Zimą włączamy kaloryfery, żeby dziecko nie zmarzło i nie zachorowało. Ale centralne ogrzewanie, wysusza atmosferę, a suche powietrze szkodzi zdrowiu malca. Gdy przesadzimy z rozkręcaniem grzejników, możemy przynieść więcej szkody niż pożytku. Dzieci przegrzewane zwykle częściej chorują.
Spis treści
- Dlaczego suche powietrze powoduje u dziecka przeziębienie?
- Suche powietrze nasila objawy alergii
- Jak nawilżać powietrze w pokoju dziecka?
Dlaczego suche powietrze powoduje u dziecka przeziębienie?
Nos dziecka to jego naturalny obrońca. Działa niczym filtr, broniąc dostępu bakterii do układu oddechowego i całego organizmu. Na powierzchni śluzówki nosa znajdują się miliony rzęsek. Poruszając się działają jak szczotka i oczyszczają wdychane przez dziecko powietrze.
Jeśli powietrze jest za bardzo suche, wysuszają się śluzówki, a razem z nimi rzęski i nie spełniają już swojej funkcji. Wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i wirusy mają drogę otwartą. Dochodzi do przeziębienia, infekcji dróg oddechowych. W ciężkich przypadkach nieleczone suche zatoki mogą ulec zakażeniu i wymagać antybiotyków.
To nie wszystko: gdy błony śluzowe zatok i nosa nie są odpowiednio nawilżone, może to prowadzić do dyskomfortu, a także podrażnienia: sucha śluzówka sprzyja stanom zapalnym. Typowe objawy przesuszonych śluzówek obejmują:
- ból gardła
- ból głowy
- ból lub ucisk zatok
- krwotok z nosa
- suchy nos
- suchość w ustach
Suche powietrze nasila objawy alergii
Oddychanie suchym powietrzem to jedna z przyczyn nasilenia reakcji alergicznych. Katar alergiczny, wywołany pyłkami roślin, sierścią zwierząt czy alergią na roztocza kurzu domowego powoduje przekrwienie błony śluzowej nosa, podrażnienie i zapalenie delikatnych, wilgotnych tkanek błony śluzowej nosa.
Suche powietrze potęguje te dolegliwości, zatrzymując na błonach śluzowych alergeny i nie pozwalając im, wraz ze śluzem, wydostać się z organizmu na zewnątrz.
Jak nawilżać powietrze w pokoju dziecka?
Na rynku dostępnych jest szereg nawilżaczy – zarówno tych elektronicznych jak i tradycyjnych kamionkowych (do zawieszenia na kaloryfer). Jednak nawet najbardziej zaawansowane technologicznie nawilżacze, nie zastąpią zdrowego rozsądku.
Pamiętaj, by w miarę możliwości, jak najczęściej wietrzyć sypialnię dziecka. Jeśli podejrzewasz u niego alergię na roztocza (jej objawy nasilają się właśnie w sezonie grzewczym), rób to jeszcze częściej. Jeśli robisz pranie, powieś rzeczy do wyschnięcia na grzejniku. To „naturalny” nawilżacz. Dzięki temu zyskasz także szybciej suche pranie.
Czytaj: Jak oczyszczać nos dziecku?