Jak sprzątać mieszkanie, gdy masz alergię na kurz lub detergenty?

2020-09-21 10:45

Porządki są konieczne, aby dom był bezpieczny dla zdrowia. Szczególnie jeśli mieszkają w nim alergicy. Tylko jak sprzątać, gdy sama masz skłonność do uczuleń i nie tolerujesz kurzu ani detergentów? Oto podpowiedzi, jak sprzątać, gdy masz alergię.

Czy wiesz co robi poznaniak? Weź udział w naszym quizie!

i

Autor: Getty images

W domu jest wiele miejsc, które mogą być siedliskiem dla bakterii, zarazków i kurzu, które nieposprzątane powodują alergię i uczulenia. Dowiedz się, jak sprzątać mieszkanie, gdy masz alergię, aby skutecznie ochronić się przed alergenami, a jednocześnie uniknąć alergii z powodu kontaktu z roztoczami czy detergentami.

Spis treści

  1. Lśniące okna - jak je myć, by nie wdychać alergenów?
  2. Jak ścierać kurz z mebli, gdy masz alergię na roztocza?
  3. Jak sprzątać podłogi, gdy masz alergię?
  4. Kuchnia - jak usunąć tłuszcz z sukcesem?
  5. Łazienka - jak usunąć bakterie bez silnych detergentów?
  6. Zapach czystości - jak go uzyskać, gdy masz alergię wziewną?

Lśniące okna - jak je myć, by nie wdychać alergenów?

Alergicy zwykle nie wieszają w oknach firanek ani zasłon, bo gromadzi się w nich kurz. Okna przysłaniają roletami lub żaluzjami. Jak je sprzątać, gdy masz alergię? Do ich czyszczenia można używać specjalnych szczoteczek.

By nie wzbijać tumanów kurzu, przed czyszczeniem spryskujemy rolety lub żaluzje płynem antystatycznym. Może być taki, jaki np. stosuje się do spryskiwania rajstop, by nie lepiła się do nich sukienka.

Nowoczesne preparaty do szyb są bezpieczne i dobrze sobie radzą z brudem. Ten zewnętrzny można bez problemu zmyć samą wodą, bo zwykle zawiera uliczny kurz i drobiny piasku. Gorzej z tym od środka. Tu osadza się nie tylko kurz, ale także tłuste opary z gotowania. Jeśli masz alergię na detergenty, użyj domowych środków do sprzątania.

Ale i on ulegnie płynom z dodatkiem octu, który w niewielkim stężeniu nie jest szkodliwy dla dróg oddechowych. By uniknąć smug i zacieków, zewnętrzne szyby wycieramy od góry do dołu, a wewnętrzne odwrotnie.

Tych samych środków można użyć do mycia ram okiennych, czyszczenia luster, luksferów i dużych tafli szklanych. Czyszczone powierzchnie wycieramy jednorazowym ręcznikiem - zwykłe szmatki są siedliskiem kurzu.

Jak ścierać kurz z mebli, gdy masz alergię na roztocza?

Z drewnianych mebli nie wystarczy zetrzeć kurzu. Muszą być też oczyszczone z brudu. Alergicy powinni stosować do tego celu ściereczki nasączone woskiem. Po takim zabiegu meble będą nie tylko czyste, ale też nabiorą połysku. Tak samo można oczyścić ramy obrazów. Po takim zabezpieczeniu na meblach i ramach kurz będzie się wolniej osadzał.

By przywrócić blask porcelanie, myjemy ją w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny (jedna na litr wody). Unikajmy detergentów, bo mogą zniszczyć zdobienia. Kryształy myje się w gorącej wodzie z dodatkiem mydła i płucze w zimnej z dodatkiem octu, a następnie wyciera i poleruje miękką ściereczką lub jednorazowym ręcznikiem.

Osad z dna kryształowego wazonu można usunąć, wlewając na dno ciepły ocet spirytusowy. Po kilku godzinach wazon płuczemy, wycieramy i polerujemy.

Jak sprzątać podłogi, gdy masz alergię?

Panele lub lakierowane podłogi wystarczy przetrzeć mopem nasączonym wodą z odpowiednim preparatem konserwującym. Dywany natomiast (choć tych powinno być w domu alergika jak najmniej) lepiej trzepać na powietrzu niż odkurzać w domu.

