Spis treści
- Zabezpieczenia przed dziećmi: dlaczego warto je w domu wprowadzić?
- Które zabezpieczenia przed dziećmi są najważniejsze?
- Gdzie kupić zabezpieczenia przed dziećmi?
- Zabezpieczenia mebli, szafek i szuflad
- Zabezpieczenia kabli i kontaktów
- Blokady okien i drzwi
- Ochrona przed upadkiem
Ani się obejrzysz, jak twoje dziecko z bezbronnego noworodka stanie się rocznym dzieckiem, które stawia swoje pierwsze kroki.
Wielu rodziców często przegapia ten moment i zapomina o zakupie odpowiednich zabezpieczeń i blokad, które pomogą utrzymać bezpieczeństwo w domu. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zainwestować w kilka sprawdzonych gadżetów.
Zabezpieczenia przed dziećmi: dlaczego warto je w domu wprowadzić?
Dla raczkującego niemowlaka otaczający świat skrywa wiele tajemnic, które musi rozwiązać. Dzieci w tym wieku są ciekawe i codziennie pragną odkrywać coraz to nowsze zakamarki mieszkania. Niestety, bardzo często rodzice nie zdają sobie sprawy ile niebezpieczeństw czyha na ich pociechy w salonie i kuchni.
Warto wprowadzić różne zabezpieczenia, które pomogą ci spokojnie odpocząć, podczas gdy pociecha będzie się grzecznie bawiła, nie zwracając uwagi na meble, które - po wielu próbach otworzenia zakończonych fiaskiem - na pewno się znudzą.
Czytaj: Dom bezpieczny dla dziecka: jak stworzyć dom bezpieczny dla niemowlaka?
Które zabezpieczenia przed dziećmi są najważniejsze?
Najważniejszymi zabezpieczeniami są te, które chronią dzieci przed realnym i częstym zagrożeniem. Przykładem może być blokada na okno. Dzięki niej sama dowolnie ustalasz promień rozchylenia, a pociecha nie będzie miała siły oraz możliwości jego zwiększania.
Kolejnym obowiązkowym gadżetem będą zabezpieczenia, które możemy wykorzystać przy kuchence. Nakładki na pokrętła od gazu powinny być zastosowane w każdym mieszkaniu.
Niemowlak, który już stabilnie stoi i zaczyna powoli chodzić o własnych siłach, będzie bardzo zainteresowany takimi wystającymi gałkami, które można nacisnąć lub przekręcić. Jeśli posiadasz kuchenkę elektryczną lub indukcyjną, dla ciebie też istnieją pewne osłony, które zapobiegają oparzeniom.
Czytaj: Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych przepisów
Gdzie kupić zabezpieczenia przed dziećmi?
Zabezpieczenia przed dziećmi są coraz bardziej popularne i wprowadzane do sprzedaży przez wielu producentów. Znajdziesz je na pewno w sklepach meblowych na przeznaczonym tej kategorii dziale. Inne, mniej popularne, blokady bez problemu dostaniesz w internecie.
Wystarczy wpisać rodzaj zabezpieczenia jaki cię interesuje, a następnie przejrzeć wszystkie aukcje i porównać ceny. Pamiętaj tylko, aby wprowadzić je w życie zanim zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, a nie dopiero po.
Zabezpieczenia mebli, szafek i szuflad
Niemal każde dziecko uczy się chodzić, trzymając się mebli. Ważne więc, by były one odpowiednio wypoziomowane i stabilne. Chybotliwe półki wypełnione książkami i regały ścienne trzeba wtedy przytwierdzić bezpośrednio do ściany – za pomocą mocowań, które można kupić w większości sklepów z meblami.
Zabezpieczenia są również konieczne, gdy maluszek jest już na tyle duży, że poszukując wrażeń, zaczyna wysuwać szuflady, otwierać lodówkę i szafki. Szuflady czy szafki są nie tylko niebezpieczne ze względu na swoją zawartość (np. sztućce w kuchni, detergenty w łazience), ale również dlatego, że można sobie nimi przytrzasnąć palce. Dostęp do nich utrudniają blokady, które można kupić w sklepie. Oto najczęściej spotykane.
- Najprostsze są te mocowane do mebli lub sprzętów za pomocą dwustronnej taśmy. By otworzyć szufladę, nie trzeba odklejać całej blokady, wystarczy otworzyć zabezpieczenie po jednej stronie. Dostępne są w różnych wersjach.
