Huśtawka do pokoju dziecka: huśtawka kokon czy stojąca? Podpowiadamy, jaką wybrać

2019-08-13 14:19

Huśtawka w pokoju dziecka służy nie tylko do zabawy! Zdaniem ekspertów huśtanie się wzmacnia mięśnie i rozwija zmysł równowagi, a także stymuluje układ nerwowy, korzystnie wpływa na koncentrację i wycisza. Co ważne, huśtawka pokojowa zależnie od rodzaju z powodzeniem może służyć i niemowlęciu, i nastolatkowi. Radzimy, jaką warto kupić.

Huśtawka do pokoju dziecka

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. 5 zasad przy wyborze huśtawki do pokoju dziecka
  2. Drewniana huśtawka dla niemowlaka
  3. Plastikowa huśtawka dla niemowlaka
  4. Huśtawka kokon do pokoju dziecka
  5. Fotel wiszący do pokoju dziecka
  6. Huśtawka do pokoju dziecka w każdym stylu i konwencji
  7. Gotowe projekty pokoi dla dzieci

Kto nie lubi się huśtać? Niewiele jest takich osób zarówno wśród najmłodszych, jak i trochę starszych. Huśtawki plenerowe na placach zabaw i w parkach są oblegane, nie bez powodu coraz częściej widuje się je też w ogrodach prywatnych, i to nie tylko tam, gdzie są małe dzieci. A że ciepłych miesięcy jest w Polsce niewiele, rosnącą popularnością cieszą się i huśtawki pokojowe. Bogactwo oferty rynkowej paradoksalnie nie ułatwia wyboru. Na co więc przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie?

5 zasad przy wyborze huśtawki do pokoju dziecka

Huśtawka do pokoju dziecka musi być przede wszystkim bezpieczna. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na maksymalny udźwig (nie wolno przekraczać normy określonej przez producenta), ale i rekomendowany wiek użytkownika (może się okazać, że konstrukcja huśtawki przeznaczonej dla dziecka w wieku od 3 lat nie ochroni przed wypadnięciem dziecka półtorarocznego).

Należy zadbać także o staranny montaż huśtawki w pokoju dziecka, zgodny z wytycznymi producenta. Ocenia się, że najwytrzymalsze są huśtawki z własnym stelażem, które jednak wymagają najwięcej wolnej przestrzeni. Gdy jej brak, warto rozważyć wykorzystanie modelu zawieszanego na hakach wkręconych w sufit lub we framugę drzwi.

W komplecie z huśtawką powinny się znajdować odpowiednie mocowania; jeśli ich brak, akcesoria takie jak np. haki przeznaczone do montażu w stropach (kotwiące się w pustych przestrzeniach bloczków stropowych) albo wkręcane w drewnianą belkę stropową można dokupić w sklepie metalowym albo w markecie budowlanym.

Montaż to jednak nie wszystko. Rodzice powinni się upewnić, czy huśtawka nie stoi ani nie wisi zbyt blisko ścian, a także (i to za każdym razem, gdy synek czy córeczka ma ochotę się pohuśtać) czy w międzyczasie nie zostały do niej przysunięte ruchome elementy wyposażenia domu, o które dziecko mogłoby zahaczyć nogą, ręką albo głową i zrobić sobie krzywdę.

Drewniana huśtawka dla niemowlaka

W domu, w którym jest niemowlę, nie może zabraknąć takiej czy innej kołyski, bujaka czy właśnie huśtawki. Ponieważ i w czasie zabawy kluczowe jest bezpieczeństwo dziecka, dla najmłodszych dzieci najodpowiedniejsza będzie huśtawka z oparciem, czyli rodzajem poręczy, która przytrzyma malca w siedzisku i zabezpieczy przed wypadnięciem.

Huśtawka z poręczą w najpopularniejszej dziś formie to ażurowa konstrukcja, której drewniane pręty nadają czworoboczne kształty i pożądaną sztywność, z kolei miękka część tekstylna tworzy wygodne, mocno zagłębione siedzisko z otworami na nogi.

