Wspólny pokój dla dziecka i nastolatka, to wyzwanie. Oczywiście, jeżeli w jednym pokoju ma zamieszkać dwóch braci to sprawa jest trochę prostsza. Rodzeństwo tej samej płci zazwyczaj lepiej się dogaduje. Jednak co zrobić, gdy między nimi jest duża różnica wieku?
Spis treści
- Wspólny pokój braci to ciągłe kłótnie?
- Pokój braci: zadbaj, by każde dziecko miało przestrzeń dla siebie
- Pokój braci: postaw na funkcjonalne rozwiązania
Wspólny pokój braci to ciągłe kłótnie?
Jeżeli rodzeństwo ma ze sobą dobry kontakt, to wcale nie musi oznaczać, że zamieszkanie we wspólnym pokoju wywoła kłótnie. Wiadomo, że dużo starszy nastolatek jest mądrzejszy od małej pociechy, więc powinien godzić się na pewne ustępstwa.
Zobacz też: Rywalizacja między rodzeństwem. Skąd się bierze i jak ją wyeliminować?
Porozmawiaj z nim i zadbaj o to, aby nie denerwował się na brata, gdy ten za bardzo porozrzuca zabawki czy po sobie nie posprząta. Spraw, aby rodzeństwo nie nastawiało się wrogo do siebie oraz uczyło się od siebie nawzajem.
Pokój braci: zadbaj, by każde dziecko miało przestrzeń dla siebie
Najlepiej jest podzielić wyraźnie wspólny pokój dzieci. Nie może to być narysowana granica, ponieważ przysporzy ona niepotrzebnych kłótni z cyklu "bo on przekroczył linie i siedzi na mojej części".
Przeczytaj też: Pokój nastolatka - jak powinien wyglądać i co musi się w nim znaleźć?
Zadbaj o to, aby kolory mebli dzieliły pomieszczenie. Niech rzeczy nastolatka będą np. szare, a młodszego dziecka granatowe. Ważne jest to, żeby wszystko tworzyło spójną całość.
Czytaj: Farba magnetyczna w pokoju dziecka: 5 pomysłów na praktyczną ścianę
Pokój braci: postaw na funkcjonalne rozwiązania
Przy wyborze wyposażenia w pokoju braci postaw na funkcjonalność. Zwróć uwagę na potrzeby każdego z nich. Młodszy z rodzeństwa będzie potrzebował dużo miejsca do zabawy, a starszy do nauki. Wygodnym rozwiązaniem będzie łóżko dwupiętrowe.
Do części małego dziecka dołącz większą ilość szafek i półek na zabawki. Nastolatek będzie wymagał biurka oraz większej szafy na ubrania.