- Magnetyczne: montowane w środku szuflad lub szafek, są niewidoczne i na tyle mocno łączą dwa elementy mebla, że malec nie jest w stanie go otworzyć.
Czytaj: RACZKOWANIE. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo, kiedy zaczyna raczkować?
Bezpieczny sen noworodka - odpowiednie warunki do snu
- Najbardziej zaawansowane – na szyfr. Wyglądają jak miniaturowe blokady do roweru: by je otworzyć, trzeba ustawić liczby w odpowiedni sposób.
- Do drzwi przesuwnych. Są montowane za pomocą taśmy klejącej – mają kształt skrzydełek, które wystarczy rozłożyć, jeśli nie chcemy, by malec bawił się drzwiami. Muszą być zamontowane poza zasięgiem dziecka.
Zabezpieczenia kabli i kontaktów
Wiele dzieci uwielbia gryźć albo giąć kable, a dziurki w gniazdkach aż kuszą, by włożyć w nie paluszki albo jakiś cienki metalowy przedmiot. To może się skończyć bardzo źle, dlatego i kable, i gniazdka trzeba odpowiednio zabezpieczyć.
Kable można schować albo pod wykładziną dywanową, albo w specjalnych rynienkach, które są dostępne w marketach budowlanych. Jeśli zaś chodzi o gniazdka, to najlepszym – i w zasadzie na razie jedynym – zabezpieczeniem są specjalne zaślepki.
Można je kupić zarówno w sklepach z artykułami dziecięcymi, jak i w marketach budowlanych czy w działach z akcesoriami elektrycznymi supermarketów. Warto jednak dobrze pilnować dołączonych do zestawu kluczyków, bo bez nich wyciągnięcie z kontaktu takiej zaślepki bywa bardzo trudne.
Czytaj: Ekologiczny dom: jak urządzić ekopokoik dla dziecka?
Jak sprawdzić jakość powietrza w mieszkaniu?
Blokady okien i drzwi
Nawet najlepiej pilnowany maluch czasem wspina się na parapet, rzuca zabawkami w szybę czy w ataku złości trzaska drzwiami. Odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi wewnętrznych może uchronić was przed nie lada kłopotami.
By uniknąć przytrzaśnięcia paluszków drzwiami, warto nałożyć na nie specjalne nakładki zabezpieczające (inna nazwa to stopery do drzwi) wykonane z tworzywa. Innym rodzajem zabezpieczeń są podkładki, które wsunięte pod drzwi uniemożliwiają ich zamknięcie. Dużo większy wybór mają rodzice szukający zabezpieczeń do okien.
- Klamki na kluczyk. Zastępuje się nimi zwykłą klamkę zamontowaną fabrycznie w oknie. Po przekręceniu kluczyka nikt – nie tylko dziecko – nie będzie mógł otworzyć okna.
- Blokady uniemożliwiające otwarcie okna. Są różne ich typy: od najprostszych blokad z plastiku, przez montowane na ramie okna i zamykane na kluczyk, po ograniczniki montowane w mechanizmie.
- Folia ochronna na szyby – zapobiega ich przypadkowemu zbiciu przez dziecko. Po naklejeniu na szybę jest praktycznie niewidoczna.
- Blokada do drzwi balkonowych. Uniemożliwia ich otwarcie, ale również daje rodzicowi możliwość ustawienia drzwi w takiej pozycji, aby dziecko nie mogło ich zatrzasnąć, gdy mama czy tata jest na balkonie, a maluch wewnątrz mieszkania.
Ochrona przed upadkiem
Bramki ochronne są niezbędne wszędzie tam, gdzie są wewnętrzne schody albo gdy chcesz zablokować maluszkowi wstęp do któregoś z pomieszczeń (np. do kuchni). Montuje się je w futrynie drzwiowej lub na ścianach.
Bramka musi być na tyle wysoka, aby uniemożliwić maluszkowi przedostanie się na drugą stronę górą. Powinna też pasować do miejsca, w którym będzie zamontowana. Bramki dostępne w sklepach mają szerokość już od 65 cm do nawet 140 cm.
Przed zakupem trzeba też koniecznie ocenić rodzaj zamknięcia – nie może być ono dostępne dla dziecka, gdyż malec bardzo szybko nauczy się je otwierać. Powinno być przykryte specjalną, trudną do podniesienia, zaślepką
Czytaj: BRAMKI OCHRONNE szkodzą dzieciom? Powodują wiele urazów