Z wyborem mebli do pokoju dziecka nie powinno być dzisiaj problemu – pomysłów jest dużo: ciekawe rozwiązania, praktyczność, dziecięca kolorystyka. Niestety często meble dla dzieci są również drogie. Jak je wybrać, by służyły kilka lat, były ładne, stosunkowo tanie i funkcjonalne?
Pokój dziecięcy - ekomebelki
Ekomebelki to zakup na lata. W wersji eko dostępne są: łóżeczka, komody, szafy, półki. Te dla niemowląt i w tym sezonie są utrzymane przeważnie w typowo dziecięcej, pastelowej kolorystyce, choć już kolejny sezon modne są również mebelki białe oraz lakierowane na ciemny, głęboki brąz. W aranżacji mebli do pokoju dziecięcego nadal królują proste, klasyczne kształty (które zresztą nigdy z mody nie wychodzą) albo meble rzeźbione lub wręcz bogato zdobione. W tym drugim przypadku szafy i komody w pokoju dziecka mają często fronty ozdabiane nadrukami kwiatów i zwierząt (dla dziewczynek), samochodów i rakiet (dla chłopców), są też zdobienia unisex, np. postacie z baje adresowanych do obu płci, takich jak „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”. Najczęściej meble dziecięce mają fronty matowe albo półmatowe.
Stosunkowo nowym trendem w aranżacji mebli pokoju dziecięcego są niemowlęce mebelki w stylach dotąd zarezerwowanych dla dorosłych mebli – na przykład orientalnym, minimalistycznym albo rustykalnym. Ten trend został niejako wymuszony przez modę na to, by niemowlęce pokoje urządzać w tym samym stylu co resztę mieszkania. Coraz wyraźniej widać również, że i tę dziedzinę powoli obejmuje trend ekologiczny. Życie w zgodzie z naturą przejawia się tu między innymi w ten sposób, że po okresie królowania mebli z płyty MDF do łask wracają meble drewniane. Są sporo – czasem nawet trzykrotnie – droższe, ale zazwyczaj dużo trwalsze od tych z płyty, co ma znaczenie, jeśli nie chcemy za chwilę wymieniać ich na nowe. Wielu producentów mebelków dla dzieci podkreśla, że użyte do ich produkcji drewno pochodzi z plantacji, i że po wycięciu drzewa natychmiast sadzone jest nowe.
miesięcznik "M jak mama"