Przydomowy plac zabaw. Jak go urządzić, aby malec był zadowolony?

2021-03-02 14:45

Własny plac zabaw, choćby najmniejszy, to dla każdego dziecka nie lada atrakcja. Jeśli dysponujesz kawałkiem ogródka lub tarasu, zrób to, aby sprawić przyjemność swojemu dziecku. Podpowiadamy, jak stworzyć przydomowy plac zabaw od zera.

Przydomowy plac zabaw

i

Autor: Getty Images

Przydomowy plac zabaw to dla dziecka wielka przyjemność. Wie to każda mama: zabawy w piaskownicy, huśtanie się, wspinanie czy zjeżdżanie ze zjeżdżalni sprawia dzieciakom wielką radość. A jeśli masz go pod oknem, możesz korzystać z niego w dowolnym czasie i jak długo zechcesz - a raczej, jak zechce twoje dziecko. Zobacz, jak urządzić przydomowy plac zabaw.

Spis treści:

  1. Zorganizuj dziecku plac zabaw
  2. Lokalizacja przydomowego placu zabaw
  3. Dobra nawierzchnia pod plac
  4. Sprawdzone atrakcje
  5. Jak ustawić sprzęty na placu zabaw?
  6. Co oprócz zabawek?

Zorganizuj dziecku przydomowy plac zabaw

Jeśli twoje dziecko też chętnie korzysta z takich atrakcji, może warto urządzić mu jego własny placyk zabaw? Wbrew pozorom wcale nie jest to takie drogie i można o tym pomyśleć nie tylko wtedy, gdy dysponujesz dużym ogrodem i nie wiesz, jak go zagospodarować.

Oczywiście im większa przestrzeń, tym więcej okazji do świetnej zabawy, ale w roli domowego placu zabaw sprawdzi się nawet skrawek terenu tuż przy domu albo kawałek działki u dziadków.

Grunt, aby miejsce to dobrze urządzić – wtedy niewielką powierzchnię zrekompensuje mnogość atrakcji, z jakich będzie mógł korzystać maluch – zawsze gdy będzie miał ochotę i gdy pozwoli na to pogoda.

Czytaj: Plac zabaw i piaskownica: "ja CHCĘ tę zabawkę!". Na co pozwalać dziecku na placu zabaw? [WYWIAD z PSYCHOLOGIEM]

Dzieci w ogrodzie, czyli pomysły na zajęcia i zabawy dla najmłodszych [GALERIA]

Lokalizacja przydomowego placu

To podstawa i tak naprawdę najtrudniejszy etap całego przedsięwzięcia. Jeśli dysponujecie ograniczoną przestrzenią, sprawa jest względnie prosta: plac zabaw musi się na niej jakoś zmieścić.

Trzeba tylko zadbać o to, żeby w pobliżu nie było żadnych zbiorników wodnych (nawet małe ogrodowe oczko wodne może być pokusą dla malucha), instalacji gazowych lub elektrycznych czy toksycznych roślin ogrodowych.

Podobne zasady obowiązują, jeśli macie do dyspozycji spory przydomowy ogród i przestrzeni jest w bród. Wtedy warto dodatkowo wybrać miejsce, które jest zacienione (dzięki temu malec będzie mógł korzystać z placu zabaw nawet w upalne dni) i oddalone od ulicy, jeśli jest ona ruchliwa.

Jeśli zakładasz, że dziecko będzie się mogło bawić na placu zabaw samo lub z rówieśnikami, ale bez ciągłego nadzoru dorosłych, wybierz miejsce, które widać z okien domu – dzięki temu będziesz mogła mieć malucha na oku.

Dobrze, jeśli teren jest równy, choć niewielki spadek nie musi być przeszkodą: można go wykorzystać np. do budowy torów do zjeżdżania i turlania się.

Dobra nawierzchnia pod plac zabaw

Zanim jeszcze zdecydujesz, jak urządzić plac zabaw, zastanów się, jaką będzie miał nawierzchnię. W tej roli nie sprawdza się ani goła ziemia, ani trawa (nawet taka w rolce). W razie upadku bowiem malec może się dotkliwie potłuc, a zanieczyszczona ziemią rana wymaga wizyty u lekarza.

Lepiej zainwestować więc w nawierzchnię, jaką pokrywane są profesjonalne place zabaw – najbardziej popularne są syntetyczne, gumowe płyty lub gigantyczne puzzle. Można rozłożyć je na całej powierzchni placu lub tylko w tych miejscach, które wymagają zwiększonej ochrony, np. przy zjeżdżalni. Są bezpieczne i łatwe w utrzymaniu, a także praktyczne, gdyż w dowolnej chwili można je zdemontować i ułożyć gdzie indziej.

