma funkcji prania ubranek dziecięcych, dobrze jest włączyć dodatkowe płukanie, by pozbyć się resztek detergentów.

Używane ubranka dla niemowląt: czy są na nich zarazki?

Szybka sonda wśród znajomych mam i już wiem – najbardziej boimy się tego, że niemowlak noszący ubranka ze sklepu z odzieżą używaną czymś się zarazi. Wirusy poza organizmem żywiciela żyją krótko – chodzi więc głównie o bakterie, takie jak choćby pałeczki E.coli, które mogą przeżyć nawet 16 miesięcy, czy gronkowca złocistego (żywotny przez 7 miesięcy) albo prątki gruźlicy (aktywne nawet przez kilka lat). Jeśli chcemy mieć pewność, że ubranka naszych dzieci sa sterylnie czyste, zadbajmy o to!

* Raport GUS " Warunki życia rodzin w Polsce", Warszawa 2014

Dobrze wiedzieć

Certyfikat dezynfekcji

Aby importer odzieży używanej mógł wwieźć ją do Polski, a następnie sprzedawać, musi mieć tzw. certyfikat dezynfekcji – wydane przez stosowną firmę zaświadczenie o tym, że odzież używana została wyjałowiona. Takie wymogi sanitarne nakłada rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2014 r. w sprawie bezpieczeństwa i znakowania produktów włókienniczych. Kontrole są prowadzone wyrywkowo przez różne instytucje, m.in. Sanepid, kopię takiego zaświadczenia powinien mieć też sprzedawca w sklepie (można go żądać do wglądu).

miesięcznik "M jak mama"