Tradycyjne odkurzacze z reguły wydmuchują na zewnątrz część zebranego kurzu wraz z mikroskopijnymi alergenami. Dlatego najlepiej kupić odkurzacz z odpowiednim filtrem. Gdy korzystamy ze zwykłego odkurzacza, pamiętajmy przed czyszczeniem dużych powierzchni lekko zwilżyć je wodą (np. za pomocą spryskiwacza do roślin), by kurz nie unosił się do góry w czasie przesuwania szczotki.

Dobrze wiedzieć

Maski i rękawiczki

Przed rozpoczęciem generalnych porządków alergik uczulony na kurz powinien przygotować sobie maseczkę zasłaniającą nos i usta. Można ją kupić w aptece lub zrobić np. z kawałka bawełny. Trzeba też pamiętać o rękawicach. Najlepsze będą winylowe, bo nie dają odczynów alergicznych (w przeciwieństwie np. do lateksowych). Jeśli nie mamy takich rękawic, można używać zwykłych gumowych, ale założonych na bawełniane.

Kuchnia - jak usunąć tłuszcz z sukcesem?

Spory problem to tłusty kurz na lampach, kafelkach i szafkach. Ale i z nim można sobie poradzić. Osobom cierpiącym na alergie wziewne polecamy ściereczki z mikrofibry, które nie wymagają używania detergentów.

Taką ściereczkę wystarczy zwilżyć wodą, bo włókna mikrofibry (100 razy cieńsze od włosa) usuwają nawet stary brud i zaschnięte plamy. Dodatkową zaletą nowoczesnych ściereczek jest to, że nie zostawiają smug.

Najtrudniej jednak dokładnie wyczyścić kuchenkę gazową i mikrofalową. Dostępne w sklepach środki są skuteczne, ale ich nie polecamy, bo mają właściwości żrące, a ich oparami można się nawet zatruć. Lepiej zastosować bardzo prosty i sprawdzony sposób.

Do piekarnika lub kuchenki mikrofalowej wstawiamy naczynie z wodą, włączamy i czekamy, aż woda się zagotuje. Tłuszcz, który oblepia ścianki, zmięknie i bez trudu da się usunąć zwykłą ścierką.

Kuchenne kafelki odzyskają świeżość, jeśli przetrzemy je płynem do mycia szyb. Spryskiwacz, w który zwykle jest wyposażona butelka, pozwala nanieść na ścianę minimalną ilość płynu. Po wytarciu papierowym ręcznikiem glazura będzie jak nowa.

Łazienka - jak usunąć bakterie bez silnych detergentów?

Ze względu na wilgoć i urządzenia sanitarne, łazienka może być siedliskiem bakterii, wirusów, grzybów. By się ich skutecznie pozbyć, należy użyć nieco ostrzejszych środków, najlepiej zawierających podchloryn sodu, który zabija drobnoustroje, usuwa kamień i mydlany osad z armatury i urządzeń sanitarnych.

Większość środków czyszczących jest w miarę bezpieczna dla alergików, ale podczas sprzątania łazienki konieczne jest założenie maseczki i rękawiczek. Utrzymanie toalety w idealnej czystości nie jest łatwe, przede wszystkim z powodu zażelazionej wody.

Gdy mamy taką wodę, w zakamarkach muszli tworzą się rdzawe smugi. By nie dopuścić do ich powstania, zawieśmy w muszli specjalną kostkę do WC, która zabezpieczy ją przed osadami, a przy każdym spłukiwaniu będzie dodatkowo dezynfekować toaletę.

Zapach czystości - jak go uzyskać, gdy masz alergię wziewną?

Laryngolodzy są przeciwnikami stosowania w domach odświeżaczy powietrza. Twierdzą bowiem, że to one odpowiadają za część gnębiących nas alergii wziewnych oraz trudnych do leczenia nieżytów górnych dróg oddechowych.

Dlatego też alergicy mogą dbać o miły zapach w łazience, wykładając mydła lub wieszając pęczki ziół. Te jednak muszą być często wymieniane, by nie stały się siedliskiem kurzu.

Czytaj: Środki czystości bezpieczne dla kobiet w ciąży

Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Czy sprzątanie w ciąży jest bezpieczne? Jak chronić brzuch w czasie obowiązków domowych

Jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek?

Alergia na pyłki - jakie są objawy alergii na pyłki i jak ją leczyć?

miesięcznik "Zdrowie"