Sprawdzone atrakcje na przydomowym placu zabaw

Przyszła pora, by zastanowić się, jak ma wyglądać plac zabaw i jakiego rodzaju zabawki będą się na nim znajdować. Tu sporo zależy od budżetu, przestrzeni i wieku dziecka. Im młodsze dziecko, tym mniej zaawansowane będą zabawki. Ponieważ prawdziwy plac zabaw nie może się obyć bez piaskownicy, to o niej warto pomyśleć w pierwszej kolejności.

Jeśli maluch ma nie więcej niż 3–4 lata, sprawdzą się również: plastikowy domek, wszelkiego rodzaju bujaki, niska huśtawka i zjeżdżalnia, a także stół ogrodowy, na którym jednocześnie można bawić się piaskiem i wodą.

Jeśli dysponujecie dużą przestrzenią, warto kupić te wszystkie urządzenia oddzielnie, gdy jednak teren jest ograniczony, można pomyśleć o zabawkach typu dwa w jednym: takich, w których domek łączy się ze zjeżdżalnią, czy trzy w jednym, w których dodatkowo jest tunel czy tor przeszkód.

Plac zabaw dla starszego dziecka wymaga już więcej rozmachu: przedszkolaki uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy ruchowe, dlatego dobrze, jeśli na placu znajdą się zabawki, które wymagają pewnego wysiłku: drabinki, po których można przechodzić, używając tylko rąk, miniścianka wspinaczkowa, kosz do koszykówki na wysokim pałąku, zjeżdżalnia o ślizgu długości 4–5 metrów czy huśtawka.

Czytaj: Domek na drzewie: ile kosztuje i jak go zbudować

Aktywność ruchowa: ile potrzebuje jej dziecko i dlaczego jest tak ważna?

Zabawki do piaskownicy: jakie sprawią największą frajdę twojemu dziecku? [10 propozycji]

Warto zapamiętać!

Przydomowy plac zabaw musi być bezpieczny

Wybierając zabawki i sprzęty do przydomowego placu zabaw, upewnij się, że są na pewno bezpieczne. Zabawki powinny mieć wszelkie wymagane atesty i gwarancję producenta, a te, które znajdują się wyżej niż pół metra nad ziemią (np. zjeżdżalnie czy małpie gaje) – muszą być wyposażone w bezpieczne i wytrzymałe barierki.

Wszystkie zabawki po ustawieniu muszą stać stabilnie – jeśli któraś się chwieje, warto w pierwszej kolejności wyrównać podłoże. Sprzęty, które tego wymagają (np. huśtawki czy zjeżdżalnie), trzeba dodatkowo wkopać w ziemię i zabezpieczyć.

Nie dopuść do sytuacji, gdy któraś z zabawek się chwieje – gdyby przewróciła się i upadła na dziecko, mogłoby dojść do tragedii. Stan zabawek i ich stabilność należy regularnie sprawdzać, a w razie potrzeby konserwować lub wymieniać niepewne elementy.

Jak ustawić sprzęty na placu zabaw?

Gdy już wstępnie zdecydujesz, jakiego rodzaju zabawki znajdą się na waszym placu zabaw, warto – jeszcze przed zakupem – zastanowić się, czy wszystkie się zmieszczą, i zaplanować, gdzie staną.

Te sprzęty, z których malec prawdopodobnie będzie korzystał najdłużej – w przypadku młodszych dzieci zwykle jest to piaskownica – warto ustawić w miejscu, które można dodatkowo osłonić przed słońcem, np. za pomocą rozłożystego parasola.

Dobrze, jeśli zabawki stoją w pewnych odległościach od siebie – chodzi o to, by maluch, schodząc z jednej zabawki, nie obijał się o drugą. Można też rozważyć ustawienie ich tak jak na wąskich, lecz długich placach zabaw: jedna za drugą.

Co oprócz zabawek?

Na przydomowym placu zabaw warto również znaleźć miejsce na urządzenia domowej roboty, które urozmaicą zabawę i dostarczą maluchowi większej frajdy. Między zabawkami można więc ułożyć „tor” do skakania z wkopanych w ziemię plastrów drzewa – to znakomita przestrzeń do ćwiczeń równowagi.

Starszemu dziecku można zamontować prostą „równoważnię” z palików i ułożonych na nich szerokich desek. Jeśli masz trochę desek i stary zlewozmywak lub miski, możesz też urządzić coś, co nosi nazwę „kuchni błotnej” – zajęte mieszaniem błota i przelewaniem go do garnków lub talerzy dziecko z pewnością spędzi na tej zabawie niejedną godzinę.

Chcesz kupić gotowy plac zabaw dla dziecka? Oto nasze propozycje