Spis treści
- Pokój dla rodzeństwa: oddzielna przestrzeń dla dzieci
- Pokój dziecka: „Mamo, on mi porysował zeszyt!”
- Urządzamy pokój dla rodzeństwa: piętrowe łóżko
- Pokoje dzieci: jak pogodzić księżniczki i smoki?
- Dwoje dzieci w jednym pokoju: wybierz uniwersalne meble
Najczęściej do pokoju starszego dziecka „wskakuje” młodsze rodzeństwo, które jest już w okresie przedszkolnym. Urządzając pokój dla rodzeństwa musimy zatem połączyć potrezby i wymagania ucznia oraz małego dziecka, które jeszcze nie myśli o szkolnych obowiązkach. Podpowiadamy, jak to zrobić, jak dobrze urządzić pokój dla rodzeństwa.
Pokój dla rodzeństwa: oddzielna przestrzeń dla dzieci
Niezależnie od tego, jak bardzo kochają i dogadują się twoje dzieci, warto stworzyć im małe, oddzielne przestrzenie w jednym pokoju. Każdy z nas ma przecież chwile, w którym potrzebuje czasu tylko dla siebie – zwłaszcza, gdy mówimy o dzieciach innej płci. Ponadto, sprawa nabiera podwójnego znaczenia, gdy w grę wchodzą obowiązki szkolne – starsza pociecha będzie potrzebowała małego „odseparowania”, by właściwie skupić się na zadaniach. Dlatego urządzając pokój dla rodzeństwa wyraźnie oddziel przestrzeń dla każdego dziecka, zapewniając strszemy warunki do nauki, a młodszemu do zabawy.
Rozwiązaniem w pokoju dzieci do podziału przestrzeni może być ażurowy regał albo cienki parawan, czy niska ścianka działowa, które zapewnią dziecku wrażenie posiadania swojego kąta. Co więcej, dzieci w pokoju mogą nawet stworzyć sobie umowną granicę, że „ta przestrzeń jest moja, a ta – twoja”, co będzie dla nich namiastka posiadania swojego pokoju.
Pokój dziecka: „Mamo, on mi porysował zeszyt!”
Trudną o większa „tragedię” i powód do kłótni, niż sytuacja, w której młodsze dziecko zniszczy zeszyt starszaka swoimi twórczymi próbami rysowania. Gdy jednak dzieci żyją w jednym pokoju, łatwo o takie małe „wypadki”. Jak temu zaradzić urządzając pokój dla rodzeństwa?
Wyodrębnij w pokoju dla rodzeństwa miejsce niedostępne dla młodszego dziecka. Może być to szafka zamykana na kluczyk (na wszelki wypadek miej zapasowy egzemplarz) albo półka na wysokości niedostępnej dla dziecka. Uprzedź przy tym starsze dziecko, że jego zadaniem jest odkładanie rzeczy na miejsce. Jeśli zeszyt znajdzie się na podłodze, to trudno winić młodszego, że go porysował – on jeszcze nie wie, że jest to zeszyt szkolny.
O tym, jak urządzić pokój rodzeństwa dowiesz się również w naszym specjalnym dziale dedykowanym!
Urządzamy pokój dla rodzeństwa: piętrowe łóżko
Jeśli w pokoju dla rodzeństwa kwestie związane z nauką mamy już rozwiązane – pozostaje zatem temat spania. Dla wielu rodziców oczywistym rozwiązaniem jest zakup tapczanu. Jednak i tutaj warto trzy razy zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Jeśli mamy mało miejsca w pokoju dla rodzeństwa, a chcilibyśmu zapewnić każdemu dziecko oddzielne miejsce do spania dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe.
Z punktu widzenia wygody dzieci lepszym wyjściem może być bowiem zdecydowanie się na łóżko piętrowe. Po pierwsze, dzięki niemu każde z dzieci ma własną przestrzeń do spania. Można zatem zapomnieć o „mamoooo, a on się rozpycha!” czy kłopotliwym zastanawianiu się, do kiedy córka i syn mogą spać razem.
Dodatkowy plus to – znowu, tworzenie odrębnej przestrzeni w pokoju dziecięcym. Mniejszemu dziecku można nawet stworzyć wspaniałą, zamkniętą przestrzeń do zabawy, a wszystko dzięki wsunięciu brzegów koca pod materac znajdujący się na górze. Tak powstały „domek” na dole uszczęśliwi każdego przedszkolaka. Ostatnia już korzyść to ta, że łóżko piętrowe nie zajmuje tyle miejsca, co rozłożona kanapa w pokoju dla rodzeństwa.
Pokoje dzieci: jak pogodzić księżniczki i smoki?
Największy problem podczas urządzania pkoju dla rodzeństwa mają zwykle rodzice dzieci innej płci. Kwestie sporne mogą rozpoczynać się już od tego, na jaki właściwie kolor pomalować ściany, jaki wybrać wystrój do pokoju rodzeństwa. Córka kategoryczne domaga się bowiem różowego, na co syn – co zrozumiałe, wpada w płacz. Opcja numer jeden to oczywiście wybranie uniwersalnych mebli oraz kolorów ścian do urządzenia pokoju dla rodzeństwa. Taki sposób może jednak nie zadowolić nikogo, a pokój dziecka stanie się… nudny. Jakie może być inne rozwiązanie w aranżacji pokoju dla rodzeństwa?
Cóż, drugą opcją jest stworzenie dwóch oddzielnych przestrzeni w pokoju rodzeństwa. Możesz pomalować połowę pokoju na różowo, połowę na niebiesko i do każdej części dopasować niezbędne dodatki. To rozwiązanie w aranżacji pokoju dla dzieci ma dodatkowy plus. Mianowicie, bardzo łatwo będzie dzieciom sprzątać – wiadomo, do których pojemników muszą zostać schowane lalki, a do których – samochody. Ponadto innym pomysłem na dekorację ścian w pokoju rodzeństwa może być tapeta czy naklejki ścienne, które wprowadzą radosny wystrój wnętrza.
Pokój dla rodzeństwa nie musi być podzielony aż tak diametralnie. Możecie też po prostu pomalować ściany w pokoju rodzeństwa w jednym wybranym kolorze, a każdemu z dzieci zafundować już meble i ozdoby w jego stylu. Wówczas przestrzeń w pokój dzieci będzie podzielona bardziej umownie.
Dwoje dzieci w jednym pokoju: wybierz uniwersalne meble
Czy istnieje jakiś sposób na to, aby zaoszczędzić na takim „dzieleniu” pokoju rodzeństwa? Oczywiście – kupuj uniwersalne meble dla dzieci. Mogą być to albo te, które „rosną” z dzieckiem albo takie, które będą po prostu z drewna, bez kolorowych elementów. Dzięki temu z łatwością przekonamy córkę, aby przejęła łóżko po starszym bracie. Zgodzi się na pewno, gdy tylko zauważy piękną, dziewczęcą pościel i wymarzoną narzutę.