Drewniana huśtawka ma walory związane z wykorzystaniem naturalnych materiałów, bezpiecznych i dla dziecka, i dla środowiska. Przy zakupie należy jednak upewnić się, że tak samo jak drewno bezpieczne są farby, lakiery czy farby wykorzystane do wykończenia huśtawki. Trzeba o to zapytać sprzedawcę.

Z naturalnych materiałów (np. bawełny) powinna być wykonana także miękka nakładka, dzięki której nawet najmniejsze dziecko na drewnianej huśtawce zyska doskonały komfort.

Drewniana huśtawka z poręczą jest przeznaczona do montowania do poprzeczki framugi, do sufitu czy do belki konstrukcyjnej (np. na poddaszu). Analogiczne do niej rozwiązanie wolnostojące to przede wszystkim metalowa huśtawka z poręczą, mocowana do przenośnego statywu. Jej siedzisko – podobnie jak w wersji z drewnianą konstrukcją – jest miękkie, uszyte z wytrzymałej tkaniny, tyle że rozpiętej na metalowej ramce.

Plastikowa huśtawka dla niemowlaka

Alternatywą dla modeli z miękkim siedziskiem z tkaniny może być plastikowa huśtawka z poręczą, o analogicznej, kubełkowatej konstrukcji, tyle że wykonanej z twardego tworzywa sztucznego. Taka huśtawka z pewnością jest łatwiejsza do utrzymania w czystości, lżejsza, na ogół tańsza, a także bez porównania bardziej odporna na czynniki atmosferyczne – może zawisnąć także w ogrodzie czy na tarasie.

Wyprofilowane, ale sztywne siedzisko nie jest jednak nigdy tak wygodne jak miękkie tekstylne. Trzeba też pamiętać, że tworzywa sztuczne są mniej przyjazne dziecku i jego otoczeniu. Bywają także toksyczne – podczas zakupów należy zwrócić uwagę na atest Instytutu Matki i Dziecka lub Polskiego Zakładu Higieny.

Warto dodać, że huśtawka drewniana z powodzeniem może służyć dziecku także 2-letniemu i 3-letniemu, a nawet nieco starszemu – zwłaszcza że większość modeli umożliwia wymontowanie w dość prosty sposób poręczy. Trzeba tylko upewnić się do co wytrzymałości mocowania. W przypadku metalowej i plastikowej należy z kolei sprawdzić, jakie maksymalne obciążenie rekomenduje producent.

Huśtawka kokon do pokoju dziecka

Starszym dzieciom (od ok. 5 lat), a także nastolatkom, a nawet studentom, bez wątpienia spodoba się huśtawka kokon. Co to takiego? Rodzaj wydłużonego płóciennego worka z wycięciem z jednej strony, skrojonego tak, by w jego dolnej części uformowało się komfortowe siedzisko. Odpowiednią szerokość w dolnej części kokonu zapewnia gruba okrągła poduszka, dzięki której sak zyskuje oczekiwany kształt, przypominający wydłużoną kroplę. Równocześnie obecność poduszki rozchyla pionowe rozcięcie, dzięki czemu powstaje wygodne wejście do wnętrza huśtawki.

Huśtawka kokon świetnie nadaje się do wykorzystywania na różne sposoby – przede wszystkim oczywiście do bujania się, ale nie tylko! Jest też znakomitym siedziskiem – zachęca, by się zagłębić w jej wnętrzu jak w przepastnym fotelu i swobodnie spuścić nogi. A gdy się z kolei wciągnie nogi do góry, na poduchę, w kokonie można się schować przed całym światem.

