Zimno w domu? Tak zaoszczędzisz na ogrzewaniu i sprawisz, że będzie cieplej

2023-10-25 13:04

Coraz chłodniejsze noce i niska temperatura w dzień sprawiła, że rozpoczęliśmy sezon grzewczy. Pomimo rozkręconych kaloryferów w domu wciąż jednak może być zimno. Tak możesz sprawić, że w domu będzie cieplej tobie i twojej rodzinie.

Dziecko przy grzejniku

i

Autor: Getti Images Zimno w domu? Tak zaoszczędzisz na ogrzewaniu i sprawisz, że będzie cieplej

Jesień to czas, gdy za oknem nie tylko robi się buro i ponuro, ale również znacznie chłodniej. Zdarza się, że pomimo dogrzewania w mieszkaniu wciąż jest chłodno, a dzieci skarżą się, że jest im zimno.

Jeżeli ciepło gdzieś ucieka, zwiększają się jednocześnie rachunki za ogrzewanie. Podnosimy bowiem temperaturę, rozkręcamy grzejniki, ale to nie pomaga.

Te sposoby sprawią, że nie tylko w domu zrobi się cieplej, ale również zaoszczędzimy na rachunkach za gaz.

Zobacz także: W domu coraz zimniej? Ta mama ostrzega przed pewnym sposobem: „wystarczyło 30 sekund i się zapalił”

Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Czy warto?

Sprawdź grzejniki

Zanim przejdziemy do bardziej wyszukanych sposobów radzenia sobie z zatrzymaniem ciepła w mieszkaniu, warto w pierwszej kolejności sprawdzić grzejniki. Po rozpoczęciu sezonu grzewczego należy zobaczyć, czy nie są one zapowietrzone.

W tym celu należy zobaczyć, czy kaloryfer grzeje tak samo na całej swojej powierzchni. Jeżeli jego górna część jest zimna lub wyraźnie chłodniejsza, oznacza to, że trzeba go odpowietrzyć. Powietrze blokuje dostęp ciepłej wody.

Uszczelnij okna

Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo ciepło ucieka przez okna. Nawet te najbardziej ekologiczne i nowoczesne nie zawsze okazują się doskonałe. Nowsze okna mają jednak opcję regulacji na tryb zimowy. Nie każdy o niej wie, a dzięki temu okna są bardziej szczelne. Przestawienie nie jest trudne. Wystarczy mieć klucz imbus o średnicy 4,4 mm. Po otwarciu okna należy znaleźć otwór w dolnej części i przekręcić go w prawo.

Kiedy w domu wciąż jest zimno, należy sprawdzić uszczelki w oknach i w drzwiach. Dobą radą jest sprawdzenie szczelności okien mokrą dłonią. Dzięki temu lepiej znajdziemy nieszczelność.

Nie ogrzewaj ścian

Grzejniki zarówno nowszego jak i starszego typu oddają ciepło w obie strony. Oznacza to, że ogrzewają nie tylko pomieszczenie, ale również ścianę, na której zostały powieszone. Ścianie zewnętrznej nie jest to potrzebne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skierowanie tego ciepła do wewnątrz.

W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne ekrany zagrzejnikowe. Dostępne w sklepach internetowych i budowlanych. Jest to mata aluminiowa zwinięta w rulon, którą docina się na odpowiednią wielkość. Koszt maty o długości 10 m na 50 cm to około 45 zł.

Dzięki temu niewielkim kosztem możemy nie tylko zwiększyć ciepło w domu, ale jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach za gaz.

Nie ukrywaj grzejników

Grzejniki, szczególnie te starego typu, nie wyglądają zbyt atrakcyjnie w pomieszczeniu. Zasłanianie ich ciężkimi zasłonami i firankami sprawia jednak, że nie są zbyt wydajne.

Odsłonięcie grzejników z pewnością umożliwi łatwiejsze emitowanie ciepła na cały pokój.

Pamiętajmy także, żeby nie wieszać na kaloryferach prania. W ten sposób nie tylko nie spełniają swojej funkcji, ale źle wpływają na suszone na nich ubrania. Co więcej, położenie zimnych, mokrych rzeczy na rozgrzanym stalowym grzejniku może go zniszczyć. Na lakierowej powierzchni pojawiają się z czasem mikropęknięcia, które doprowadzają do korozji. Chcąc szybko wysuszyć odzież w sezonie jesienno-zimowym lepiej zastosować japońską metodę suszenia prania.

Zatrzymaj ciepło

Mieszkając w bloku, warto również dbać o przestrzeń wspólną, aby zatrzymać ciepło w środku. Pamiętajmy o zamykaniu okien i drzwi na klatce schodowej. Przez drzwi do piwnicy także możemy wpuszczać chłodniejsze powietrze, które chcąc nie chcąc trafia później do mieszkań.

Dbając o wspólną przestrzeń i nie marnując ogrzanego powietrza, w naszych mieszkaniach zrobi się przytulniej, a dzieci nie będą narzekać, że jest im zimno.

Czytaj także: Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza? Czym się różnią te urządzenia i co wybrać?

Suche powietrze szkodzi zdrowiu. Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka?

Jak ubierać niemowlę przy 10 stopniach, by było mu ciepło, ale nie za gorąco? Podpowiadamy gotowe zestawy