Wyświetl ten post na Instagramie.
Różnie to ze mną jest.. Czasem brak weny, czasem zmęczenie tym światem, czasem nawet myślę.. Sybi po co Ci to? Ten kto prowadzi instagram, jest tu codziennie wie o czym mówię? Ale gdy tak jest, dzieje się coś takiego, co sprawia, że unoszę się nad ziemią 3 metry na pewno? I te wszystkie niesamowite chwile, są dzięki Wam! Tworzycie to miejsce razem ze mną, każdego dnia. Każdego dnia dostaje od Was tyle pozytywnej energii, tyle ciepła❤️ — Wczoraj dowiedziałam się, że Domek za lasem jest w rankingu polskich influencerów 2018 roku ?? TOP20 kategoria design&diy na 15 miejscu?? To dla mnie wielkie wyróżnienie! Być w tej dwudziestce z kobietkami, które podziwiam! Które są dla mnie inspiracją! Z pośród tylu pięknych kont wnętrzarskich? To wieeeelka nagroda za to co robimy ♥️ — Kochani będę się powtarzać ale, chcieliśmy Wam podziękować, bo bez Was tego miejsca, by nie było! Ten bukiet jest od mojego męża dla mnie i dla całej instagramowej rodzinki Domku za lasem! Za to, że jesteście??? — Ps. To co świętujemy? ????????????? — #morningstories #cozymorning #interior_delux #bigwindows #myhomedecor #cozyplace #cozystyle #whiteroom #whitehome #whiteinterior #whiteinteriors #whiteandwood #scandinavianstyle #woodandwhite #rattanfurniture #huśtawka #bez #lilacflowers #whiteroom #cozyhome #mojdom #mojemiejsce #naturalhome #bohohomedecor #mybohohome #bohoismyjam #mycozyhome #domoweinspiracje #okno # Post udostępniony przez SYBI?/Interior/Wood/Boho (@domekzalasem)

Fotel wiszący do pokoju dziecka

Huśtawka kokon bywa mylona z innym typem siedziska, jakim jest fotel wiszący – odpowiedni raczej dla dzieci starszych, a także nastolatków i dorosłych. Co je różni? Kokon jest miękki, wykonany z tkaniny, a fotel wiszący ma sztywną konstrukcję w formie ażurowego jaja – oczywiście z miękką poduchą zapewniającą komfort użytkownikowi.

Fotel wiszący można zamontować na hakach przymocowanych do stropu. Istnieją jednak również modele stojące – z łatwą do przenoszenia podstawą z długim pałąkiem, na którego końcu zawiesza się fotel.

Wersja wisząca wolno oczywiście prezentuje się efektownej, daje też swobodniejszy, właściwie nieograniczony zakres bujania się. Wymaga jednak solidnego, profesjonalnego montażu – a wcześniej upewnienia się, czy w danym przypadku konstrukcja i stan stropu umożliwia podwieszenie na nim takiego bujaka. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się skonsultować z przedstawicielem administracji budynku albo z inżynierem budownictwa.

Z kolei model wolnostojący, z podstawą, daje wielką swobodę aranżacyjną. Taki wiszący fotel z pokoju dziecka można łatwo przestawić do salonu czy nawet na taras (wiele oferowanych foteli wiszących jest przeznaczonych także do użytkowania na zewnątrz).

Huśtawka do pokoju dziecka w każdym stylu i konwencji

Drewniana huśtawka z poręczą w naturalnych barwach świetnie wpisze się w wystrój pokoju dziecka w stylu skandynawskim, zwłaszcza gdy miękkie siedzisko będzie miało barwę białą, szarą, pastelowy odcień błękitu, różu lub żółcieni albo… beżowo-szary kolor niebielonej bawełny.

U dziecka starszego, które potrafi już zadbać o swoje bezpieczeństwo, sprawdzi się także staroświecka huśtawka w formie deseczki z czterema otworami na sznury zawieszone do sufitu. Tu jedyną asekuracją są jednak ręce samego dziecka, z palcami zaciśniętymi na linach. Taka prosta, surowa konstrukcja doskonale nawiąże do skandynawskiej stylistyki wnętrza.

Kolorowa huśtawka z poręczą – drewniana, metalowa czy plastikowa – może nawiązywać kolorem do palety barwnej pokoju małego dziecka w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. Podobnie bujany fotel, który stanie się z kolei modną ozdobą pokoju starszego dziecka czy nastolatka, a w jeszcze większej mierze – huśtawka kokon, która za sprawą rodzaju tkaniny, jej koloru i wzoru może stać się najbardziej efektownym akcentem wystroju.

Polecamy
Smyki Design polecamy

Autor: smyki.pl

Gotowe projekty pokoi dla dzieci

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.